Piłka nożna według Amerykanów. Zakaz główkowania!

Piłka nożna
Piłka nożna według Amerykanów. Zakaz główkowania!
fo.: Łukasz Grochala / Cyfraspor
Pojedynki główkowe bywają szalenie widowiskowe

Po piętnastu miesiącach prawnych przepychanek, Amerykański Związek Piłki Nożnej ogłosił nowe przepisy obowiązujące w piłce młodzieżowej w USA. Szokujące przepisy. Dzieciom nie wolno będzie uderzać piłki głową.

Precyzyjnie rzecz ujmując wyygląda to tak: dzieciom do lat 10 nie wolno będzie uderzać piłki głową podczas żadnych zajęć sankcjonowanych przez Związek oraz Major League Soccer, a tym w wieku 11-13 lat będzie wolno główkować tylko podczas meczów. Jak dzieci grające w USA w piłkę mają się tego nauczyć głowkowania, kiedy nie wolno tego robić na treningach, komunikat USSF nie precyzuje.

Wszystko zaczeło się od wniesionego w sierpniu 2014 roku w Kalifornii pozwu, z którego wynikało, że tylko w 2010 roku ponad 50 tysięcy zawodników szkół średnich grających w piłkę nożną doznało wstrząśnienia mózgu – czyli więcej niż zawodników uprawiających baseball, koszykówkę, softball czy zapasy łącznie.

Dzięki temu poprawią grę nogami

Takie jest dosłowne sformułowanie pozwu, które – przy zachowaniu pełnego szacunku dla najnowszych badań dotyczących mikrowstrząsów – jest bardziej niż śmieszne. Porównywanie urazowości głowy piłki nożnej do baseballa czy zapasów? Trzeba było od razu dorzucić tenis stołowy i pływanie.

Sprawa jest w USA bardzo głośna. Trafiła dziś do porannych serwisów wszystkich stacji telewizyjnych i doczekała się bardzo różnych opinii. Taylor Twellman, były gracz reprezentacji USA, dziś komentator ESPN, którego kariera zakończyła się przedwcześnie po problemach związanych ze wstrząśnieniami mózgu, uważa, że jest to “wielki postęp”. Przytakują mu niektórzy eksperci twierdzący, że taki zakaz wpłynie na... rozwój piłkarski młodzieży, która będzie musiała więcej czasu poświęcić na technikę gry nogami!

W USA zakaz już jest. Teraz pora na resztę świata

Głos w sprawie zabrała także jedna z najbardziej znanych w USA postaci telewizyjnych, Matt Lauer z NBC. - Mam 14-letniego syna, który gra w piłkę nożną i uważam, że nauczenie się odpowiedniej techniki gry głową ma podstawowe znaczenie. Ale jak się tego nauczyć w młodszym wieku, kiedy będzie to zabronione? - pyta Lauer.

Decyzja Amerykańskiego Związku Piłki Nożnej na pozew, w którym wnoszący nie żądą finansowego odszkodowania a "jedynie" zmian w przepisach, to dopiero początek. Na celowniku przeciwników główkowania jest teraz FIFA...

Przemek Garczarczyk (USA), Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze