57-letni trener został wybrany najlepszym szkoleniowcem NBA w 2011 r., gdy "Byki" wygrały 62 z 82 spotkań. W tym sezonie jego zespół dotarł do półfinału Konferencji Wschodniej, w którym przegrał z Cleveland Cavaliers 2-4. Najlepsze osiągnięcie "Byków" pod jego wodzą to finał Konferencji Wschodniej w 2011 r., przegrany z Miami Heat.

 

Bilans pięciu lat pracy w Chicago to 255 wygranych i 139 porażek (0,647 proc.), co oznacza, że jest drugim szkoleniowcem w historii Bulls pod względem liczby zwycięstw (pierwszym jest legendarny Phil Jackson z bilansem 545-193).

 

Zdecydowaliśmy, że zmiana trenera jest konieczna, by zespół Chicago rozwijał się dalej i osiągał sukcesy. Takie dni jak dzisiejszy są zawsze trudne dla klubu, ale konieczne, by zrealizować nasze i cele i zobowiązania wobec kibiców. Doceniam wkład pracy Toma Thibodeau. Najlepsze kluby powinny konsekwentnie realizować program jedności: trenerów, zawodników, władz i właścicieli. Tylko wzajemne zaufanie jest podstawą odnoszenia sukcesów - napisał w oświadczeniu prezydent klubu Jerry Reinsdorf, dając do zrozumienia, że o zwolnieniu szkoleniowca zadecydowały nie względy sportowe.

 

Przed objęciem Chicago Thibodeau był asystentem w sześciu klubach, m.in. ekipie wicemistrza Boston Celtics (w finale 3:4 z Los Angeles Lakers) oraz San Antonio Spurs.