Udany sprawdzian polskich piłkarek ręcznych. Wygrały z Niemkami w Lipsku

Piłka ręczna

Polska pokonała Niemcy 31:30 (17:14) w towarzyskim meczu piłkarek ręcznych rozegranym w Lipsku. Obie drużyny przygotowują się do rozpoczynających się 5 grudnia w Danii mistrzostw świata.

Mecz miał szczególne znaczenie dla kapitan reprezentacji Polski Karoliny Kudłacz-Gloc, która na co dzień jest zawodniczką HC Lipsk. Miejscowi kibice powitali ją gromkimi oklaskami.

Polska 2016: Znakomici goście na 50 dni przed EURO

Trener Kim Rasmussen często rotował składem próbując różnych ustawień, zarówno w ataku jak i w obronie. Do przerwy Polki prowadziły 17:14, ale w drugiej popełniły sporo błędów, szczególnie w ofensywie.

"W pierwszej połowie nasza gra mogła się podobać, w drugiej już mniej, ale liczy się przede wszystkim możliwość przetestowania wielu rozwiązań. Cieszymy się ze zwycięstwa na trudnym terenie" - podsumował szkoleniowiec polskiego zespołu cytowany na oficjalnej stronie Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Na początku biało-czerwone szybciej opanowały nerwy i po dziesięciu minutach prowadziły 5:3, głównie dzięki udanym akcjom Hanny Sądej i Agnieszki Koceli oraz efektownie interweniującej Weronice Gawlik, która m.in. obroniła rzut karny. Obaj szkoleniowcy dokonywali licznych zmian, wypróbowując różne warianty gry. Lepiej to wychodziło ekipie gości, która pięć minut przed przerwą wygrywała 15:10.

Drugą połowę Polki rozpoczęły w kiepskim stylu, popełniały mnóstwo błędów, rzucały prosto w niemiecką bramkarkę, roztrwoniły całą przewagę i w 37. minucie to rywalki prowadziły 20:18. Biało-czerwone zdołały jednak wyrównać i w końcówce wykazały się lepszą skutecznością. W decydujących momentach wyróżniły się Kudłacz-Gloc oraz Kinga Achruk, bardziej pamiętana przez kibiców pod panieńskim nazwiskiem Byzdra. Dzięki ich rzutom czwarta drużyna MŚ 2013 w Serbii wygrała ważny sprawdzian 31:30.

Ze zgrupowania w Zielonej Górze do Niemiec nie pojechały bramkarka Anna Wysokińska oraz Agnieszka Jochymek i Karolina Zalewska, które mają problemy zdrowotne.

W sobotę Polki podejmą w Zielonej Górze zespół Czarnogóry i będzie to ich ostatni oficjalny sprawdzian przed MŚ.

W mistrzostwach globu w Danii (5-20 grudnia) polskie zawodniczki zagrają w grupie B w Naestved z Kubą, Szwecją, Holandią, Chinami i Angolą. Po cztery najlepsze drużyny z każdej z czterech grup awansują do 1/8 finału. Od tej fazy rywalizacja toczyć się będzie systemem pucharowym.

Niemcy - Polska 30:31 (14:17)

Polska: Weronika Gawlik, Izabela Prudzienica – Monika Kobylińska 3, Monika Stachowska 3, Iwona Niedźwiedź 2, Joanna Gadzina 1, Agnieszka Kocela 3, Karolina Kudłacz-Gloc 4, Klaudia Pielesz 2, Aleksandra Zych, Aneta Łabuda 2, Katarzyna Kołodziejska 2, Hanna Sądej 4, Małgorzata Stasiak, Patrycja Kulwińska, Kinga Achruk 5