Memoriał Ambroziaka: Asseco Resovia wygrała po raz trzeci z rzędu

W stołecznej Arenie Ursynów zakończyły się zmagania w ramach XI Memoriału Zdzisława Ambroziaka. Podobnie jak w poprzedniej edycji, w finale Onico AZS Politechnika Warszawska zmierzyła się z Asseco Resovią Rzeszów i podobnie jak przed rokiem ekipa z Podkarpacia wygrała 3:1.

W piątek rozegrano spotkania o awans do najlepszej czwórki. Siatkarze ONICO AZS Politechniki Warszawskiej pewnie pokonali AZS Częstochowa 3:0, choć dwa pierwsze sety zakończyły się rywalizacją na przewagi. Druga piątkowa konfrontacja została rozegrana w Nowym Dworze Mazowieckim. Effector Kielce przegrał z Łuczniczką Bydgoszcz 1:3.

Sobotnia rywalizacja rozpoczęła się od meczu o piąte miejsce pomiędzy Effectorem Kielce i AZS Częstochowa. Podopieczni Michała Bąkiewicza pewnie wygrali tę konfrontację, w pierwszym secie pozwolili rywalom ugrać zaledwie 13 punktów, w drugim - bardziej wyrównanym - 25:23. Dekoncentracja częstochowian w trzeciej partii przedłużyła spotkanie, ale też podrażniła siatkarzy AZS, którzy w czwartym secie zdominowali rywali i znów wygrali 25:13.

W pierwszym meczu półfinałowym Onico AZS Politechnika Warszawska zmierzyła się z Lotosem Trefl Gdańsk. Drużyna ze stolicy wygrała pierwszą partię, a w drugiej wypacowała sobie znaczącą przewagę (21:14), którą zdołali utrzymać, mimo kapitalnej pogoni gdańszczan w końcówce. Podopieczni Andrei Anastasiego nie poddali się jednak i wygrali trzecią - najbardziej wyrównaną partię tego spotkania. W czwartym siatkarze Lotosu Trefla uzyskali zdecydowaną przewagę i pewnie wygrali 25:19. W tie-breaku znów górą byli jednak gospodarze, którzy wygrali 15:10.

Drugi półfinał pomiędzy Łuczniczką Bydgoszcz i Asseco Resovią rozpoczął się od zwycięstwa podopiecznych Piotra Makowskiego w zaciętej, zakończonej rywalizacją na przewagi premierowej odsłonie. W kolejnych dwóch setach wyraźnie przeważali wicemistrzowie Polski, w czym pomagały im bardzo dobre zagrywki m.in. w wykonaniu Fabiana Drzyzgi i Piotra Nowakowskiego. Najwięcej emocji przyniosła czwarta partia, znów zwieńczona walką na przewagi, w której tym razem zwycięsko wyszła ekipa z Podkarpacia.

Takie wyniki półfinałów oznaczały, że podobnie jak w poprzedniej edycji, w finale zmierzą się Onico AZS Politechnika Warszawska i Asseco Resovia Rzeszów. Przed rokiem podopieczni Andrzeja Kowala pokonali Inżynierów 3:1 (25:15, 25:18, 19:25, 25:23).

Zmagania trzeciego dnia Memoriału otworzył mecz Łuczniczki z Lotosem Treflem o trzecie miejsce. Kibice zgromadzeni w Arenie Ursynów obejrzeli zacięty bój. W każdym z pięciu setów zwycięska ekipa miała zaledwie dwa oczka przewagi, aż trzy partie kończyły się rywalizacją na przewagi, również tie-break, który zawodnicy trenera Anastasiego wygrali 17:15. W ekipie z Gdańska skutecznie grali Miłosz Hebda i Damian Schulz, a najlepszym zawodnikiem spotkania wybrany został Piotr Gacek; na parkiecie pojawił się również Mateusz Mika,  który półfinałowy mecz spędził w kwadracie dla rezerwowych.

W finale również nie brakowało emocji. W pierwszej, zaciętej odsłonie gospodarze zdołali doprowadzić do rywalizacji na przewagi, ale w decydujących momentach więcej zimnej krwi zachowali siatkarze Pasów. Drugi set to również przez dłuższe okresy walka punkt za punkt i wygrana Resovii. W trzeciej górą byli Inżynierowie, w dużej mierze dzięki świetnej postawie mistrza Europy juniorów Bartosza Kwolka zarówno w ataku, jak i w polu zagrywki (4 asy serwisowe w całym meczu). Czwarty set również był bardzo zacięty, a triumf ekipy z Podkarpacia przypieczętował efektownym blokiem Marcin Możdżonek. Obaj finałowi rywale  już w najbliższy weekend zmierzą się ze sobą na Torwarze w meczu I kolejki PlusLigi.

mecz o III miejsce:

Łuczniczka Bydgoszcz – LOTOS Trefl Gdańsk 2:3 (26:24, 23:25, 24:26, 25:23,15:17)

Łuczniczka: Szczurek, Yudin, Rohnka, Gromadowski, Sacharewicz, Nowakowski - Czunkiewicz (libero) oraz Filipiak, Sieńko i Bobrowski.
Lotos Trefl: Masny, Hebda, Mika, Grzyb, Schulz, Paszycki - Gacek (libero) oraz Stępień, Romać, Gawryszewski, Pietruczuk i Jakubiszak.

FINAŁ:

Onico AZS Politechnika Warszawska – Asseco Resovia Rzeszów 1:3 (24:26, 23:25, 25:22, 23:25)

AZS Politechnika: Smoliński, Halaba, Samica, Świrydowicz, Firlej, Mikołajczak - Olenderek (libero) oraz Gruszczyński (libero), Filip, Kwolek.
Resovia: Lemański, Tichacek, Dryja, Rossard, Schöps, Winters - Wojtaszek (libero) oraz Możdżonek i Nowakowski.