Djokovic i Ledecky sportowcami roku w plebiscycie EFE

Serb Novak Djokovic, zwycięzca trzech tegorocznych wielkoszlemowych turniejów tenisowych oraz amerykańska pływaczka Katie Ledecky, pięciokrotna mistrzyni świata, zostali uznani najlepszymi sportowcami globu 2015 roku w plebiscycie hiszpańskiej agencji EFE.

Djokovic triumfował również w 58. ankiecie Polskiej Agencji Prasowej na 10 najlepszych sportowców roku w Europie (zwyciężył też w 2011 r.).

Djokovic najlepszym sportowcem Europy 2015 roku

28-letni Serb, który został także ogłoszony przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF) mistrzem świata, wygrał trzy z czterech imprez Wielkiego Szlema: Australian Open, Wimbledon i US Open, a na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu dotarł do finału (tam uległ Szwajcarowi Stanowi Wawrince). Lider światowego rankingu zwyciężył także, już po raz piąty w karierze, w kończącej sezon imprezie masters - ATP World Tour Finals. Zgromadził 16 585 pkt w klasyfikacjo ATP, czyli prawie tyle samo, co łącznie jego dwaj najbliżsi konkurenci (drugi Andy Murray 8945 i trzeci Roger Federer 8265).

O dziesięć lat młodsza Amerykanka Ledecky była królową pływania podczas lipcowych mistrzostw świata w Kazaniu. Wywalczyła w Rosji pięć złotych medali: na 200 m kraulem, 400, 800, 1500 m oraz w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym. Ponadto w finale wynikiem 8.07,39 poprawiła własny rekord świata na 800 m.