Euro 2016: Emocje już w pierwszym meczu! Polska pokonała Serbię

Piłka ręczna

W swym pierwszym meczu mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych Polska wygrała w Krakowie z Serbią 29:28, po niezwykle emocjonującym starciu. W drugim spotkaniu "polskiej" grupy A Francja pokonała Macedonię 30:23.

Serbia to tradycyjny rywal biało-czerwonych w meczach otwarcia mistrzostw Europy. Dwa poprzednie turnieje o mistrzostwo Starego Kontynentu Polacy również rozpoczynali od spotkań z tym rywalem. W 2012 roku w Belgradzie przegrali z ówczesnymi gospodarzami turnieju 18:22. Serbowie zdobyli na tamtym turnieju srebrne medale. W 2014 roku w duńskim Aarhus podopieczni Michaela Bieglera również ulegli rywalom, tym razem jedną bramką - 19:20.

Euro 2016: Michał Jurecki zdobył pierwszą bramkę dla Polski! (WIDEO)

Tym razem Polacy przerwali złą passę. Gospodarze Euro 2016 rozpoczęli turniej od trafienia Michała Jureckiego, ale na początku spotkania, mimo dobrej skuteczności w ataku, sami nie radzili sobie z atakami rywali, wśród których brylował Petar Nenadić. Serbowie wypracowali sobie przewagę i utrzymywali ją na przestrzeni tej odsłony (8:10, 10:12).

Drugą część meczu Polacy rozpoczęli w podwójnym osłabieniu i z jedną bramką straty, zdołali jednak przetrzymać zły okres, doprowadzić do wyrównania (Michał Daszek w 35. minucie). Serbowie zaczęli mylić się w ataku, z kolei właściwy rytm złapali wreszcie gospodarze. W 40. minucie - po trafieniu Karola Bieleckiego - biało-czerwoni mieli już trzy bramki przewagi (22:19), ale Serbowie odrobili straty (24:24).

Końcówka spotkania to ogromne emocje. W 59. minucie przy stanie 29:28 Sławomir Szmal obronił karnego i ta interwencja przesądziła o sukcesie biało-czerwonych. Polacy nie pozwolili już odebrać sobie piłki. Rzut Michała Jureckiego w trybuny zakończył to spotkanie. MVP: Michał Jurecki.

W sukcesie pomogło gospodarzom ponad 14000 kibiców zgromadzonych na trybunach krakowskiej Tauron Areny. Wśród nich był m.in. prezydent Andrzej Duda. W drugim spotkaniu grupy A broniąca tytułu Francja pokonała 30:23 Macedonię, która w niedzielę będzie rywalem biało-czerwonych.

Polska – Serbia 29:28 (14:15)

Polska: Sławomir Szmal, Piotr Wyszomirski – Michał Jurecki 7, Krzysztof Lijewski 4, Karol Bielecki 3, Michał Daszek 3, Bartosz Jurecki 3, Przemysław Krajewski 3, Rafał Gliński 2, Kamil Syprzak 2, Michał Szyba 2, Piotr Chrapkowski 0, Bartosz Konitz 0, Piotr Grabarczyk 0, Jakub Łucak 0.

Serbia: Darko Stanic, Slavisa Dukanovic – Petar Nenadic 7, Ivan Nikcevic 7, Zarko Sesum 4, Nemanja Zelenovic 4, Darko Dukic 2, Momir Rnic 2, Bojan Beljanski 1, Mijajlo Marsenic 1, Ilija Abutovic 0, Milijan Pusica 0, Milos Orbovic 0.