MŚ kobiet w piłce nożnej: Francja i Kanada w ćwierćfinale

Francuzki w 1/8 finału ograły Koreanki

Zespół gospodarzy pokonał Szwajcarię 1:0 (0:0), a Francja wygrała z Koreą Południową 3:0 (2:0) w rozegranych w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego meczach 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata kobiet w Kanadzie.

Kanadyjkom zwycięstwo dało trafienie Josee Belanger w 52. minucie. Ich kolejnego rywala wyłoni mecz Norwegia - Anglia.

Francuzki natomiast mecz z Azjatkami zaczęły od mocnego uderzenia. Już po ośmiu minutach i golach Marie-Laure Delie oraz Elodie Thomis prowadziły 2:0. Po przerwie swoją drugą bramkę zdobyła Delie.

W ćwierćfinale "Trójkolorowe" zagrają z Niemkami, które w sobotę wygrały ze Szwedkami 4:1.

Za niespodziankę można uznać awans Australijek, które 1:0 pokonały Brazylijki. Jedynego gola strzeliła Kyah Simon w 80. minucie. Zespół "Canarinhos" ma w dorobku m.in. wicemistrzostwo globu z 2007 roku i brązowy medal z 1999, a w swoim składzie uznawaną za jedną z najlepszych piłkarek w historii - Martę. Poza tym w rundzie grupowej turnieju odniósł komplet trzech zwycięstw bez straty gola, a z rywalem z antypodów przegrała w MŚ po raz pierwszy. W 1/4 finału Brazylii zabraknie po raz pierwszy od 20 lat.

Od stycznia drużyna trenera Oswaldo Alvareza przebywała niemal non-stop na zgrupowaniu, co miało jej pomóc wywalczyć pierwszy w historii tytuł mistrzowski oraz pomóc w przygotowaniu do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie będzie występować w roli gospodarza.

W ćwierćfinale Australijki zmierzą się z broniącymi tytułu Japonkami bądź Holenderkami. To spotkanie w nocy z wtorku na środę polskiego czasu zakończy fazę 1/8 finału.

W sobotę do czołowej ósemki MŚ awansowały także Chinki po zwycięstwie nad reprezentacją Kamerunu 1:0.