"Konkurencja duo-show polega na pokazaniu kilku technik w ciągu trzech minut. Startujący zawodnicy mogą się delikatnie przebrać, na przykład za aniołka lub diabełka oraz użyć takich rekwizytów jak laska, parasol czy torebka" - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Związku Ju-Jitsu Dariusz Hajewski.

W hali Orbita w tej konkurencji wystąpią Martyna Wowra i Wiktoria Lechowicz oraz Ryszard Matuszczyk i Damian Paszewski. Natomiast w duo-systemie dołączą do nich jeszcze Marcin Szuba i Łukasz Szuba.

"W duo-systemie rywalizacja wygląda inaczej, konkretnie jest to pokazanie realnej samoobrony. Sędzia losuje technikę ataku z czterech grup ju-jitsu, a zawodnicy muszą zademonstrować obronę. Każda technika oceniana jest osobno" - dodał Hajewski.

Łącznie we Wrocławiu polska reprezentacja liczyć będzie 37 osób. Biało-czerwoni są potegą w fightingu i ne-wazie.

"Do wcześniej zgłoszonej kadry narodowej dołączył jeszcze Bartosz Zawadzki, który nie ma skończonych 20 lat. Wystąpi w walce parterowej w kategorii 94 kg u boku naszego najstarszego zawodnika, bardzo doświadczonego i utytułowanego Piotra Bagińskiego" - dodał szef związku Tomasz Knap, który poprowadzi ekipę ne-waza z Marcinem Dudkiem.

Z powodu kontuzji zabraknie natomiast Anny Łach. "W tej sytuacji w ne-wazie w kategorii 62 kg zastąpi ją inna bardzo dobra zawodniczka Magdalena Loska, żona naszego mistrza świata Jędrzeja" - dodał Knap.

W MŚ wystąpi pięcioro polskich ubiegłorocznych złotych medalistów - w fightingu Agnieszka Bergier-Karkosz (49 kg) i Martyna Bierońska (55 kg), zaś w ne-wazie Jędrzej Loska (62 kg), Maciej Polok (69 kg) i Maciej Kozak (77 kg). W Tajlandii Polacy wywalczyli łącznie 15 medali - 5 złotych i 10 brązowych - i wygrali klasyfikację drużynową.

Trzy zawodniczki są zgłoszone w fightingu i ne-wazie. Są to Bierońska, Emilia Maćkowiak (70 kg) i Justyna Sitko (+70 kg).

W 2017 roku najlepsi polscy zawodnicy startować będą w stolicy Dolnego Śląska w zawodach World Games - Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich.

Kadra Polski na MŚ 2016 w ju-jitsu:

fighting, trenerzy Dariusz Hajewski, Mariusz Wowra:

49 kg Agnieszka Bergier-Karkosz, Magdalena Giec, 55 kg Martyna Bierońska, Klaudia Pawłowska,
62 kg Marta Walotek, 70 kg Emilia Maćkowiak, +70 kg Justyna Sitko

62 kg Sebastian Sojka, 69 kg Jakub Sobczak, Andrzej Hruby, 77 kg Dawid Karkosz, 85 kg Tomasz Krajewski,
Mateusz Duran, 94 kg Tomasz Szewczak, Tomasz Dobrzyński, +94 kg Rafał Riss, Jacek Szewczak

ne-waza, trenerzy Tomasz Knap, Marcin Dudek:

49 kg Anna Augustyn-Mitkowska, 55 kg Bierońska, 62 kg Sandra Pniak, Magdalena Loska,
70 kg Maćkowiak, Irena Preiss, +70 kg Sitko

62 kg Jędrzej Loska, 69 kg Maciej Polok, 77 kg Maciej Kozak, Mateusz Rembecki, 85 kg Paweł Bańczyk,
Patryk Borbel, 94 kg Piotr Bagiński, Bartosz Zawadzki, +94 kg Michał Piwowarski, Maciej Surma

duo-system, trener Roman Grzegorz

Martyna Wowra - Wiktoria Lechowicz
Ryszard Matuszczyk - Damian Paszewski, Marcin Szuba - Łukasz Szuba

duo-show, trener Roman Grzegorz

Wowra - Lechowicz
Matuszczyk - Paszewski