facebook twitter youtube instagram RSS

Liga Europy: Bitwa o Anglię dla The Reds! Koguty rozbite przez Borussię

Borussii Dortmund z Łukaszem Piszczkiem w składzie zdemolowała przed własną publicznością Tottenham Hotspur 3:0 w pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Europy. Sevilla, bez wracającego do zdrowia po kontuzji Grzegorza Krychowiaka, zremisowała z FC Basel 0:0. W najciekawiej zapowiadającej się rywalizacji na tym etapie Liverpool nie dał szans Manchesterowi United. The Reds wygrali na Anfield 2:0.

W Dortmundzie gospodarze kontrolowali przebieg spotkania od początku do końca. Bramki zdobyli niezawodny Gabończyk Pierre-Emerick Aubameyang (w 30. minucie) oraz dwie Marco Reus (61. i 70.). Łukasz Piszczek rozegrał cały mecz.

Broniąca trofeum Sevilla nie zdołała pokonać w Bazylei pogromcy Lecha Poznań w ubiegłorocznych eliminacjach Ligi Mistrzów. Goście od 87. minuty grali w dziesiątkę po drugiej żółtej kartce dla Francuza Stevena N'Zonziego. W kadrze zespołu z Hiszpanii na ten mecz zabrakło Krychowiaka, który wraca do formy po kilkutygodniowej przerwie spowodowanej kontuzją. We wtorek Polak odbył już pierwszy pełny trening z drużyną.

Sevilla, triumfator dwóch ostatnich edycji LE, marzy na pewno o tym, aby rozegrać w tym sezonie jeszcze jeden mecz w Parku Św. Jakuba. Bazylea będzie bowiem gospodarzem tegorocznego finału.

W najciekawiej zapowiadającej się rywalizacji na tym etapie Liverpool zrobił pierwszy krok do ćwierćfinału i wyeliminowania odwiecznego rywala z Anglii - Manchesteru United. "The Reds" wygrali na własnym stadionie 2:0 i było to ich pierwsze zwycięstwo nad ekipą z Manchesteru po czterech kolejnych porażkach.

Zwłaszcza w pierwszej połowie dominacja gospodarzy była wyraźna. W 19. minucie Holender Memphis Depay sfaulował w polu karnym Nathaniela Clyne'a, a rzut karny chwilę później wykorzystał Daniel Sturridge. Gdyby nie hiszpański bramkarz David De Gea, "Czerwone Diabły" przegrywałyby do przerwy wyżej.

Po zmianie stron gra była bardziej wyrównana, ale drugiego gola dla podopiecznych trenera Juergena Kloppa - po błędzie Michaela Carricka - zdobył w 73. minucie strzałem z bliska Brazylijczyk Roberto Firmino. Było to 195. spotkanie tych ekip, ale dopiero pierwsze w europejskich pucharach.

"Derbowym" meczem emocjonowali się też kibice w Hiszpanii, a Athletic Bilbao pokonał Valencię 1:0 po trafieniu w 20. minucie Raula Garcii. Skuteczniejsi byli piłkarze innego hiszpańskiego zespołu - Villarrealu, którzy wygrali z Bayerem Leverkusen 2:0. Oba gola padły po strzałach francuskiego napastnika Cedrica Bakambu. W kadrze "Aptekarzy" zabrakło Sebastiana Boenischa.

Łącznie z ośmiu potyczek sześć wygrali gospodarze, a dwie zakończyły się remisem, co zwiastuje spore emocje w zaplanowanych na 17 marca rewanżach. Drużyny gości zdobyły ledwie dwa gole.

Wyniki pierwszych meczów 1/8 finału LE:
Szachtar Donieck - Anderlecht Bruksela 3:1 (2:0) FC Basel - FC Sevilla 0:0 Borussia Dortmund - Tottenham Hotspur 3:0 (1:0) Fenerbahce Stambuł - SC Braga 1:0 (0:0) FC Villarreal - Bayer Leverkusen 2:0 (1:0) Athletic Bilbao - FC Valencia 1:0 (1:0) Liverpool FC - Manchester United 2:0 (1:0) Sparta Praga - Lazio Rzym 1:1 (1:1)

19:02

Zapraszamy na relację na żywo z pierwszych meczów 1/8 finału Ligi Europy. Oto mecze, które rozpoczęły się o godzinie 19:00.

Szachtar Donieck - Anderlecht Bruksela

FC Basel - FC Sevilla

Borussia Dortmund - Tottenham Hotspur

Fenerbahce Stambuł - SC Braga

19:08

7' BVB - Tottenham 0:0

Początek meczu w Dortmundzie bardzo ciekawy. Obie ekipy od początku przeszły do ataku. Przed znakomitą szansą stanął Erik Durm, ale Niemiec przestrzelił.

19:11

8' Szachtar - Anderlecht 0:0

Goście mieli okazję wyjść na prowadzenie, ale ostatecznie szansa zakończyła się niepowodzeniem. Jednak Belgowie bardzo odważnie poczynają sobie na połowie Szachatara.

19:12

11' BVB - Tottenham 0:0

Strzał Pierre-Emericka Aubameyanga minimalnie minął poprzeczkę londyńczyków.

19:17

14' BVB - Tottenham 0:0

Bomba z dystansu w wykonaniu Henricha Mychitariana z trudem obroniona przez Hugo Llorisa. Dobitka Aubameyanga wylądowała w siatce, ale Gabończyk był na spalonym.

19:23

20' BVB - Tottenham 0:0

Kibice oglądają świetny mecz na Signal Iduna Park mimo, że wciąż nie padły gole, jednak okazji ku temu nie brakuje.

19:24

21' Szachtar - Anderlecht 1:0

GOOOOOOL! Taison daje prowadzenie gospodarzom!

19:27

24' Szachtar - Anderlecht 2:0

GOOOOOOOL! Nokaut we Lwowie! Ołeksandr Kuczer zdobywcą drugiej bramki.

19:28

27' BVB - Tottenham 0:0

Julian Weigl próbował zaskoczyć strzałem z dystansu Llorisa. Francuski bramkarz Kogutów z drobnymi problemami złapał futbolówkę.

19:30

29' BVB - Tottenham 0:0

Strzał Łukasza Piszczka zablokowany, ale Polak wywalczył dla BVB rzut rożny.

19:32

30' BVB - Tottenham 1:0

GOOOOOOOL! Precyzyjna główka Pierre-Emericka Aubameyanga po dokładnym dośrodkowaniu Marcela Schmelzera. To piąty gol Gabończyka w siódmym meczów Ligi Europy w tym sezonie.

19:39

34' BVB - Tottenham 1:0

Brzydki faul Toma Carrolla na Marcelu Schmelzeru. Anglik trafił nogą w twarz Niemca. Został za to przewinienie ukarany żółtą kartką. Rzut wolny po faulu Carrolla wykonał Marco Reus, ale uderzył obok bramki.

19:42

39' BVB - Tottenham 1:0

Nawałnica ekipy Thomasa Tuchela cały czas trwa. Koguty są w poważnych tarapatach.

19:49

43' BVB - Tottenham 1:0

Borussia rozgrywa świetną partię na tle czołowej angielskiej drużyny.

20:08

Na stadionach we Lwowie, w Bazylei, w Dortmundzie oraz w Stambule ekipy wybiegły na murawę po przerwie.

20:13

50' BVB - Tottenham 1:0

Dortmundczycy robią wszystko, żeby podwyższyć prowadzenie. Koguty często nie radzą sobie z ofensywnie grającą Borussią.

20:15

54' BVB - Tottenham 1:0

Jeden z ataków BVB zakończył się uderzeniem w słupek Gonzalo Castro. Gdyby Castro trafił do siatki Aubameyang zanotowałby asystę.

20:19

60' BVB - Tottenham 1:0

Druga bramka dla Borussii wisi w powietrzu!

20:21

61' BVB - Tottenham 2:0

GOOOOOOOL! I stało się! Strzelcem drugiego gola dla BVB był Marco Reus! Niemiec wykorzystał piękne zgranie piłki głową przez Nevena Suboticia i z najbliższej odległości umieścił piłkę w bramce.

20:26

69' Szachtar - Anderlecht 2:1

GOOOOOOL! Frank Acheampong strzelcem kontaktowego gola dla Anderlechtu.

23:50

69' BVB - Tottenham 2:0

Pierre-Emerick Aubameyang i Marco Reus pokonali Hugo Llorisa, który ma dzisiaj mnóstwo pracy!

20:29

70' BVB - Tottenham 3:0

GOOOOOOOL! Kolejna świetna akcja w wykonaniu gospodarzy przyniosła efekt. Marco Reus wykończył rewelacyjną zespołową akcję Borussii.

20:33

20:35

Roman Kołtoń doczekał się kolejnego trafienia Borussii Dortmund :)

20:38

79' Szachtar - Anderlecht 3:1

GOOOOOOL! Ależ go padł we Lwowie! Eduardo kapitalnie uderzył piłkę głową, która odbiła się od poprzeczki i zaskoczyła Silvio Proto.

20:44

82' Fenerbahce - Sporting Braga 1:0

GOOOOOOL! Szał radości na stadionie w Stambule po tym jak Mehmet Topal precyzyjnym strzałem pokonał bramkarza Bragi.

20:49

87' FC Basel - Sevilla 0:0

Zespół Grzegorza Krychowiaka, który leczy kontuzję musi radzić sobie w dziesiątkę po tym jak Steven N'Zonzi został ukarany drugą żółtą kartką.

20:59

Oto wyniki meczów 1/8 finału Ligi Europy:

Szachtar Donieck - Anderlecht Bruksela 3:1

Borussia Dortmund - Tottenham Hotspur 3:0

Fenerbahce Stambuł - SC Braga 1:0

21:12

4' Villarreal - Bayer Leverkusen 1:0

GOOOOOOL! Żółta Łódź Podwodna błyskawicznie wyszła na prowadzenie! Zdobywcą bramki jest Bakambu.

21:19

13' Sparta Praga - Lazio Rzym 1:0

GOOOOOOL! Martin Frydek pokonał Federico Marchettiego.

21:28

20' Liverpool - Manchester United 1:0

GOOOOOOL! Daniel Sturridge pokonał uderzeniem z rzutu karnego Davida De Geę.

21:29

23' Athletic Bilbao - Valencia 1:0

GOOOOOOL! Raul Garcia otworzył wynik na San Mames.

21:45

39' Sparta - Lazio 1:1

GOOOOOOL! Rzymianie wyrównali stan rywalizacji w Pradze. Strzelcem gola był Marco Parolo.

22:11

Tak wygląda boisko w Bilbao na San Mames!

22:21

56' Villarreal - Bayer Leverkusen 2:0

GOOOOOOL! Drugi gol Bakambu! Aptekarze znaleźli się w trudnym położeniu.

22:37

73' Liverpool - Manchester United 2:0

GOOOOOOOL! Fatalny błąd popełnił Michael Carrick, który wyłożył piłkę jak na tacy graczom Liverpoolu. Zdobywcą gola Roberto Firmino.

23:51

Oto reakcja sztabu szkoleniowego Czerwonych Diabłów.

22:58

95' Villarreal - Bayer 2:0

Chorwacki obrońca Jedvaj został ukarany drugą żółtą kartką i opuścił plac gry.