Współpracę zaproponował prezes Polskiej Izby Gospodarczej w Japonii Piotr R. Suszycki, którego żona Sachi jest Japonką. Skontaktował się z burmistrzem Takaoki, który z przyjemnością podchwycił pomysł, bowiem zapasy są w tym mieście niezwykle popularne. Z Takaoki pochodzi mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro w wadze 48 kg Eri Tosaka.

 

Japończycy gwarantują pokrycie kosztów pobytu reprezentacji Polski w stylu klasycznych, wolnym i kobiet rokrocznie przez okres dwóch tygodni w latach 2018-2020. Zapewniają także możliwości treningów oraz sparingpartnerów. Biało-czerwoni muszą zapłacić tylko za bilety lotnicze.

 

"Jestem przekonany, że obie reprezentacje wyciągną z tej propozycji same korzyści" - skomentował Takahashi.

 

Zadowolony z faktu podpisania umowy był także nowo wybrany prezes PZZ Andrzej Supron. "Pan burmistrz zapewnił nas, że będziemy czuć się w Takaoce jak w domu, a my najlepiej lubimy walczyć właśnie w domu" - powiedział.

 

Jak poinformowała PAP dyrektor ds. olimpijskich PKOl Marzenna Koszewska, jest to pierwsze sformalizowane porozumienie polsko-japońskie przed igrzyskami w Tokio.

 

Portowe miasto Takaoka, liczące ponad 200 tys. mieszkańców, położone jest w prefekturze Toyama w środkowej części wyspy Honsiu.