Finałowa rozgrywka cyklu Speedway Euro Championship rozegrana zostanie na torze w Lublinie. Poza walką o medale startujący zawodnicy ubiegać się będą o miejsca w czołowej piątce, dające utrzymanie w przyszłorocznym cyklu SEC.

Po trzech rundach – w Toruniu, niemieckim Gustrow oraz Hallstavik (Szwecja), na czele znajduje się Andrzej Lebiediew z Łotwy, który zgromadził 38 punktów, ale nie gwarantuje mu to nawet pozycji na podium, tym bardziej, że żużlowiec Betardu Sparty Wrocław nie prezentuje ostatnio najwyższej formy.

Za plecami Lebiediewa znajduje się silna grupa pościgowa. 34 punkty ma na swoim koncie jego kolega klubowy, Czech Vaclav Milik, jeden z głównych architektów srebrnego medalu wrocławian, wicemistrz Europy sprzed roku. Dwa punkty za nim jest kolejny mocny kandydat – Artem Łaguta. To jeden z najlepszych zawodników ekstraligi z tego sezonu (MR Garden GKM Grudziądz) i przyszły uczestnik cyklu Grand Prix. Rosjanin ma sześć punktów straty do lidera. Tyle samo punktów co Łaguta ma na swoim koncie Szwed Andreas Jonsson, który rewelacyjnie pojechał na swoim torze w Hallstavik.

Interesująco zapowiada się także batalia Polaków o piąte miejsce, gwarantujące udział w przyszłorocznych zawodach SEC. Aktualnie zajmuje je Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów Wielkopolski) mający 26 pkt, szósty jest Mateusz Szczepaniak (Arge Speedway Wanda Kraków - 24), a siódmy Przemysław Pawlicki (Stal Gorzów Wlkp. - 23). O tej premii może także myśleć nawet znajdujący się na dziewiątej pozycji Kacper Gomólski (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) mający w dorobku 19 pkt.

Szansę zaprezentowania się przed lubelską publicznością mają także zawodnicy miejscowego Speed Car Motoru, którzy w minioną niedzielę walnie przyczynili się do awansu swojej drużyny na zaplecze ekstraligi – Daniel Jeleniewski („dzika karta”) oraz rezerwowi Oskar Bober i Paweł Miesiąc.

Przy Aqua Lublin w pobliżu stadionu, gdzie dojdzie do finałowej rundy SEC dla sympatyków tej dyscypliny sportu, już od godz. 16 utworzone zostanie żużlowe miasteczko kibica, w którym m.in. będzie można otrzymać autografy zawodników Speed Car Motoru Lublin, a także czterech najwyżej sklasyfikowanych żużlowców walczących o tytuł indywidualnego mistrza Europy.

Lista startowa finałowej rundy SEC w Lublinie:

1. Krzysztof Kasprzak (Polska)
2. Mateusz Szczepaniak (Polska)
3. Martin Smolinski (Niemcy)
4. Kenneth Bjerre (Dania)
5. Andrzej Lebiedew (Łotwa)
6. Andrej Kudriaszow (Rosja)
7. Vaclav Milik (Czechy)
8. Artem Łaguta (Rosja)
9. Przemysław Pawlicki (Polska)
10. Jurica Pavlic (Chorwacja)
11. Daniel Jeleniewski (Polska)
12. Michael Jepsen Jensen (Dania)
13. Leon Madsen (Dania)
14. Andreas Jonsson (Szwecja)
15. Mikkel Bech (Dania)
16. Kacper Gomólski (Polska)
17. Oskar Bober (Polska)
18. Paweł Miesiąc (Polska)