Dwa tygodnie temu, podczas drugiej rundy na francuskim torze Paul Ricard, obaj stanęli na podium w klasyfikacji debiutantów; Igor w sobotę, Antoni w niedzielę. W najbliższy weekend młodzi kierowcy włoskiej ekipy RP Motorsport chcą znów pokazać się z dobrej strony. Waliłko testował już w Portugalii pod koniec poprzedniego sezonu, podczas gdy Ptaka czeka nauka kolejnego nowego toru.

Zadanie ułatwi co prawda zaplanowany na czwartek dzień testowy, ale Estoril to wymagają tor, który z uwagi na głębokie, żwirowe pobocza, wymaga bezbłędnej jazdy. Podczas dwóch pierwszych rund sezonu Polacy przekonali się także, że kluczem do dobrego wyniku w samych wyścigach są udane kwalifikacje i start z jak najwyższego pola, dlatego obaj, poza nauką toru i pracą nad ustawieniami wyścigowymi, podczas testów pracować będą również nad tempem kwalifikacyjnym.

- Estoril to dość specyficzny tor, pełen ślepych zakrętów i zmian poziomów – wyjaśnia Waliłko, 17-letni zielonogórzanin, który chce w tym sezonie walczyć nie tylko o podia w klasyfikacji debiutantów. - Nie wybacza też nawet najmniejszych błędów. Testowałem już tutaj pod koniec poprzedniego sezonu, ale były to moje pierwsze dni w F3, dlatego przede wszystkim skupiałem się na nauce bolidu i opon. Jako debiutant cały czas się uczę, ale po dwóch pierwszych rundach czuję się za kierownicą pewnie i chcę walczyć o czołowe lokaty. Podczas testów przed weekendem skupimy się m.in. na przejazdach kwalifikacyjnych, które są w tym sporcie bardzo ważne. Jeśli chcę walczyć w czołówce podczas wyścigów, muszę ruszać z pierwszych rzędów. Muszę przyznać, że podczas pierwszych testów tor w Estoril nie zachwycił mnie jakoś specjalnie. Być może w ten weekend to się zmieni, ale tak naprawdę nie ma to żadnego znaczenia. Najważniejsze, abym przejechał dwa dobre wyścigi i dał z siebie wszystko.

- To będzie mój pierwszy start na torze Estoril, ale szybko uczę się nowych obiektów, a poza tym przed weekendem czeka nas także dzień testowy – dodaje jego zespołowy kolega, 18-latek pochodzący z Tuszyna pod Łodzią. - To mój pierwszy sezon nie tylko w Euroformule Open, ale także w bolidzie jednomiejscowym, dlatego priorytetem cały czas jest nauka. Podium w klasyfikacji debiutantów we Francji było jednak miłym akcentem i dało mi jeszcze większą motywację do dalszego rozwoju, nauki i walki o coraz wyższe pozycje. Jak zawsze dam z siebie wszystko.

Wyścigi Euroformula Open liczyć będą po 19 okrążeń i rozpoczną się odpowiednio w sobotę o 15:00 i niedzielę o 13:00 polskiego czasu. Każdy z nich poprzedzony będzie poranną, 30-minutową sesją kwalifikacyjną, która rozstrzygnie o pozycjach startowych. Bezpośrednie relacje z wyścigów na antenie Polsatu Sport News, w sobotę od 14:50 i w niedzielę od 12:50.