ME siatkarek: Białoruś zagra w ćwierćfinale

W pierwszym meczu barażowym rozgrywanych w Azerbejdżanie i Gruzji mistrzostw Europy siatkarki Białorusi wygrały z Czeszkami 3:2. Białorusinki przegrywały już 0:2, zdołały jednak odwrócić losy tej rywalizacji. W kolejnych meczach we wtorek Holandia zagra z Chorwacją, a w środę dojdzie do konfrontacji Polska – Turcja i Bułgaria – Niemcy.

W premierowej odsłonie Białorusinki nie miały wiele do powiedzenia. Na drugiej przerwie przegrywały już sześcioma punktami (10:16), a w całym secie uległy 18:25. Czeszki miały w tej partii zdecydowaną przewagę w ataku.

Drugi set był dużo bardziej wyrównany. Na pierwszej przerwie przewagę miały Białorusinki (8:6), na drugiej – Czeszki (15:16). Wynik oscylował wokół remisu do stanu 23:23, a dwa decydujące punkty padły łupem podopiecznych trenera Zdenka Pommera. Najpierw Veronika Struskova oszukała blok rywalek skuteczną kiwką, a po chwili Helena Havelkova zakończyła seta (23:25). Tym razem Białorusinki zdecydowanie ustępowały rywalkom w bloku (1–7).

Odsłona numer trzy znów przyniosła zaciętą walkę obu drużyn (7:8, 16:15). W końcówce Białorusinki odskoczyły rywalkom (23:20), a po ataku Anżaliki Barysiewicz miały piłkę setową (24:22). Czeszki doprowadziły do rywalizacji na przewagi, którą zakończył autowy atak Havelkovej (27:25).

W czwartym secie gra obu ekip falowała. Po wygraniu siedmiu piłek z rzędu, wyraźną przewagę uzyskały reprezentantki Białorusi (13:5), później oglądaliśmy punktowe serie Czeszek, które odrobiły straty (15:15). Końcówka miała wyrównany przebieg (21:21), decydujące piłki znów jednak padły łupem Białorusinek, które doprowadziły do tie-breaka (25:22). W nim to siatkarki Piotr Khilko uzyskały przewagę przy zmianie stron (8:5), po której siatkarki z Czech zabrały się do odrabiania strat (10:10). Punkt zdobyty po weryfikacji dał ekipie Białorusi piłkę meczową (14:12), rywalki zdołały jeszcze doprowadzić do rywalizacji na przewagi, ale z tej wojny nerwów zwycięsko wyszły Białorusinki (17:15), które w ćwierćfinale zmierzą się z Serbią.