Ostatnie tygodnie to okres poważnych zawirowań w siatkarskiej reprezentacji Kuby. Na początku lipca, podczas turnieju Ligi Światowej rozgrywanego w Tampere w Finlandii, doszło do skandalu obyczajowego: kilku kubańskich siatkarzy zostało oskarżonych o dokonanie napaści seksualnej i aresztowanych. To wydarzenie doprowadziło do dymisji selekcjonera Rodolfo Sancheza i jego asystenta Pavela Pimienty. Wyjazd kubańskich siatkarzy na igrzyska w Rio de Janeiro stanął przez moment pod znakiem zapytania. Na miejsce zwolnionych szkoleniowców powołano Nicolasa Vivesa, który wcześniej kierował reprezentacjami młodzieżowymi.

 

Nowy trener szybko powołał skład na turniej olimpijski. Luki po siatkarzach obciążonych zarzutami i tymczasowo zatrzymanych w Finlandii, którzy stracili szansę na występ na igrzyskach, świeżo upieczony opiekun kadry wypełnił swoimi podopiecznymi z reprezentacji młodszych kategorii wiekowych. Stąd obecność w kadrze choćby Adriana Arredondo (18 lat),  Miguela Castro (19 lat) i kilku innych młodych zawodników.

 

Kubańczycy w turnieju olimpijskim będą rywalizować w grupie B i zmierzą się z: Rosją (7.08),  Egiptem (9.08), Iranem (11.08), Argentyną (13.08), a rywalizację w pierwszej fazie zakończą spotkaniem z Polską (15.08).

 

Skład siatkarskiej reprezentacji Kuby:

 

rozgrywający: Adrian Eduardo Goide Arredondo, Yosvani Gonzalez Nicholas.
przyjmujący: Javier Ernesto Jimenez Skull, Mario Luis Rivera Sanchez, Osniel Cecilio Rendon.
atakujący: Osniel Lazaro Melgarejo Hernandez, Miguel Angel Lopez Castro.
środkowi: Livan Osoria Rodriguez, Darien Dellis Ferrer, Javier Oktawio Concepcion Rohas.
libero: Yonder Roman Garcia Alvarez, Reinier Rohas Cohimbra.