Energa sponsorem tytularnym gdańskiego stadionu

Piłka nożna
Energa sponsorem tytularnym gdańskiego stadionu
fot. PAP

Stadion Energa Gdańsk – tak nazywa się obecnie obiekt piłkarski, który wcześniej funkcjonował jako PGE Arena. Podpisana w poniedziałek umowa ma obowiązywać przez pięć lat. Za prawo do nazwy sponsor tytularny, Grupa Energa, zapłaci 22,5 miliona złotych.

„Rocznie mamy otrzymywać 4,5 miliona złotych. Jest to jednak kwota maksymalna, która zależna od jest od zrealizowania postanowień zawartych w umowie. Dotyczą one obrendowania stadionu i przeprowadzenia odpowiedniej liczby i rodzaju imprez. Nie mogę jednak podać, jaką najniższą sumę możemy dostać oraz ile różnych wydarzeń musimy rocznie przeprowadzić. Na razie stałą wartością są tylko mecze piłkarzy Lechii” - powiedział na konferencji prasowej prezes zarządu Arena Gdańsk Operator Tomasz Kowalski.

 

Do 30 września ten stadion funkcjonował jako PGE Arena Gdańsk. Pięcioletnia umowa z Polską Grupą Energetyczną S.A. obowiązywała co prawda tylko do 30 maja, ale została przedłużona o cztery miesiące.

 

„Bez nazwy działaliśmy zatem tylko przez miesiąc. Negocjacje z nowym sponsorem tytularnym były długie i żmudne, ale dzięki temu każda ze stron osiągnęła to, co chciała. Jesteśmy pierwszym stadionem w Polsce, który podpisał drugą taką umowę” - dodał Kowalski.

 

Pierwszy konkurs na wybór sponsora tytularnego stadionu w Gdańsku został ogłoszony 24 listopada 2009 roku, a rozstrzygnięty 10 grudnia 2009 roku. Podzielony był na dwa etapy - do 2 grudnia zainteresowane podmioty mogły złożyć wstępny wniosek i na taki krok, poza PGE, zdecydowały się także Grupa Lotos S.A., TP S.A. oraz Bank Pekao S.A. Te firmy miały tydzień, aby przekazać koperty z proponowaną nazwą stadionu oraz deklarowaną kwotą. Do drugiej tury, poza PGE, stanęła jeszcze Grupa Lotos, ale jej oferta była niższa od propozycji zwycięzcy konkursu.

 

Umowa podpisana została ze znacznym opóźnieniem, bo dopiero 25 maja 2010 roku. Na jej mocy PGE zapłaciła do końca maja 2015 roku 35 milionów złotych. W tym czasie mogła używać wizerunku i nazwy stadionu, a także korzystać z przyznanego pakietu praw reklamowych i komercyjnych.

 

W Gdańsku odbyły się cztery mecze piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku - trzy grupowe i ćwierćfinał, natomiast na co dzień swoje spotkania w ekstraklasie rozgrywa na tym obiekcie Lechia.

mt, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze