Historyczny tytuł Spartaka Moskwa! Magazyn Ligi Rosyjskiej w Polsacie Sport Extra

Spartak Moskwa po szesnastu latach przerwy powrócił na mistrzowski tron. Piłkarze Massimo Carrery w 27. kolejce Premier Ligi pokonali Tom Tomsk 1-0, ale świętowanie tytułu mogli rozpocząć dopiero 24 godziny później, gdy Zenit niespodziewanie przegrał u siebie z Terekiem Grozny.

Na 4 kolejki przed końcem sezonu Spartak miał osiem punktów przewagi nad Zenitem i dziesięć nad CSKA. „Armiejcy” w sobotę wygrali na wyjeździe z Amkarem 2-0. Całe spotkanie w barwach gospodarzy rozegrał Janusz Gol. Kilka godzin później na Otkrytije Arenie Spartak w obecności 43 tysięcy widzów podejmował ostatni w tabeli Tom. Gospodarze wygrali 1-0 po bramce zdobytej z rzutu karnego przez Holendra Promesa. Spartak przez cały mecz miał ogromną przewagę, ale w samej końcówce miejscowych mógł skarcić Popow, który jednak z najbliższej odległości nie zdołał pokonać Rebrowa. Zespół z Tomska po tej porażce definitywnie pożegnał się z Premier Ligą. Spartak mógł już w tej kolejce zapewnić sobie tytuł mistrzowski pod warunkiem, że swojego meczu nie zdołałby wygrać Zenit.

W niedzielę na stadionie Kriestowskim zespół Mircei Lucescu podejmował walczący o grę w europejskich pucharach Terek. Mimo ogromnej przewagi gospodarzy (m.in. poprzeczka po strzale Szatowa) komplet punktu zainkasowali piłkarze z Groznego. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Senegalczyk M’Bengue w 65 minucie. Zenit kończył mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce, którą w doliczonym czasie gry otrzymał Szatow. Po tej porażce zespół z Sankt Petersburga stracił nie tylko szanse na dogonienie Spartaka, ale również pozycję wicelidera tabeli na rzecz CSKA. Po zakończeniu sezonu przesądzone jest, że z klubu odejdzie trener Mircea Lucescu. Wśród jego następców wymieniani są Portugalczyk Paulo Sousa oraz Włoch Cesare Prandelli. Spartak tym samym po szesnastu latach został mistrzem Rosji. To dziesiąty tytuł w historii moskiewskiego klubu.

Zaledwie dwunastu minut zabrakło Nikicie Miedwiediewowi by złamać granicę 1000 minut bez straty gola. Bramkarz Rostowa przed tygodniem w wygranym meczu z Amkarem poprawił rekord należący do Rusłana Nigmatulina (wynosił 941 minut). Sposób na Miedwiediewa znalazł Burmistrow, który w bardzo szczęśliwych okolicznościach zapewnił FK Orenburg cenne trzy punkty w walce o utrzymanie. Bramkarz Rostowa skapitulował po 988 minutach bez straty gola.

W najbliższej kolejce najciekawiej będzie w Permie. Zespół Janusza Gola potrzebuje jednego punktu by zapewnić sobie bezpieczne utrzymanie. Klub Polaka ma cały czas szanse by zagrać w eliminacjach Ligi Europy. W 28. Kolejce Amkar Perm zmierzy się z nowokreowanym mistrzem Rosji, Spartakiem. Transmisja meczu w sobotę 13 maja o 13:25 w Polsacie Sport News.

Skróty wszystkich spotkań 27. kolejki Premier Ligi we wtorek 9 maja w Magazynie Ligi Rosyjskiej. Premiera o godzinie 23:30 w Polsacie Sport Extra.