Euro 2016: Chorwacja wymęczyła zwycięstwo nad Turcją!

Chorwacja wygrała z Turcją 1:0 w pierwszym niedzielnym meczu Euro 2016. Kluczowa dla losów spotkania okazała się fantastyczna bramka Luki Modricia zdobyta w 41. minucie spotkania. To Chorwaci zostali więc pierwszym liderem grupy D!

Przed spotkaniem rozgrywanym na Parc de Princes, nad Paryżem rozpętała się burza, która zwiastowała także wielkie grzmoty w starciu Turcja - Chorwacja. Piłkarzom obu drużyn przyszło grać na bardzo mokrej murawie, która sprawiała, że każde ostrzejsze wejście kończyło się efektownym wślizgiem. Dlatego od pierwszych minut nie brakowało ostrych starć. Nie było w tym jednak nic dziwnego, bo zarówno chorwaccy, jak i tureccy zawodnicy słynną z żywiołowego temparamentu. W pewnym momencie polała się nawet krew na głowie Chorwata Vedrana Corluki!

Przewaga umiejętności od pierwszego gwizdka była po stronie Chorwacji, która długo i cierpliwie rozgrywała piłkę doprowadzając do groźniejszych sytuacji pod bramką rywala. Aktywni byli Ivan Perisić i Mario Mandżukić, ale w końcowej fazie akcji Chorwatom brakowało skuteczności pod świątynią pilnowaną przez Volkana Babacana. Nieoczekiwanie po pół godzinie gry to Turcy stanęli jednak przed doskonałą okazją do trafienia do siatki. Strzał głową Ozana Tufana zatrzymał jednak na linii bramkowej bramkarz Danijel Subašić.

Wysiłki Chorwatów zostały nagrodzone w 41. minucie. Kolejny rzut rożny dla zespołu z Bałkanów zakończył się tragicznie dla Turcji. Selcuk Inan nieodpowiedzialnie wybijał piłkę z pola karnego, a futbolówka spadła tuż za szesnastką na nogę Luki Modricia. Pomocnik Realu zdecydował się na uderzenie z pierwszej piłki, a mocno uderzona futbolówka skozłowała jeszcze przed bramkarzem rywala! Babacan był bez szans, a Turcy otrzymali bardzo mocny cios tuż przed przerwą.

O ile w pierwszej połowie Chorwaci mieli lekką przewagę nad przeciwnikami znad Bosforu, to już w drugiej odsłonie totalnie zdominowali Turcję. Na 2:0 mógł podwyższyć już w 52. minucie Darijo Srna, ale jego kąśliwe uderzenie z rzutu wolnego trafiło tylko w poprzeczkę. Po raz drugi szczęście było przy tureckiej ekipie kilkanaście minut później, a tym razem poprzeczkę obił strzałem głową Ivan Perisić. Chorwaci atakowali, Chorwaci chcieli za wszelką cenę podwyższyć wynik meczu, aby spokojnie rozegrać końcówkę, ale bramka Babacana była jak zaczarowana.

Pod polem karnym Danijela Subašicia nie działo się za to nic, a Turcja nie wypracowała sobie nawet pół dobrej szansy na gola. Nieudolne próby wrzutek w pole karne albo były łapane przez bramkarza albo wybijane przez obrońców. Zmiennicy nie odmienili oblicza Turków, którzy ostatecznie zasłużenie ulegli Chorwacji w swoim pierwszym meczu na Euro 2016!

Drugi mecz grupy D, w którym Hiszpania zmierzy się z Czechami rozegrany zostanie w poniedziałek 13 czerwca o 15:00.

Grupa D: Turcja - Chorwacja 0:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Luka Modric (41)

Turcja: Volkan Babacan - Gokhan Gonul, Mehmet Topal, Hakan Balta, Caner Erkin - Selcuk Inan, Ozan Tufan, Hakan Calhanoglu, Oguzhan Ozyakup (46. Volkan Sen), Arda Turan (65. Burak Yilmaz) - Cenk Tosun (69. Emre Mor).

Chorwacja: Danijel Subasic - Darijo Srna, Vedran Corluka, Domagoj Vida, Ivan Strinic - Ivan Rakitic (89. Gordon Schildenfeld), Luka Modric, Milan Badelj, Marcelo Brozovic, Ivan Perisic (87. Andrej Kramaric) - Mario Mandzukic (90+3. Marko Pjaca).

Żółta kartka - Turcja: Cenk Tosun, Hakan Balta, Volkan Sen. Chorwacja: Ivan Strinic.

Sędzia: Jonas Eriksson (Szwecja). Widzów 45 000.

ZAKOŃCZONY
Turcja
Chorwacja
0 : 1
1 połowa 0 : 1

14:31

Zapraszamy na pierwszy mecz grupy D Euro 2016. W dzisiejszym starciu na Parc des Princes Turcja zmierzy się z Chorwacją.

14:33

Składy:

Turcja: Volkan Babacan - Hakan Balta, Mehmet Topal, Caner Erkin, Gökhan Gönül - Hakan Çalhanoğlu, Selçuk İnan, Arda Turan, Oğuzhan Özyakup, Ozan Tufan - Cenk Tosun

Chorwacja: Danijel Subašić - Vedran Ćorluka, Domagoj Vida, Ivan Strinić, Darijo Srna - Ivan Perišić, Milan Badelj, Luka Modrić, Marcelo Brozović, Ivan Rakitić - Mario Mandžukić

14:41

Turcy we Francji na pewno będą chcieli powtórzyć sukces z 2008 roku. Wtedy dotarli do półfinału turnieju w Austrii i Szwajcarii. Chorwaci najlepiej wspominają turnieje z 1996 i 2008 roku, kiedy ich przygoda kończyła się na ćwierćfinale.

14:49

Fatih Terim już dwukrotnie prowadził Turcję na mistrzostwach Europy. W obu przypadkach, czyli w 1996 i 2008 roku jego ekipa mierzyła się z Chorwacją. Na turnieju w Anglii Turcy przegrali 0:1, a dwanaście lat później w dramatycznych okolicznościach, po rzutach karnych wyeliminowali rywali.

14:54

Piłkarze już wychodzą na murawę boiska w Paryżu!

14:55

Czas na hymny!

15:00

Pierwszy gwizdek sędziego Jonasa Erikssona! Zaczęli Turcy.

00:46

00:47

15:02

2' Turcja - Chorwacja 0:0

Pierwsza okazja Chorwatów! Blisko szczęścia był Ivan Rakitić.

15:04

4' Turcja - Chorwacja 0:0

Faulowany Luka Modrić. Brzydkie wejście Ozana Tufana, ale obeszło się bez kartki.

15:05

5' Turcja - Chorwacja 0:0

Kolejna szansa piłkarzy Ante Cacicia. Dobrze bronią się Turcy.

15:08

8' Turcja - Chorwacja 0:0

Rzut wolny dla Turcji.

15:09

9' Turcja - Chorwacja 0:0

Hakan Çalhanoğlu wprost w ręce bramkarza. Zmarnowana szansa.

15:11

11' Turcja - Chorwacja 0:0

Na razie lekko szarpana gra. Nikt nie przejął inicjatywy.

15:13

13' Turcja - Chorwacja 0:0

Atak pozycyjny Turków. Zza pola karnego spróbował Tufan, ale jego strzał był fatalny.

15:17

17' Turcja - Chorwacja 0:0

Turcy zamknięci na włąsnej połowie. Kilka wrzutek Chorwatów, ale żadna nie przyniosła gola. Najbliżej był Mario Mandžukić,  jednak jego uderzenie zablokowane.

15:19

19' Turcja - Chorwacja 0:0

Tym razem rożny dla Turcji. Jak na razie nic nie wynika ze stałych fragmentów gry.

15:22

22' Turcja - Chorwacja 0:0

Główkował Marcelo Brozović. Wysoko ponad bramką.

15:24

24' Turcja - Chorwacja 0:0

Znowu Brozović głową po składnej akcji Chorwatów. Aktywny od poczatku jest Darijo Srna, który co chwilę pokazuje się na prawej flance i nęka obronę turecką wrzutkami.

15:26

26' Turcja - Chorwacja 0:0

Lepszy okres gry Chorwatów.

15:28

28' Turcja - Chorwacja 0:0

Milan Badelj z woleja, ale wprost w Volkana Babacana. Bramkarz Turcji pewnie chwyta futbolówkę.

15:30

30' Turcja - Chorwacja 0:0

Tufan głową! Swietna sytuacja Turków, ale strzał prosto w bramkarza. Najlepsza jak dotąd okazja meczu.

15:32

32' Turcja - Chorwacja 0:0

Vedran Ćorluka oberwał z łokcia! Krew na twarzy Chorwata.

15:34

34' Turcja - Chorwacja 0:0

Tym razem leży Mandžukić! Ostro zrobiło się na boisku.

15:36

36' Turcja - Chorwacja 0:0

Çalhanoğlu z wolnego bardzo niecelnie.

15:38

39' Turcja - Chorwacja 0:0

Mandžukić! Po raz kolejny wprost w bramkarza.

15:41

41' Turcja - Chorwacja 0:1

GOOOOOOL! Luka Modrić

15:43

Piękne udrzenie Chorwata, choć winną można poniekąd obwiniać Babacana.

15:45

45' Turcja - Chorwacja 0:1

Jeszcze rzut rożny dla Turków.

15:46

46' Turcja - Chorwacja 0:1

Doszedł do strzału Hakan Balta. Obok bramki.

15:48

Koniec pierwszej połowy! Widowisko obfituje w walkę i ostre starcia. Jak na razie nie było wielu klarownych okazji. Chorwaci prowadzą po golu Modricia.

16:03

Pierwsza zmiana! Na boisku pojawia się Volkan Şen, a zmienia Oğuzhana Özyakupa.

16:05

47' Turcja - Chorwacja 0:1

Turcy od początku zaatakowali.

16:06

49' Turcja - Chorwacja 0:1

Pięknie złożył się do strzału Şen! Jego uderzenie zablokowane.

16:06

50' Turcja - Chorwacja 0:1

Żółta kartka dla Hakana Balty.

16:08

51' Turcja - Chorwacja 0:1

Mandžukić głowkuje, ale bez problemów Babacan.

16:08

52' Turcja - Chorwacja 0:1

Rzut wolny i szansa dla Chorwatów!

16:10

Poprzeczka! Świetne uderzenie Srny z wolnego. Brakowało tak niewiele.

16:12

55' Turcja - Chorwacja 0:1

Znowu Srna! I znowu niecelnie

16:14

57' Turcja - Chorwacja 0:1

W ataku Chorwaci. Niezmordowany jest kapitan Srna. Raz po raz ucieka prawą stroną.

16:17

59' Turcja - Chorwacja 0:1

Turcy jak na razie nie mają argumentów, ale jedna akcja może wszystko zmienić.

16:18

61' Turcja - Chorwacja 0:1

Brozović! Gdyby to wpadło, byłaby cudowna bramka!

16:21

63' Turcja - Chorwacja 0:1

Gra Chorwatów opiera się głównie na skrzydłach. Najgroźniejsze akcje są po dośrodkowaniach z bocznych części boiska.

16:23

66' Turcja - Chorwacja 0:1

Schodzi Arda Turan, w jego miejsce Burak Yilmaz. Słaby występ gwiazdora Barcelony.

16:24

67' Turcja - Chorwacja 0:1

Brozović nie trafia w piłkę! Miał pustą bramkę przed sobą. Kolejna świetna okazja Chorwacji

16:26

68' Turcja - Chorwacja 0:1

Mandžukić oddaje kolejny strzał. Dziś jednak zawodzi u niego skuteczność.

16:27

70' Turcja - Chorwacja 0:1

Ostatnia zmiana w ekipie Fatiha Terima! Boisko opuszcza Cenk Tosun, a pojawia się na nim Emre Mor.

16:28

71' Turcja - Chorwacja 0:1

Çalhanoğlu z dystansu. Znowu niecelnie

16:30

73' Turcja - Chorwacja 0:1

Ivan Perišić trafia w poprzeczkę! Chorwaci bardzo blisko szczęścia.

16:34

76' Turcja - Chorwacja 0:1

Trzeci opatrunek na głowie Vedrana Ćorluki! Chorwat cały czas krwawi.

16:37

78' Turcja - Chorwacja 0:1

Brozović! Który to już raz główkował Chorwat. Tym razem broni Babacan.

16:38

80' Turcja - Chorwacja 0:1

Ivan Strinić otrzymuje żółtą kartkę. Chorwat zatrzymał ładną akcję Turków.

16:39

81' Turcja - Chorwacja 0:1

Caner Erkin z wolnego, ale na posterunku Danijel Subašić.

16:40

83' Turcja - Chorwacja 0:1

Perisić chciał podciąć piłkę nad Babacanem!  Bramkarz jednak nie dał się oszukać.

16:44

87' Turcja - Chorwacja 0:1

Dopiero pierwsza zmiana u Chorwatów! Schodzi Ivan Perisić, wchodzi Andrej Kramarić.

16:46

89' Turcja - Chorwacja 0:1

Turcy nie mają pomysłu na dobrze zorganizowaną obronę Chorwatów. Pojedyncze wrzutki nic złego nie robią podopiecznym Ante Cacicia.

16:47

90' Turcja - Chorwacja 0:1

Kolejna zmiana! Oklaskiwany Ivan Rakitić opuszcza murawę. W jego miejsce Gordon Schildenfeld.

16:48

90+1' Turcja - Chorwacja 0:1

Doliczone cztery minuty.

16:50

90+2' Turcja - Chorwacja 0:1

Turcy zamknęli Chorwatów na ich połowie. To jednak nic nie daje.

16:51

90+3' Turcja - Chorwacja 0:1

Ostatnia roszada. Mario Mandžukić schodzi. Na boisku Marko Pjaca.

16:52

90+5' Turcja - Chorwacja 0:1

Przewraca sie w polu karnym Hakan Balta, ale arbiter jest nie wzruszony.

16:54

Koniec meczu! Chorwacja zasłużenie wygrywa! Turcy nie mieli żadnych argumentów, aby odpowiedzieć na trafienie Modricia.