Dziewiąta na światowej liście Radwańska zaczęła bardzo spokojnie i konsekwentnie wypunktowywała rywalkę. Sklasyfikowana na 85. pozycji w rankingu tenisistek Koukalova wydawała się bardziej nerwowa i zniecierpliwieniem reagowała na swoje kolejne błędy. Nieraz posyłała piłkę na aut lub w siatkę.

 

Większy opór w pierwszym secie postawiła dopiero gdy przegrywała 0:3. Czwarty gem składał się z aż 24 akcji. Decydujące dwa punkty zdobyła Czeszka, która na koniec popisała się dokładnym uderzeniem wzdłuż linii bocznej. Radwańską takie rozstrzygnięcie tylko zmobilizowało - w dalszej części tej partii z determinacją zmierzała do zwycięstwa. Czasem uśmiechało się do niej też szczęście - w końcówce w jednej z wymian praktycznie tylko przystawiła rakietę, od której odbiła się piłka, dzięki czemu zdobyła punkt. Nie zdekoncentrował jej również balon, który w pewnym momencie przyfrunął na kort z trybun.

 

Druga odsłona tylko na początku miała wyrównany przebieg. Od stanu 1:1 26-letnia Polka nie dała dojść do głosu rywalce. Ta z kolei ponownie notowała seryjnie błędy, m.in. przy serwisie. Przegrywając 1:4 Koukalova poprosiła o konsultację z trenerką, ale na nic się to nie zdało.

 

Zwycięstwo Radwańska zapewniła sobie po niespełna 58 minutach gry i był to jej najszybszy triumf w tegorocznej edycji zawodów w Katowicach. Wcześniej pokonała dwie Belgijki - Yaninę Wickmayer i An-Sophie Mestach.

 

Z Koukalovą wcześniej zmierzyła się oficjalnie czterokrotnie - dwa razy w turniejach WTA (w 2006 i 2007 roku) i tyle samo razy w lidze czeskiej. Za każdym razem lepsza była krakowianka.

 

W ubiegłym roku podopieczna Tomasza Wiktorowskiego zakończyła udział w katowickich zawodach na półfinale. By poprawić tym razem to osiągnięcie, musi w sobotę pokonać Włoszkę Camilę Giorgi. Będąca 34. rakietą świata Włoszka to finalistka poprzedniej edycji turnieju. W imprezach WTA zmierzyły się dotychczas raz - w 1/8 finału Wimbledonu trzy lata temu Polka wygrała pewnie w dwóch setach.

 

W drugiej parze zmierzą się rozstawiona z numerem ósmym Słowaczka Anna Schmiedlova i Belgijka Alison Van Uytvanck.

 

Wyniki ćwierćfinałów gry pojedynczej:

 

 
 Agnieszka Radwańska (Polska, 1) - Klara Koukalova (Czechy) 6:1, 6:1 
 Camila Giorgi (Włochy, 3) - Jelizawieta Kuliczkowa (Rosja) 6:3, 6:4 
 Alison Van Uytvanck (Belgia) - Kirsten Flipkens (Belgia, 7) 6:2, 6:4 
 Anna Schmiedlova (Słowacja, 8) - Alize Cornet (Francja, 2) 6:2, 6:0
 
 pary półfinałowe:Agnieszka Radwańska (Polska, 1) - Camila Giorgi (Włochy, 3)
 Anna Schmiedlova (Słowacja, 8) - Alison Van Uytvanck (Belgia)