Solidni Niemcy nie dali szans Polakom. Druga porażka w Rio, ćwierćfinał ucieka

Polscy szczypiorniści w swoim drugim spotkaniu na igrzyskach w Rio de Janeiro mieli tylko fragmenty bardzo dobrej gry. Niestety w przekroju sześćdziesięciu minut byli zespołem słabszym od reprezentacji Niemiec, która wygrała cały mecz 32:29 i z kompletem zwycięstw prowadzi w tabeli grupy B. Polacy, którzy są nadal bez punktu, oddalili się natomiast od ćwierćfinału.

Polska i Niemcy w ostatnich latach grały ze sobą regularnie, a historia spotkań układała się różnie dla naszych szczypiornistów. W czerwcu 2014 roku dwukrotnie ograliśmy naszych zachodnich sąsiadów w eliminacjach do mistrzostw świata i zapewniliśmy sobie awans na turniej w Katarze. Niemcy ostatecznie i tak zagrali na mundialu... i w meczu otwarcia pokonali biało-czerwonych 29:26. To my cieszyliśmy się jednak na koniec z medalu MŚ.

Po ostatnich mistrzostwach Europy nastroje były jednak zgoła odmienne, bowiem Niemcy po fantastycznym turnieju w ich wykonaniu sięgnęli po tytuł na Starym Kontynencie. Młoda drużyna rosła z meczu na mecz i w finale zmiotła reprezentację Hiszpanii. I to mimo braku kilku gwiazd z Uwe Gensheimerem na czele! Doświadczony skrzydłowy wrócił jednak do kadry na igrzyska olimpijskie i z nim w składzie Niemcy od początku starcia z Polską grali swoją najlepszą piłkę ręczną.

Polacy dostosowali się jednak do dobrego poziomu meczu i w pierwszych minutach grali bramka za bramkę. Doskonale prezentował się Karol Bielecki, który po pierwszym przestrzelonym karnym, później był nie do zatrzymania przez Andreasa Wolffa. Martwiła jedynie słaba postawa Piotra Wyszomirskiego, który bardzo szybko został zmieniony przez Sławomira Szmala.

Niestety po kilkunastu minutach Polacy przeżyli mały kryzys, który zakończył się trzema trafieniami z rzędu dla rywali. Nie zwiesiliśmy jednak głów i zaczęliśmy gonić wynik, w czym pomagali nam Niemcy, którzy masowo zaczęli łapać kary. Mieliśmy nawet szansę na wyjście na prowadzenie, ale głupie błędy sprawiły, że została ona zaprzepaszczona. Co więcej, przed przerwą świetnie zaczął bronić Andreas Wolff, a biało-czerwoni nie trafiali prostych sytuacji. Do przerwy było więc 14:16.

Początek drugiej połowy miał być dużo lepszy w wykonaniu naszych szczypiornistów, a tymczasem... ustawił grę w całym meczu. Przegraliśmy pierwsze minuty 1:4 i na starcie musieliśmy gonić wynik. Pogoń mogła być skuteczna, ale błyskawiczna kontra Polaków została powstrzymana przez Wolffa. Niemcy ponownie odskoczyli, a prym w ich szeregach wiódł Paul Drux, który zdobył trzy ważne bramki z rzędu.

W ostatnich minutach znowu popełniliśmy kilka prostych strat i nawet trafienia do pustej niemieckiej bramki nie pomogły nam w poprawie wyniku. Przegraliśmy 29:32, a gola na otarcie łez rzucił równo z końcową syreną Kamil Syprzak.

Po spotkaniu z Niemcami nasuwa się jeden oczywisty wniosek - nasi środkowi rozgrywający Przemysław Krajewski i Łukasz Gierak nie są gotowi, by prowadzić grę kadry w takim turnieju, jakim są igrzyska. Potrzeba kogoś doświadczonego, kto w odpowiednim momencie przyspieszy lub zwolni naszą grę. To znaczy Mariusza Jurkiewicza, który jest w Brazylii opcją rezerwową. Oby Tałant Dujszebajew sięgnął po niego w kolejnym spotkaniu z Egiptem, które czeka nas już w czwartek!

Polska - Niemcy 29:32 (14:16)

Zapis relacji na żywo.

16:18

Witamy w relacji na żywo z drugiego meczu polskich piłkarzy ręcznych na igrzyskach w Rio!

16:20

Tym razem poprzeczka jest zawieszona dużo wyżej niż w pierwszym meczu z Brazylią, bowiem naszymi rywalami będą mistrzowie Europy - Niemcy. Wiemy jednak, że naszych piłkarzy ręcznych nie trzeba specjalnie mobilizować na spotkanie z naszymi zachodnimi sąsiadami i jesteśmy przekonani, że gra Polaków będzie dużo lepsza niż w meczu otwarcia.

16:21

A oto wyniki pierwszej kolejki zmagań w grupie B. Niemcy po wygranej ze Szwedami są na czele tabeli. Oby dziś się to zmieniło.

Szwecja – Niemcy 29:32 (15:18)
Polska – Brazylia 32:34 (13:16)
Słowenia – Egipt 27:26 (15:15)

16:23

Początek meczu o 16:30.

16:24

Niemcy to przede wszystkim kapitalny kolektyw, ale nie brakuje tam również gwiazd szczypiorniaka. Wystarczy wspomnieć o świetnych skrzydłowych - Uwe Gensheimerze z Rhein-Neckar Loewen czy Tobiasie Reichmanie z Vive Tauronu Kielce.

16:25

Liczymy również, że dnia konia nie będzie miał dziś Andreas Wolff - bramkarz, który był jednym z ojców styczniowego mistrzostwa Europy.

16:25

Mecz Polska – Niemcy  poprowadzi uznawana za jedną z najlepszych na świecie, hiszpańska para sędziów Oscar Raluy Lopez – Angel Sabroso Ramirez, delegatem będzie Macedończyk Dragan Nachevski. Polacy zagrają w białych koszulkach i białych spodenkach, nasi zachodni sąsiedzi wystąpią w czarnych kompletach strojów.

16:26

Czas na hymny obu państw.

16:31

Polska - Niemcy 0:0

Polacy rozpoczną w składzie: Wyszomirski - Michał Jurecki, Kus, Lijewski, Daszek, Jachlewski, Krajewski. Zaczynamy w obronie.

16:31

Polska - Niemcy 0:1

1' Żółta kartka dla Michała Jureckiego, po chwili bramka Haefnera!

16:32

2' Karny! Faulowany Krajewski.

16:32

2' Bielecki zatrzymany przez Wolffa.

16:33

Polska - Niemcy 1:1

3' Mamy kontrę i bramkę Krajewskiego, po świetnej interwencji Kusa w defensywie.

16:34

3' Tym razem karny dla Niemców. Co gorsza kara dwóch minut dla Dzidziusia.

16:34

Polska - Niemcy 1:2

4' Gensheimer praktycznie nie myli się z linii 7. metra.

16:35

Polska - Niemcy 2:2

4' Festiwal karnych - tym razem szansa na bramkę dla nas!

16:35

4' Bielecki się rehibiltuje!

16:36

Polska - Niemcy 2:3

5' Dogranie do koła, gdzie był skuteczny Wiencek.

16:36

Polska - Niemcy 3:3

6' Atomowy rzut Bieleckiego i Wolff bezradny!

16:37

Polska - Niemcy 3:4

7' Kuehn pozazdrościł akcji Bieleckiemu - świetny rzut i Niemcy cały czas z przodu.

16:38

8' I kolejny karny po faulu na aktywnym Bartku Jureckim.

16:38

Polska - Niemcy 4:4

8' Bielecki ponownie znalazł sposób na Wolffa!

16:40

Polska - Niemcy 4:5

9' Dziurawy środek polskiej obrony i bramka Haefnera.

16:41

10' Dwie minuty dla Haefnera, który nie może się pogodzić z decyzją sędziów.

16:42

Polska - Niemcy 4:6

10' Wycofaliśmy bramkarza, ale niepotrzebnie... Trafienie Wolffa przez  całe boisko.

16:42

Polska - Niemcy 5:6

11' Odpowiedź Krajewskiego!

16:44

Polska - Niemcy 5:7

12' Fatalnie broni Wyszomirski... To trzeba było obronić.

16:45

Polska - Niemcy 5:8

13' Jest już Szmal w naszej bramce, ale nie powstrzymał kontry rywali.

16:45

Polska - Niemcy 6:8

14' Znakomity rzut bieżny Gieraka!

16:47

Polska - Niemcy 6:9

15' Pekeler z czystej pozycji. Po chwili kontra Niemców, ale mamy pierwszą interwencję Szmala!

16:48

Polska - Niemcy 8:9

16' Lijewski! To jego pierwsza bramka w tym turnieju! A po chwili kontra wykorzystana przez Daszka!

16:48

Polska - Niemcy 8:10

17' Kuehn między nogami Szmala.

16:49

Polska - Niemcy 9:10

18' Bomba Bieleckiego w długi róg!

16:49

18' Dwie minuty dla Bieleckiego, który potraktował łokciem rywala.

16:50

Polska - Niemcy 9:11

18' Strobel błyskawicznie wykorzystał przewagę.

16:51

Polska - Niemcy 10:11

19' Jurecki do Syprzaka - pięknie!!!

16:51

19' Brawo Szmal! Dobrze rozgrywamy osłabienie!

16:52

20' Misiek Jurecki zablokowany.

16:53

Polska - Niemcy 11:11

21' Wspaniała akcja Szyby, który nie dość, że zaliczył asystę, to jeszcze po faulu na nim na ławce Pekeler!

16:54

21' Kara dla Wiśni...

16:55

Polska - Niemcy 11:12

22' Faul Kusa, który popchnął rzucającego Druxa. Kara i stracona bramka...

16:56

Polska - Niemcy 12:12

22' MICHAŁ JURECKI! W swoim stylu - jak czołg!

16:56

Polska - Niemcy 12:13

23' Piękna wkrętka Reichmana.

16:57

24' Czas dla Tałanta Dujszebajewa. Już tylko przez 10 sekund będziemy grać w osłabieniu.

16:59

24' Karny dla Polaków, leży Syprzak. Oby to nie było nic groźnego.

16:59

24' I czerwona kartka dla Dissingera!

17:00

Polska - Niemcy 13:13

24' Mamy też piątą bramkę Bieleckiego!

17:00

Polska - Niemcy 13:14

25' Wiede zaskoczył naszą obronę i Szmala.

17:01

Polska - Niemcy 14:14

25' Indywidualna akcja Szyby!

17:01

26' Błędy po obu stronach... Niemcy przy piłce.

17:02

26' Tym razem o czas dla swojej drużyny prosi Dagur Sigurdsson.

17:03

26' Cztery minuty do końca pierwszej połowy.

17:03

Polska - Niemcy 14:15

27' Wiede zaskakuje nas niekonwencjonalnymi akcjami.

17:04

27' Bielecki zatrzymany przez Wolffa.

17:05

28' Tym razem Szmal w roli głównej!

17:05

28' Sędziowie sypią karami jak z rękawa - Drux odesłany na dwie minuty!

17:05

29' Wolff...

17:06

29' Gierak przestrzelił... Polacy chyba nie chcą prowadzić w tej pierwszej połowie.

17:07

Polska - Niemcy 14:16

30' Wiede na minutę przed końcem.

17:07

30' Ależ jestesmy teraz nieskuteczni!

17:08

30' Rzut Jureckiego w siatce, ale oddany już po syrenie kończącej pierwszej połowie. Dwie bramki straty do przerwy.

17:10

Zawodnicy obu drużyn zafundowali nam istny festiwal bramek w pierwszej połowie. Dopiero w końcówce bramkarze pokazali swoje nieprzeciętne umiejętności, broniąc kilka piłek w spektakularny sposób. Do tego Polacy w ostatnich minutach byli nieskuteczni z łatwych pozycji i chyba to jest przyczyna tego, że do przerwy przegrywamy z Niemcami dwoma trafieniami. Wracamy za kilkanaście minut.

17:21

Wracamy, wracamy, wracamy! Z dużymi nadziejami, bo gra Polaków wygląda o niebo lepiej niż w starciu z Brazylią. Musimy tylko lepiej wykorzystywać liczebną przewagę i nie możemy sobie pozwolić na takie momenty dekoncentracji jak w samej końcówce pierwszej połowy.

17:22

W pierwszej odsłonie najwięcej problemów sprawił nam Fabian Wiede, który zdobył cztery bramki. Po polskiej stronie błyszczy Karol Bielecki - 5 trafień.

17:23

Przypominamy, że w drugiej połowie nie zagra już Christian Dissinger, który ujrzał czerwoną kartkę.

17:23

31' Polacy źle zaczęli drugą połowę - od straty.

17:23

Polska - Niemcy 14:17

31' A Wiencek bezlitosny pod naszą bramką.

17:24

31' Karny po akcji Lijka.

17:24

Polska - Niemcy 15:17

32' Bielecki obok nogi Wolffa!

17:25

Polska - Niemcy 15:18

32' Rzut z dystanu Haefnera celny.

17:26

Polska - Niemcy 15:19

33' Za długo rozgrywaliśmy akcję, a Niemcy szybko do skrzydła, a tam nie myli się Gensheimer.

17:27

34' Wolff zatrzymuje Lijewskiego.

17:27

Polska - Niemcy 15:20

35' A Strobel zaskoczył Szmala. Zły początek Polaków.

17:28

35' Bielecki zablokowany.

17:28

35' Kara dla Wiencka.

17:28

Polska - Niemcy 16:20

36' Bielecki! Musimy liczyć na jego skuteczność!

17:29

Polska - Niemcy 17:20

36' Lijewski do pustej bramki! Tak jest!

17:30

37' Przejęliśmy piłkę!

17:30

38' Piękna interwencja Wolffa.

17:31

Polska - Niemcy 17:21

38' Źle!!! Faul w ataku Krajewskiego i kontra rywali.

17:33

Polska - Niemcy 18:21

39' Bartek Jurecki przepchnął obrońców i trafił z ekwilibrystycznej pozycji!

17:33

40' Faul przy rzucie Niemca i Gensheimer na siódmym metrze.

17:34

40' Broni Szmal, ale kolejny faul i karny...

17:34

Polska - Niemcy 18:22

41' Tym razem Gensheimer się nie myli.

17:36

Polska - Niemcy 19:22

42' Przechwyt Szmala, ale nie wykorzystaliśmy szansy na kontrę. Po chwili trafia jednak Bielecki!

17:36

43' Faul w ataku Gieraka. Za szybko próbujemy gonić wynik.

17:37

Polska - Niemcy 20:22

43' Brawo dla Daszka za indywidualną akcję!

17:38

Polska - Niemcy 21:22

44' Znakomita kontra - piłka szła jak po sznurku, na którego końcu był Michał Jurecki!!!

17:39

45' Identyczna akcja Polaków, ale teraz znakomicie broni Wolff!

17:39

46' Karny po faulu na Wiencku.

17:40

Polska - Niemcy 21:23

46' Gensheimer lepszy od Szmala.

17:40

Polska - Niemcy 21:24

47' Tym razem to Niemcy skutecznie kontrują. I znów trzy bramki róznicy.

17:41

47' Niebezpieczny poślizg Gieraka, Polacy wciąż przy piłce.

17:42

Polska - Niemcy 21:25

48' Szyba zablokowany, a Reichmann skuteczny w kontrataku.

17:43

Polska - Niemcy 22:25

49' Bramka Syprzaka i kara dla Niemca!

17:43

Polska - Niemcy 22:26

49' Wiencek.

17:44

Polska - Niemcy 23:26

50' Bielecki. 11 minut do końca!

17:45

50' Niemcy jeszcze 20 sekund w osłabieniu, ale to dopiero za chwilę, bo mamy czas dla Sigurdssona.

17:46

50' Polacy dostali solidną burę od naszego trenera.

17:46

Polska - Niemcy 23:27

50' Drux trafia z biodra.

17:46

51' Jedenasta strata Polaków...

17:47

52' I dwunasta... Jak mamy gonić wynik przy takiej grze?

17:48

Polska - Niemcy 23:28

52' A Drux dziurawi naszą bramkę.

17:48

Polska - Niemcy 24:28

53' Ambitna i skuteczna akcja Gieraka!

17:49

Polska - Niemcy 24:29

53' Znakomita, tempowa akcja Niemców.

17:49

Polska - Niemcy 25:29

54' Co by było, gdybyśmy nie mieli Karola Bieleckiego?

17:50

Polska - Niemcy 26:29

54' Brawo za akcję w obronie! Jachlewski do pustej bramki!

17:51

Polska - Niemcy 26:30

55' Znowu Drux! To on teraz bierze ciężar gry na siebie w zespole Niemiec.

17:51

55' Daszek tylko w poprzeczkę z trudnej pozycji. Ucieka nam kolejny mecz.

17:52

Polska - Niemcy 27:30

56' Znowu trafiamy do pustej! Tym razem Michał Jurecki!

17:53

Polska - Niemcy 27:31

57' Łatwy rzut Wiencka.

17:53

57' Syprzak faulowany, Pekeler wykluczony.

17:54

57' Gierak fauluje w ataku. Trzeba już pogodzić się z porażką. Niestety.

17:55

Polska - Niemcy 28:31

58' Znowu do pustej bramki Lijewski. Dwie minuty do końca.

17:55

59' Czas dla Niemiec.

17:57

59' Lijewski niedokładnie do Daszka...

17:59

Polska - Niemcy 29:32

Syprzak trafia na otarcie łez. Przegrywamy, podobnie jak na MŚ w Katarze trzema trafieniami.