ATP Finals: Djokovic najlepszym tenisistą roku! Triumf Serba w Londynie, Federer rozbity w dwóch setach!

Novak Djoković wziął rewanż na Rogerze Ferererze i wygrał po raz piąty w swojej karierze turniej ATP Finals, który w tym roku odbywał się w Londynie. Serb był dużo bardziej agresywny w polu zagrywki i popełniał mniej błędów, skutecznie kontrując dojścia Federera do siatki. Szwajcar w kiepski sposób zakończył spotkanie podwójnym błędem serwisowym.

Novak Djoković pocałował puchar za zwycięstwo w turnieju ATP Finals po raz piąty w swojej karierze, chociaż ten scenariusz wcale nie musiał być oczywisty, bo w grupowym pojedynku pewnie wygrał Roger Federer. W niedzielny finał jednak lepiej wszedł Serb, który był dużo lepszy i silniejszy z głębi kortu, zaś gra Federera opierała się na szarpanych akcjach spod siatki. Szwajcar został przełamany już w trzecim gemie spotkania po rewelacyjnym passing shocie Serba.

ATP World Tour Finals: zwycięstwo Rojera i Tecau w deblu

Djoković był silniejszy i pewniejszy, a w grze Szwajcara mnożyły się niewymuszone błędy. Kilkukrotnie próbował nawiązać walkę przy podaniu rywala, jednak wyraźnie brakowało mu argumentów - break pointy miał wyłącznie w pierwszych gemach spotkania. W decydującym momencie seta to Serb był konkretniejszy. Przy stanie 5:3 i serwisie Federera szybko przejął inicjatywę i przycisnął rywala, wykorzystując drugą szansę na wygranie seta.

Szwajcar musiał wrzucić wyższy bieg i zmienić swoją grę na lepsze, jeśli w drugiej partii chciał nawiązać walkę z pewnie zmierzającym po swoje Serbem. Gra toczyła się gem za gem, a Szwajcar animusz stracił dopiero przy swoim podaniu na 4:4. Trzy szybko przegrane punkty postawiły go pod ścianą, jednak ten potrafił koncertowo wyjść z opresji. Pięć zdobytych z rzędu punktów dodało mu skrzydeł i dały kibicom, wyraźnie sprzyjającym 34-latkowi nadzieję na przedłużenie pojedynku.

Nadzieja jednak szybko została zrównana z ziemią, bowiem Djoković błyskawicznie wygrał własne podanie, po czym agresywnie zaatakował rywala przy jego zagrywce. Federer nie był w stanie narzucić swojego stylu i Nole miał dwie szanse na zwycięstwo w całym meczu przy podaniu Szwajcara. Pierwsza została wybroniona, jednak przy drugiej... weteran popełnił podwójny błąd serwisowy. Ostatni punkt przegrany w najgorszym możłiwym stylu i trofeum zgodnie z zapowiedziami trafia do Djokovicia!

Roger Federer - Novak Djoković 3:6, 4:6