Bolesne zderzenie z czołówką. Klęska Polek w meczu z Serbią

W spotkaniu kończącym warszawski turniej kwalifikacyjny do mistrzostw świata siatkarek Polki przegrały z Serbią 0:3. Porażka w starciu z wicemistrzyniami olimpijskimi oznacza dla podopiecznych Jacka Nawrockiego utratę szans na awans do finałów siatkarskiego mundialu.

Biało-czerwone walkę o awans do finałów mistrzostw świata rozpoczęły od zdecydowanych zwycięstw nad najsłabszymi drużynami tych eliminacji: najpierw ograły Cypr 3:0, a w kolejnym meczu również 3:0 Islandię. Trzecie spotkanie było dla siatkarek trenera Nawrockiego pierwszym poważnym sprawdzianem. Mimo drobnych kłopotów, zdołały pokonać Słowację 3:1. Czwarty mecz określano jako kluczowe starcie w tym turnieju. Zwycięstwo nad Czechami dawało gospodyniom minimum drugie miejsce w turnieju, a co za tym idzie – miejsce w sierpniowym barażu. Niestety, zamiast zwycięstwa była porażka 2:3. Polki poniosły bolesną klęskę w tie-breaku: prowadziły 8:2 przy zmianie stron, by przegrać 9:15!

By zachować szansę na awans, Polki musiały wygrać z absolutnymi faworytkami turnieju – reprezentacją Serbii. Wicemistrzynie olimpijskie nie straciły wcześniej na Torwarze nawet seta: rozpoczęły turniej od pokonania Islandii, w drugim meczu pewnie ograły Czechy, w trzecim – Cypr, a w kolejnym – Słowację. O dominacji może świadczyć fakt, że dwunastu rozegranych setach podopieczne Zorana Terzicia tylko raz pozwoliły rywalkom na przekroczenie bariery dwudziestu punktów! Niestety, w ostatnim meczu turnieju Polki nie zmieniły tej statystyki. Serbia wygrała rywalizację z gospodyniami w trzech krótkich setach.

W premierowej odsłonie serbskie siatkarki szybko uzyskały przewagę (2:8), a  Brankica Mihajlovic wykorzystała problemy z przyjęciem u gospodyń. W środkowej części seta skuteczna gra Tijany Boskovic pozwoliła podopiecznym Zorana Terzica jeszcze powiększyć dystans (7:16). W końcówce nie było wielkich emocji: Serbki kontrolowały sytuację, w efekcie Polki przegrały 15:25.

W drugim secie gospodynie zdołały wreszcie nawiązać walkę z rywalkami. Kilka skutecznych ataków Bereniki Tomsi dały Polkom minimalną przewagę na pierwszej przerwie (8:7). Biało-czerwone poprawiły przyjęcie i jeszcze po drugiej przerwie miały kontakt z rywalkami (15:16). W końcówce Serbki znów pokazały moc w ataku, gospodynie zaczęły popełniać błędy, w efekcie dorobek punktowy Polek, mimo fragmentami dobrej gry, nie był znacząco lepszy niż w pierwszej partii. Wynik seta na 16:25 ustaliła asem serwisowym Tijana Malesevic.

Serbia wygrywając dwa sety zapewniła sobie pierwsze miejsce w turnieju. Trener Zoran Terzic zmienił rozgrywającą, a jego zawodniczki były już wyraźnie rozluźnione. Mimo to Polki znów nie zdołały wiele zdziałać. Jedynie fragment seta po pierwszej przerwie, gdy gospodynie wygrały trzy akcje z rzędu (8:8), mógł wlać nieco optymizmu w serca polskich kibiców. Podrażnione faworytki odgryzły się błyskawicznie: wygrały sześć kolejnych piłek (8:14) i opanowały sytuację. W końcówce kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie, pewnie zmierzając do zwycięstwa (15:25).

Polki nie zagrają w przyszłorocznych mistrzostwach świata. Bezpośredni awans do turnieju finałowego, który zostanie rozegrany w Japonii (23 września – 12 października 2018), wywalczyła reprezentacja Serbii. Druga w warszawskim turnieju drużyna Czech uzyskała prawo gry w sierpniowym turnieju barażowym.

Polska – Serbia 0:3 (15:25, 16:25, 15:25)

Polska: Berenika Tomsia Joanna Wołosz, Agnieszka Kąkolewska, Malwina Smarzek, Natalia Mędrzyk, Zuzanna Efimienko – Aleksandra Krzos (libero) oraz Agata Witkowska (libero), Martyna Grajber, Gabriela Polańska, Patrycja Polak, Tamara Kaliszuk.

Serbia: Bojana Zivkovic, Tijana Malesevic, Brankica Mihajlovic, Stefana Veljkovic, Tijana Boskovic, Jovana Stevanovic – Silvija Popovic (libero) oraz Ana Antonijevic.

Mecz zakończony
POLSKA
0:3
SERBIA
Zapis relacji
Relacja zakończona

POLSKA – SERBIA 0:3 (15:25, 16:25, 15:25) Brankica Mihajlovic atakiem z lewego skrzydła zakończyła mecz. Zdecydowane zwycięstwo Serbii.

POLSKA – SERBIA 0:2, 14:24 As serwisowy i piłka meczowa dla Serbii.

POLSKA – SERBIA 0:2, 13:22 Zerwany atak Patrycji Polak.

POLSKA – SERBIA 0:2, 11:20 Brankica Mihajlovic - as serwisowy.

POLSKA – SERBIA 0:2, 11:18 Kolejny blok Serbek.

POLSKA – SERBIA 0:2, 10:17 Zablokowana Martyna Grajber.

POLSKA – SERBIA 0:2, 10:16 Druga przerwa przy sześciu punktach przewagi Serbii.

POLSKA – SERBIA 0:2, 10:15 Skutecznie Patrycja Polak.

POLSKA – SERBIA 0:2, 8:14 Seria punktowa Serbek: sześć wygranych akcji z rzędu. Trener Jacek Nawrocki wziął drugi czas.

POLSKA – SERBIA 0:2, 8:12 Agnieszka Kąkolewska zaatakowała w siatkę.

POLSKA – SERBIA 0:2, 8:11 Czas dla trenera Jacka Nawrockiego.

POLSKA – SERBIA 0:2, 8:10 Jovana Stevanovic popisała się dwoma skutecznymi atakami.

POLSKA – SERBIA 0:2, 8:8 Patrycja Polak skutecznie i trzy piłki z rzędu dla Polek.

POLSKA – SERBIA 0:2, 5:8 Tijana Boskovic ustaliła wynik na pierwszej przerwie technicznej.

POLSKA – SERBIA 0:2, 4:7 Martyna Grajber zaatakowała w aut.

POLSKA – SERBIA 0:2, 4:5 Stefana Veljkovic po bloku Polek.

POLSKA – SERBIA 0:2, 2:3 Brankica Mihajlovic zaatakowała w aut.

POLSKA – SERBIA 0:2, 1:1 Rozpoczynamy trzecią partię. Serbia ma już zapewnione pierwsze miejsce. Trener Zoran Terzic zmienił rozgrywającą.

POLSKA – SERBIA 0:2 (15:25, 16:25) Koniec seta! Tijana Malesevic asem serwisowym postawiła kropkę nad "i".

POLSKA – SERBIA 0:1, 16:24 Skuteczny blok i piłka setowa dla Serbii.

POLSKA – SERBIA 0:1, 16:22 Bojana Zivkovic popisała się efektowną kiwką.

POLSKA – SERBIA 0:1, 15:21 Skuteczny blok Serbek.

POLSKA – SERBIA 0:1, 15:20 Kolejny błąd Polek.

POLSKA – SERBIA 0:1, 15:19 Dotknięcie siatki po stronie Polek. Czas dla Jacka Nawrockiego.

POLSKA – SERBIA 0:1, 15:18 Zablokowana Berenika Tomsia.

POLSKA – SERBIA 0:1, 15:17 Tijana Boskovic obiła polski blok.

POLSKA – SERBIA 0:1, 14:16 Tijana Boskovic kończy kontrę Serbii. Dwa oczka różnicy na drugiej przerwie.

POLSKA – SERBIA 0:1, 14:15 Podwójne odbicie po stronie Serbii.

POLSKA – SERBIA 0:1, 12:15 Tijana Boskovic przedarła się przez polski blok.

POLSKA – SERBIA 0:1, 11:14 Skutecznie Brankica Mihajlovic.

POLSKA – SERBIA 0:1, 10:12 Efektowny atak Martyny Grajber.

POLSKA – SERBIA 0:1, 9:12 Berenika Tomsia zablokowana.

POLSKA – SERBIA 0:1, 9:11 Skuteczny blok siatkarek Serbii. Trener Jacek Nawrocki wziął czas.

POLSKA – SERBIA 0:1, 9:8 Skuteczny blok Polek.

POLSKA – SERBIA 0:1, 8:7 Kolejny skuteczny atak Bereniki Tomsi. Punkt przewagi Polek na pierwszej przerwie.

POLSKA – SERBIA 0:1, 7:6 Skuteczny atak Bereniki Tomsi.

POLSKA – SERBIA 0:1, 6:5 Skuteczny blok Polek.

POLSKA – SERBIA 0:1, 5:5 Skuteczny atak Bereniki Tomsi.

POLSKA – SERBIA 0:1, 4:4 Autowy atak Natalii Mędrzyk.

POLSKA – SERBIA 0:1, 4:2 Malwina Smarzek - as serwisowy.

POLSKA – SERBIA 0:1, 2:2 Rozpoczynamy drugiego seta.

POLSKA – SERBIA 0:1 (15:25) Koniec seta! Zdecydowane zwycięstwo siatkarek Serbii.

POLSKA – SERBIA 0:0, 15:24 Skuteczny blok Polek.

POLSKA – SERBIA 0:0, 13:24 Brankica Mihajlovic przedarła się przez polski blok. Piłka setowa dla Serbii.

POLSKA – SERBIA 0:0, 12:21 Joanna Wołosz - as serwisowy.

POLSKA – SERBIA 0:0, 11:21 Dwa błedy rozgrywającej reprezentacji Serbii wykorzystane przez gospodynie.

POLSKA – SERBIA 0:0, 8:21 Malwina Smarzek zaatakowała w antenkę.

POLSKA – SERBIA 0:0, 7:19 Tijana Boskovic po bloku Polek.

POLSKA – SERBIA 0:0, 7:17 Skuteczny blok Serbek i dziesięć punktów przewagi...

POLSKA – SERBIA 0:0, 7:16 Autowy atak Zuzanny Efimienko i zdecydowana przewaga Serbii na drugiej przerwie.

POLSKA – SERBIA 0:0, 7:14 Koncertowa gra Tijany Boskovic w ostatnich akcjach.

POLSKA – SERBIA 0:0, 6:13 Tijana Boskovic - as serwisowy. Drugi czas na prośbę Jacka Nawrockiego.

POLSKA – SERBIA 0:0, 6:11 Skuteczny atak Tijany Boskovic.

POLSKA – SERBIA 0:0, 5:10 Skutecznie z lewego skrzydła Natalia Mędrzyk.

POLSKA – SERBIA 0:0, 2:8 Skuteczny blok i sześć oczek zaliczki Serbek na pierwszej przerwie technicznej.

POLSKA – SERBIA 0:0, 2:7 Brankica Mihajlovic - as serwisowy.

POLSKA – SERBIA 0:0, 2:6 Brankica Mihajlovic - as serwisowy.

POLSKA – SERBIA 0:0, 2:5 Trzy piłki z rzędu dla Serbii. Trener Jacek Nawrocki wziął czas.

POLSKA – SERBIA 0:0, 2:4 Zablokowana Berenika Tomsia.

POLSKA – SERBIA 0:0, 1:2 Rozpoczynamy ostatni mecz turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw świata 2018.

POLSKA: Wołosz, Kąkolewska, Tomsia, Efimienko, Mędrzyk, Smarzek – Krzos (libero).
SERBIA: Zivković, Malesević, Mihajlović, Veljković, Stevanović, Bosković – Popović (libero).

Słuchamy hymnów obu państw.

Magiera po klęsce z Czechami: Nie biczujmy Nawrockiego

Myślę, że trener Nawrocki reagował dobrze i robił co mógł. Trzeba wziąć pod uwagę, jakimi zawodniczkami dysponuje. Musimy to sobie powiedzieć wprost: nie ma teraz lepszych dziewczyn w naszym kraju, w naszej lidze, które mogłyby znaleźć się w tej reprezentacji - powiedział po porażce polskich siatkarek z Czechami komentator Polsatu Sport Marek Magiera.

Turniej kwalifikacyjny do mistrzostw świata 2018:

2017-05-23: Czechy Słowacja 3:1 (18:25, 25:15, 25:17, 25:16)
2017-05-23: Serbia Islandia 3:0 (25:13, 25:15, 25:9)
2017-05-23: Polska  Cypr 3:0 (25:14, 25:17, 25:15 )

2017-05-24: Czechy  Serbia 0:3 (19:25, 19:25, 24:26)
2017-05-24: Cypr - Słowacja 0:3 (15:25, 13:25, 10:25)
2017-05-24: Polska – Islandia 3:0 (25:16, 25:5, 25:18)

2017-05-25: Serbia – Cypr 3:0 (25:10, 25:12, 25:15)
2017-05-25: Islandia – Czechy 0:3 (6:25, 7:25, 13:25)
2017-05-25: Polska  Słowacja 3:1 (25:19, 25:15, 26:28, 25:19)

2017-05-27: Cypr – Islandia 3:0 (25:20, 26:24, 25:21)
2017-05-27: Serbia – Słowacja 3:0 (25:8, 25:14, 25:18)
2017-05-27: Polska – Czechy 2:3 (35:33, 14:25, 25:14, 22:25, 9:15)

2017-05-28: Islandia – Słowacja 0:3 (11:25, 21:25, 11:25)
2017-05-28: Czechy – Cypr 3:0 (25:18, 25:14, 25:15)
2017-05-28: Serbia – Polska (godzina 20.30).

Zwycięzca turnieju uzyska bezpośredni awans do finałow MŚ; druga drużyna zagra w sierpniowym turnieju barażowym.

Malesević: Z Polkami zagramy najważniejszy mecz turnieju

Musimy przygotowywać swoją grę pod rywalki, tak było przed tym spotkaniem, tak będzie również przed jutrzejszym, który, przypuszczam, będzie najważniejszym meczem turnieju - powiedziała Tijana Malesević po wygranym meczu ze Słowacją. Przyjmująca reprezentacji Serbii opowiedziała również o swoich wspomnieniach z gry w polskiej lidze.

Rozpoczęło się przedmeczowe studio Polsatu Sport. Gośćmi Jerzego Mielewskiego są: Maciej Jarosz i Andrzej Wrona.

El. MŚ 2018: Czeszki pokonały Cypr i wyprzedziły Polskę w tabeli

W drugim spotkaniu ostatniego dnia zmagań w turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata siatkarek 2018 Czechy pokonały Cypr 3:0. Dzięki temu zwycięstwu podopieczne Zdenka Pommera przeskoczyły w tabeli grupy B reprezentację Polski. Czeszki na inaugurację turnieju pokonały 3:1 Słowację, w drugim meczu przyszła porażka z faworyzowaną reprezentacją Serbii 0:3 (19:25, 19:25, 24:26), a w trzecim zdecydowana wygrana 3:0 nad Islandią.

El. MŚ 2018: Słowacja rozgromiła Islandię

W spotkaniu inaugurującym ostatni dzień zmagań w turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata siatkarek 2018 Islandia przegrała ze Słowacją 0:3. Zawodniczki z wyspy gejzerów w pięciu meczach na Torwarze nie ugrały nawet seta. Słowaczki na inaugurację warszawskiego turnieju uległy Czeszkom 1:3 (25:18, 15:25, 17:25, 16:25), ale sprawiły rywalkom wiele kłopotów w pierwszym secie.

Polska - Serbia. Transmisja w Polsacie Sport

Przed Biało-Czerwonymi ostatni mecz turnieju, podopieczne Jacka Nawrockiego zagrają spotkanie z faworyzowaną Serbią. Polki, aby liczyć się w walce o awans, muszą pokonać dzisiejsze rywalki. Transmisja meczu Polska - Serbia w Polsacie Sport od godziny 20.30. Polki walkę o awans rozpoczęły od trzech wygranych za 3 punkty, w sobotę jednak zanotowały pierwszą porażkę.

Witamy w relacji na żywo z meczu eliminacji MŚ siatkarek Polska – Serbia. Początek spotkania o godzinie 20.30.