Według francuskich dziennikarzy, najlepszym zespołem Starego Kontynentu jest reprezentacja Anglii. Kadra Adama Nawałki znalazła się na wysokim piątym miejscu. Przed losowaniem grup Euro 2016, Polska była drużyną, której każdy chciał uniknąć. Prawdziwym postrachem na europejskiej szachownicy. To nasza najwyższa pozycja od 2005 roku, kiedy zostaliśmy sklasyfikowani na trzecim miejscu.

 

Boniek i Deyna w PSG?! Fogiel o kulisach dawnych transferów


Co cieszy nas jeszcze bardziej, to fakt, że wyprzedziliśmy kilka piłkarskich potęg, jak Niemcy (8. miejsce), Włochy (9.) i Francuzi (17.), którym ciężko było się zmobilizować w samych tylko meczach towarzyskich.

Pierwsze miejsce Anglii nikogo nie zaskoczyło - w tym roku Wyspiarze doznali tylko jednej porażki: z Hiszpanią 0:2. Ich bilans 10 ostatnich meczów, to siedem zwycięstw, dwa remisy i wspomniana porażka ze zwycięzcą Euro 2016. France Football uważa Anglików za jednego z faworytów przyszłorocznego Euro.

Na drugim stopniu podium stanęła Hiszpania, a na trzecim - Belgia ex aequo z Austrią.

Nasi pozostali rywale w grupie C na Euro 2016, sklasyfikowani zostali, kolejno: Irlandia Północna na 11. miejscu, a Ukraina dopiero na 24.

Jak tłumaczy France Football: ,,Wysoka pozycja Polski to głównie świetny bilans. Drużyna Roberta Lewandowskiego (10 bramek w reprezentacji w 2015 roku) osiągnęła swoje najwyższe miejsce od 10 lat, dysponując najskuteczniejszą formacją ofensywną na kontynencie (25 bramek).''.

Pozycję Niemców, najlepszych w 2014 roku, tygodnik skwitował tak: ,,Podopieczni Joachima Loewa przegrali w tym roku trzy spotkania, czyli jedną trzecią meczów. Trochę za dużo, jak na aktualnego mistrza świata'.'.

W bilansie ostatnich 20 lat Polska sklasyfikowana jest na 21. miejscu (na 35 zespołów) z 269 punktami. Na najwyższym stopniu podium Hiszpania (86 punktów), przed Niemcami (125 punktów) i duetem Angla-Holandia (132 punkty).

Za niespełna sześć miesięcy na stadionach Francji spotkają się 24 europejskie reprezentacje. Polski nie zalicza się do glównych faworytów, ale wszyscy się jej boją. Oby hasło: ,,Vive la Pologne 2016'' przeobraziło się w ,, Vive la Pologne Championne d'Europe 2016''. To moje noworoczne życzenie dla Nawalka-Boniek's Boys.