Złoto dla Valj Semerenko. Polki daleko w biegu masowym

W ostatnim dniu biathlonowych mistrzostw świata w Kontiolahti wystąpiły trzy reprezentantki Polski. Niestety, żadna z biało-czerwonych nie znalazła się w czołówce na mecie biegu masowego. Wygrała Ukrainka Valj Semerenko.

Srebrny medal w sprincie i brąz w biegu pościgowym - dwa krążki Weroniki Nowakowskiej-Ziemniak, ale również udane starty pozostałych reprezentantek, które plasowały się w czołowej dziesiątce poszczególnych biegów, wyostrzyły apetyt kibiców biathlonu na kolejne sukcesy. Niezwykle udane mistrzostwa w Kontiolahti nie zostały jednak zwieńczone kolejnym sukcesem.

Na starcie, w gronie trzydziestu czołowych zawodniczek świata (pierwsza "15" PŚ + najlepsze zawodniczki MŚ), zaprezentowały się trzy Polki: Weronika Nowakowska-Ziemniak, Krystyna Guzik i Magdalena Gwizdoń. Bieg mocno rozpoczęła trzykrotna mistrzyni olimpijska z Soczi Darja Domraczawa, która dotychczas w Kontiolahti nie zdobyła medalu. Białorusinka prowadziła po pierwszym strzelaniu z pozycji leżącej, w czołówce - na czwartym miejscu była również Weronika Nowakowska-Ziemniak. Szanse Polki na medal stopniały po drugim strzelaniu (4/5). Udało się jej jeszcze wskoczyć do pierwszej dziesiątki, ale pechowe trzecie strzelanie (3/5) ostatecznie pogrzebało szanse Polki na wysoką lokatę. Trzecie strzelanie okazało się również pechowe dla prowadzącej od startu Darii Domraczawej, która zanotowała dwa pudła i straciła nie tylko prowadzenie, ale i miejsce na podium. Po 8,6 km prowadziła  Czeszka Gabriela Soukalová przed Niemką Franziską Preuss, trzecia była Ukrainka Valj Semerenko. Z tej trójki to właśnie Ukrainka, po bezbłędnym czwartym strzelaniu wyszła na prowadzenie i dojechała na pierwszym miejscu do mety.

Kolejne lokaty zajęły Niemka Franziska Preuss i Włoszka Karin Oberhofer. Z Polek najlepsza była Krystyna Guzik, która zajęła 17. pozycję. Magdalena Gwizdoń dobiegła do mety na 19., a Weronika Nowakowska-Ziemniak na 23. miejscu.