Liga Europy: Legia Warszawa z trzybramkową zaliczką przed rewanżem

Z trzybramkową zaliczką przystąpią piłkarze Legii Warszawa do rewanżu z FK Kukesi w 3. rundzie eliminacji Ligi Europejskiej. Pierwszy mecz w Albanii, przerwany na początku drugiej połowy, UEFA zweryfikowała jako walkower 3:0 dla polskiej drużyny.

W poprzedni czwartek w Tiranie szwajcarski arbiter Stephan Klossner przerwał spotkanie po zaledwie 52 minutach, gdy zawodnik Legii Ondrej Duda został trafiony w głowę kamieniem rzuconym z trybun.

Do incydentu doszło tuż po tym, jak Jakub Rzeźniczak strzelił gola na 2:1 dla wicemistrzów Polski. Duda upadł na murawę i został zniesiony na noszach. W tym czasie inny piłkarz warszawskiego zespołu Michał Kucharczyk przekazał sędziemu głównemu przedmiot, którym uderzono Słowaka. Piłkarz nie doznał poważnych obrażeń.

Wtorkowa decyzja o przyznaniu walkowera Legii oznacza, że podopieczni trenera Henninga Berga są blisko awansu do ostatniej rundy eliminacji LE. Rewanż odbędzie się w czwartek o godz. 21 na stadionie przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie.

Legia rozpoczęła sezon od porażki z Lechem w Poznaniu 1:3 w Superpucharze Polski, ale od tego czasu wygrywa mecz za meczem. W europejskich pucharach zwyciężyła rumuński FC Botosani 1:0 i 3:0, a w ekstraklasie pokonała kolejno Śląsk Wrocław 4:1, Podbeskidzie Bielsko-Biała 5:0 i Górnika Łęczna 2:0. Z kompletem punktów warszawianie prowadzą w tabeli, a Nemanja Nikolic z dorobkiem pięciu bramek jest liderem klasyfikacji najskuteczniejszych.

Bardzo możliwe, że o fazę grupową Ligi Europejskiej (mecze 20 i 27 sierpnia) powalczy też Lech, o ile w najbliższą środę nie odrobi strat z pierwszego meczu z FC Basel w 3. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Przed własną publicznością "Kolejorz" przegrał ze Szwajcarami 1:3.

Wcześniej z LE odpadły Śląsk oraz Jagiellonia Białystok.

Czwartkowy rywal Legii - FK Kukesi - w poprzedniej rundzie przegrał pierwsze spotkanie z Mladostią Podgorica 0:1, ale w rewanżu w stolicy Czarnogóry zwyciężył 4:2.

W pierwszych meczach 3. rundy el. LE największą niespodziankę sprawili piłkarze serbskiej Vojvodiny Nowy Sad, którzy wygrali na wyjeździe 4:0 z włoską Sampdorią Genua (jej graczami są Paweł Wszołek i Bartosz Salamon).

Borussia Dortmund, której piłkarzami są Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek, zagra u siebie z austriackim zespołem Wolfsberger AC. Tydzień temu w Klagenfurcie niemiecki zespół triumfował 1:0.

Również dwóch Polaków - Mateusz Taudul i Adam Marciniak - jest w kadrze AEK Larnaka. W ubiegłym tygodniu Cypryjczycy ulegli Girondins Bordeaux 0:3.

Inny cypryjski klub Apollon Limassol remisuje na półmetku rywalizacji 1:1 z azerskim FK Gabala (Dawid Pietrzkiewicz).

Rosyjski FK Krasnodar (Artur Jędrzejczyk) spotka się ze słowackim Slovanem Bratysława (2:0), a rumuński ASA Targu Mures (Paweł Golański) z AS St. Etienne (0:3).

Program rewanżowych meczów 3. rundy eliminacji Ligi Europejskiej (w nawiasach wyniki pierwszych spotkań):

czwartek, 6 sierpnia:

godz. 18.00, Rubin Kazań (Rosja) - Sturm Graz (Austria)             (3:2)
  18.00, Inter Baku (Azerbejdżan) - Athletic Bilbao (Hiszpania)       (0:2)
  18.00, Omonia Nikozja (Cypr) - Broendby Kopenhaga (Dania)           (0:0)
  18.00, FK Gabala (Azerbejdżan) - Apollon Limassol (Cypr)            (1:1)
  19.00, Istanbul Basaksehir (Turcja) - AZ Alkmaar (Holandia)         (0:2)
  19.00, Odds BK (Norwegia) - Elfsborg Boras (Szwecja)                (1:2)
  19.00, Rosenborg Trondheim (Norwegia) - Debreceni VSC (Węgry)       (3:2)
  19.00, Hapoel Kirjat Szmona (Izrael) - Slovan Liberec (Czechy)      (1:2)
  19.00, IFK Goeteborg (Szwecja) - Belenenses Lizbona (Portugalia)    (1:2)
  19.00, Trabzonspor (Turcja) - Rabotnicki Skopje (Macedonia)         (0:1)
  19.00, Stromsgodset IF (Norwegia) - Hajduk Split (Chorwacja)        (0:2)
  19.00, Worskla Połtawa (Ukraina) - MSK Żylina (Słowacja)            (0:2)
  19.15, Dinamo Mińsk (Białoruś) - FC Zurich (Szwajcaria)             (1:0)
  19.30, AEK Larnaka (Cypr) - Girondins Bordeaux (Francja)            (0:3)
  19.30, FC Vaduz (Liechtenstein) - FC Thun (Szwajcaria)              (0:0)
  19.45, FC Kopenhaga (Dania) - FK Jablonec (Czechy)                  (1:0)
  20.00, Atromitos Ateny (Grecja) - AIK Sztokholm (Szwecja)           (3:1)
  20.00, Zoria Ługańsk (Ukraina) - Sporting Charleroi (Belgia)        (2:0)
  20.00, Astra Giurgiu (Rumunia) - West Ham United (Anglia)           (2:2)
  20.00, Żeljeznicar Sarajewo (Bośnia i H.) - Standard Liege (Belgia) (1:2)
  20.00, Vitesse Arnhem (Holandia) - Southampton (Anglia)             (0:3)
  20.00, AS St. Etienne (Francja) - ASA Targu Mures (Rumunia)         (3:0)
  20.05, Spartak Trnawa (Słowacja) - PAOK Saloniki (Grecja)           (0:1)
  20.15, Slovan Bratysława (Słowacja) - FK Krasnodar (Rosja)          (0:2)
  20.30, Borussia Dortmund (Niemcy) - Wolfsberger AC (Austria)        (1:0)
  20.45, FC Aberdeen (Szkocja) - Kairat Ałmaty (Kazachstan)           (1:2)
  21.00, Legia Warszawa (Polska) - KF Kukesi (Albania)                (3:0, walkower)
  21.00, Vojvodina Nowy Sad (Serbia) - Sampdoria Genua (Włochy)       (4:0)
  22.15, Vitoria Guimaraes (Portugalia) - SCR Altach (Austria)        (1:2)