Walne zgromadzenie EPFL odbyło się w Warszawie po raz pierwszy. Rozpoczęło się w czwartek, ale część oficjalna odbyła się w piątek. W jej trakcie delegaci wypracowali wspólne stanowisko organizacji wobec kryzysu, związanego z zawieszeniem m.in. podejrzanych o korupcję prezydentów FIFA Josepha Blattera i UEFA Michela Platiniego.


Policja wszczęła śledztwo przeciwko Lewandowskiemu


"Ta sytuacja jest bardzo szkodliwa. Nie tylko dla FIFA i UEFA, ale dla całego świata futbolu. Nawet dla dzieci, które przychodzą na treningi w każdą sobotę..." - zaznaczył Thiriez, który jest szefem ligi we Francji.

 

Przewodniczący obrad ubolewał także nad tym, że EPFL ma "związane ręce" i nie ma wpływu na żadną decyzję, w tym na przebieg wyborów na prezydenta FIFA 26 lutego.

 

"My nie oskarżamy ani nie popieramy żadnego kandydata. Zdanie lig nie jest brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, głosowaniach... nie mamy żadnego przedstawiciela w Komitecie Wykonawczym międzynarodowej lub europejskiej federacji. EPFL to partner FIFA i UEFA i tak powinien być traktowany" - uważa Thiriez.

 

Francuz przedstawił też założenia, które powinna realizować światowa federacja, aby odzyskać zaufanie. Podstawową zasadą jest według niego większa przejrzystość.

 

"FIFA powinna być objęta zewnętrzną kontrolą finansową, przeprowadzaną przez niezależny podmiot. Członkowie Komitetu Wykonawczego powinni upublicznić swoje zarobki i rozliczenia podatkowe. Należy ograniczyć czas trwania i liczbę dopuszczalnych kadencji na najważniejszych stanowiskach" - wymieniał Thiriez.

 

FIFA jest w kryzysie od połowy obecnego roku, kiedy przed kongresem w Zurychu szwajcarska policja - we współpracy z Amerykanami - zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy i postawiła im zarzuty korupcyjne. Kilka dni później na kolejną kadencję wybrano kierującego organizacją od 1998 roku Blattera. Naciskany jednak przez media, opinię publiczną i innych działaczy zapowiedział, że poda się do dymisji w lutym 2016 roku. Wówczas mają odbyć się wybory, których faworytem był - do momentu zawieszenia - Platini.

 

Thiriez oraz obecny na konferencji sekretarz generalny EPFL Włoch Alberto Colombo wypowiedzieli się także o polskiej ekstraklasie, nie szczędząc pochwał jej organizacji.

 

"Przez ostatnie 10 lat rozwijała się w dynamicznym tempie. Jej struktura, model biznesowy są na najwyższym poziomie europejskim. Są praktycznie na tej samej półce, gdzie absolutna czołówka" - stwierdził Colombo.

 

Thiriez dodał: "Mogę podzielić się swoją osobistą opinią - polska liga ma 10 lat, +moja+ 80, a pod niektórymi względami możemy się od was uczyć".

 

W piątek do obchodzącego 10-lecie EPFL przystąpiła zawodowa liga Kazachstanu. Obecnie organizacja zrzesza 32 członków z 24 krajów. Polska przynależy do niej od ośmiu lat.