MŚ w kolarstwie: Willumsen wygrała czasówkę, Polki daleko

Reprezentantka Nowej Zelandii Linda Willumsen zdobyła w amerykańskim Richmond tytuł mistrzyni świata w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas, wyprzedzając minimalnie Holenderkę Annę van der Breggen. Katarzyna Pawłowska zajęła 20., a Eugenia Bujak - 22. miejsce.

Rywalizacja o medale była bardzo zacięta. Na 30-kilometrowej trasie Willumsen uzyskała tylko dwie sekundy przewagi nad Van der Breggen oraz pięć nad broniącą tytułu Niemką Lisą Brennauer.

Tylko dziewięć sekund straciła do triumfatorki czwarta w klasyfikacji Australijka Katrin Garfoot. Amerykanka Kristin Armstrong, mistrzyni olimpijska w tej konkurencji z Pekinu i Londynu, uplasowała się na piątej pozycji.

Polki wypadły na miarę swoich możliwości. Pawłowska pojechała wolniej od Willumsen o 2.23 min., a Bujak - o 2.29. Przed rokiem w Ponferradzie lepsza z tego duetu była urodzona w Landwarowie koło Wilna Bujak, z niemal identyczną stratą do triumfującej wówczas Brennauer (2.33 min.), co wystarczyło do zajęcia 19. pozycji.

Szybciej od biało-czerwonych pojechała we wtorek znakomita czeska panczenistka Martina Sablikova, sklasyfikowana na 12. miejscu.

30-letnia Willumsen urodziła się w Danii, a Nową Zelandię reprezentuje od 2010 roku. Jest utytułowaną zawodniczką. W Richmond wywalczyła już szósty medal MŚ w jeździe indywidualnej na czas, po dwóch srebrnych i trzech brązowych (jeden z brązowych w barwach Danii).

Na środę zaplanowano jazdę indywidualną na czas elity mężczyzn, z udziałem Macieja Bodnara i Marcina Białobłockiego.