ME koszykarzy. Z Marsylianką na ustach do półfinału

Francja po zwycięstwie nad Łotwą 84:70 awansowała do półfinału mistrzostw Europy koszykarzy. W czwartek obrońca tytułu walczyć będzie o finał i bezpośrednią kwalifikację olimpijską z Hiszpanią.

Francuzi w pierwszej połowie nie potrafili znaleźć sposobu na rywali, którzy praktycznie nie mylili się w rzutach za dwa punkty – mieli aż 71 procent skuteczności. Bezbłędni spod kosza byli Dairis Bertrans oraz Kristaps Janicenoks.

Łotysze prowadzeni przez trenera Ainarsa Bagatskisa, przed laty zawodnika polskiej ekstraklasy, byli dobrze taktycznie przygotowani na spotkanie z obrońcami tytułu. Po 20 minutach przegrywali tylko 38:40.

Gdy jednak Francuzi w drugiej połowie przyspieszyli, zaś akcjami popisywali się Tony Parker, Boris Diaw, Evan Fournier i Rudy Gobert, Łotysze zaczęli wyraźnie tracić dystans.

Po 30 minutach było 56:45 dla Francji, która w ostatniej części powiększyła jeszcze przewagę wspierana przez ponad 20 tysięcy kibiców. Fani a cappella śpiewali „Marsyliankę”, a na koniec zgotowali kilka razy swym ulubieńcom owację na stojąco, powiewając narodowymi flagami.

Najwięcej punktów dla Francji zdobyli: Tony Parker - 18 (miał też sześć zbiórek), Boris Diaw - 14 i Rudy Gobert 13. Wśród Łotyszy najskuteczniejszymi byli: Janis Strelnieks - 16, Kristaps Janicenoks - 14 Dairis Bertrans - 12.