Anglia i Słowacja blisko awansu. Zobacz wszystkie skróty

Piłkarze Anglii i Słowacji jako jedyni mogą się pochwalić kompletem wygranych w eliminacjach mistrzostw Europy 2016. W niedzielę obie reprezentacje odniosły szóste zwycięstwa. Anglia pokonała na wyjeździe Słowenię 3:2, a Słowacja u siebie Macedonię 2:1.

W Lublanie kibice obejrzeli bardzo ciekawe spotkanie. Do przerwy prowadzili gospodarze, a na listę strzelców wpisał się Milivoje Novakovic. W drugiej połowie inicjatywa należała do Anglików. W 57. minucie wyrównał Jack Wilshere, a w 73. ponownie pokonał Samira Hadanovica.

To nie był koniec emocji. Słoweńcy nie rezygnowali z walki o korzystny rezultat. W 84. minucie zrobiło się 2:2 po uderzeniu Nejcy Pecnika. Gospodarze cieszyli się z remisu jednak tylko dwie minuty. Zwycięstwo gościom zapewnił Wayne Rooney. To 48. trafienie napastnika Manchesteru United w narodowych barwach. Na liście najskuteczniejszych zawodników angielskiej reprezentacji zrównał się z Garym Linekerem, a do prowadzącego Bobby'ego Charltona brakuje mu tylko jednej bramki.

Anglia po raz pierwszy od 24 lat zakończyła sezon bez porażki. Prowadzi w tabeli grupy E. O sześć punktów wyprzedza Szwajcarię, która w Wilnie długo męczyła się z Litwą. Gospodarze nawet prowadzili, gdy w 65. minucie gola zdobył Fiodor Cernych. Kilka minut później wyrównał Josip Drmic, a w 84. minucie zwycięstwo Helwetom zapewnił Xherdan Shaqiri.

Słowenia jest trzecia ze stratą dziewięciu punktów do Anglii. W trzecim meczu tej grupy Estonia pokonała u siebie San Marino 2:0

Słowacja zwycięstwo zawdzięcza trafieniom w pierwszej połowie Kornela Salaty i Marka Hamsika. Ma trzy punkty więcej od Hiszpanii i sześć od Ukrainy. Aktualni mistrzowie Europy skromnie wygrali na wyjeździe z Białorusią 1:0. Bramkę tuż przed przerwą zdobył David Silva. Ukraina natomiast we Lwowie pokonała Luksemburg 3:0.

W grupie G coraz bliżej awansu jest Austria. Podopieczni trenera Marcela Kollera pokonali w Moskwie Rosję 1:0. Gola strzelił w 33. minucie Marc Janko. Austria jest liderem. Nad drugą Szwecją, która wygrała u siebie z Czarnogórą 3:1, ma cztery punkty przewagi, a trzecią Rosję wyprzedza już o osiem "oczek".

Szwedzi wszystkie bramki zdobyli w pierwszej połowie, w odstępie sześciu minut. Wynik otworzył Marcus Berg, a następnie dwukrotnie do siatki trafił Zlatan Ibrahimovic.

W trzecim meczu tej grupy Liechtenstein zremisował u siebie z Mołdawią 1:1.

W Euro 2016 po raz pierwszy w fazie grupowej zagrają 24 zespoły. Bezpośrednio awansują zdobywcy pierwszego i drugiego oraz najlepsza drużyna z trzecich miejsc w grupach. Pozostałych osiem ekip z trzecich lokat utworzy cztery pary barażowe, których zwycięzcy również wystąpią w Euro 2016. Francja ma zapewniony udział jako gospodarz