EHF Euro 2016: Hiszpania po raz pierwszy czy Niemcy po raz drugi?

Piłka ręczna

W wielkim finale EHF Euro 2016 w Tauron Arenie Kraków Niemcy zmierzą się z Hiszpanią. Hiszpanie, choć mają na koncie wiele sukcesów, nigdy wcześniej nie wygrali mistrzostw Starego Kontynentu. Niemcy triumfowali w tej imprezie tylko raz.

Niemcy i Hiszpania to dwie bardzo utytułowane drużyny. Niemcy to trzykrotni (1938, 1978, 2007), a Hiszpanie - dwukrotni (2005, 2013) mistrzowie świata. Hiszpanie, mimo worków medali wywalczonych na wielkich imprezach, nigdy nie wygrali mistrzostw Starego Kontynentu, choć aż trzykrotnie grali w finale. Najbliżej sukcesu byli w 1996 roku, gdy byli gospodarzami turnieju.

Analiza najlepszych akcji Polaków na EHF Euro 2016

Przegrali wówczas w rozegranym w Sewilli finale minimalnie,  22:23 z Rosjanami. O porażce ekipy prowadzonej przez Juana de Dios Romana zadecydowała słabsza pierwsza połowa, po której tracili do rywali cztery bramki. Na pocieszenie pozostał Hiszpanom tytuł MVP imprezy, który otrzymał ich zawodnik Tałant  Dujszebajew, były reprezentant... ZSRR i Rosji, obecnie trener Vive Tauronu Kielce, a na ME 2016 opiekun reprezentacji Węgier. Jego syn Alex Dujszebajew będzie miał szansę zagrać w finale polskiego turnieju, i być może - w przeciwieństwie do ojca - wywalczyć złoto.

W 1998 roku we Włoszech Hiszpanie przegrali finał ze znakomitą wówczas Szwecją 23:25, a w 2006 - w Szwajcarii - wyraźnie ulegli Francji 23:31. Ekipa z Półwyspu Iberyjskiego ma również na swym koncie dwa brązowe medale tej imprezy. Pierwszy wywalczony w 2000 roku w Chorwacji, drugi przed dwoma laty w Danii, gdy w grze o III miejsce ograli Chorwatów 29:28.

Niemcy raz triumfowali w EHF Euro, w 2004 roku w Słowenii pewnie ograli w finale gospodarzy imprezy 30:25. Podopieczni Heinera Branda już w pierwszej połowie wypracowali sobie znaczącą przewagę (16:10), a w ostatnich trzydziestu minutach kontrolowali sytuację.

Największą gwiazdą Niemców na tamtym turnieju był Henning Fritz - wybrany najlepszym bramkarzem EHF Euro 2004; nagrodę indywidualną zgarnął również prawy rozgrywający Volker Zerbe. Wśród czołowych strzelców tamtego Euroznaleźli się Florian Kehrmann (2 miejsce, 45 bramek) i Daniel Stephan (3 miejsce, 42 bramki). To był ostatni do tej pory krążek mistrzostw Europy wywalczony przez reprezentację Niemiec. Dwa pozostałe medale Niemcy wywalczyli we wcześniejszych turniejach, w 1998 roku we Włoszech - brąz i w 2002 roku w Szwecji - srebro, po porażce w finale 31:33 (po dramatycznym, zwieńczonym dogrywką meczu) z gospodarzami imprezy.

O ile obecność Hiszpanów w finale turnieju EHF Euro 2016 nikogo nie dziwi, to już postawa Niemców jest sporym zaskoczeniem. Ostatnie lata nie były dla niemieckiego handballa najlepsze: na EHF Euro 2014 w ogóle się nie pojawili, przegrywając eliminacje z Czechami i z Czarnogórą. Na mundial 2015 również się nie zakwalifikowali, dwukrotnie (24:25, 28:29) przegrywając w kwalifikacjach z Polską, zagrali jednak dzięki niezwykle kontrowersyjnej decyzji władz światowej piłki ręcznej - "dzikiej karcie" i zajęli w Katarze 7. miejsce.

Ekipa trenera Dagura Sigurdssona przyjechała do Polski osłabiona brakiem kilku gwiazd. Nie zagrali m.in. kontuzjowani Uwe Gensheimer, Patrick Groetzki oraz Patrick Wiencek. Już w trakcie imprezy grono kontuzjowanych powiększyli Christian Dissinger i Steffen Weinhold. Pesymiści nie wróżyli Niemcom nawet wyjścia z I fazy grupowej. Tymczasem najmłodsza drużyna turnieju (przeciętna wieku 24,8), sprawiła największą sensację. Niemcy pokazali, jak ogromny potencjał ma ich handball, jak ogromne ma rezerwy.

Cóż, dokonaliśmy kilku zmian w zespole. Przede wszystkim - wymiana generacji. Ale także drużyny na tym Euro były bardzo zbliżone umiejętnościami. Odpadły przecież takie potęgi, jak Francja, Dania czy Polska. My przetrwaliśmy, ale też było blisko... Myślę, że dużą rolę odegrało tu szczęście

- mówił skromnie Dagur Sigurdsson.

Obie ekipy potwierdziły, że grającą w Hali Stulecia we Wrocławiu grupę D słusznie nazywano grupą śmierci. Finałowi rywale zmierzyli się ze sobą już w pierwszej grze turnieju - 16. stycznia. W tamtym spotkaniu nie zabrakło emocji: Hiszpanie prowadzili już 18:11 w 24. minucie, ale Niemcy zmniejszyli przed przerwą stratę na trzy bramki (18:15), a Jorge Maqueda trafił z rzutu wolnego w twarz Steffana Weinholda i obejrzał czerwoną kartkę. Po przerwie Niemcy zbliżyli się do rywali nawet na dwie bramki (27:25), ale ostatecznie to Hiszpanie wygrali tamto spotkanie 32:29. Selekcjoner Hiszpanów Manolo Cadenas nie uważa jednak, by to zwycięstwo miało jakieś znaczenie w kontekście finałowego boju:

To będzie zupełni inny mecz. Jesteśmy dobrze przygotowani fizycznie i taktycznie. Analizowaliśmy grę Niemców, ale to nie wystarczy do wygrania w finale. Niemcy są na fali. Grają dużo lepiej niż dwa tygodnie temu. Każdy ma równe szanse.

Czy Niemcy zdołają zrewanżować się w finale za porażkę w pierwszym meczu?

Hiszpania i Niemcy w finałach ME:

ME 1994 (Portugalia): Hiszpania - 5, Niemcy - 9.
ME 1996 (Hiszpania): Hiszpania - SREBRO, Niemcy - 8.
ME 1998 (Włochy): Hiszpania - SREBRO, Niemcy - BRĄZ.
ME 2000 (Chorwacja): Hiszpania - BRĄZ, Niemcy - 9.
ME 2002 (Szwecja): Niemcy - SREBRO, Hiszpania - 7.
ME 2004 (Słowenia): Niemcy - ZŁOTO, Hiszpania - 10.
ME 2006 (Szwajcaria): Hiszpania - SREBRO, Niemcy - 5.
ME 2008 (Norwegia): Niemcy - 4, Hiszpania - 9.
ME 2010 (Austria): Hiszpania - 6, Niemcy - 10.
ME 2012 (Serbia): Hiszpania - 4, Niemcy - 7.
ME 2014 (Dania): Hiszpania - BRĄZ, Niemcy - nie zakwalifikowali się.

Hiszpania ośmiokrotnie wyprzedziła Niemcy w końcowej klasyfikacji EHF Euro, Niemcy trzy razy byli wyżej klasyfikowani od finałowych rywali.

Mecze na EHF Euro 2016:

HISZPANIA: Niemcy 32:29, Słowenia 24:24, Szwecja 24:22 (I faza grupowa), Dania 23:27, Węgry 31:29, Rosja 25:23 (II faza grupowa), Chorwacja 33:29 (półfinał)

NIEMCY: Hiszpania 29:32, Szwecja 27:26, Słowenia 25:21 (I faza grupowa), Węgry 29:19, Rosja 30:29, Dania 25:23 (II faza grupowa), Norwegia 34:33 - po dogrywce (półfinał).

Transmisje: Norwegia - Chorwacja (mecz o III miejsce, Polsat Sport i Polsat Sport News, godzina 14.00); Niemcy - Hiszpania (finał, Polsat i Polsat Sport, godzina 17.00).