Motocyklowe MŚ: Czwarty w ciągu pięciu lat triumf Marqueza w MotoGP

Moto

Marc Marquez (Honda) zajął trzecie miejsce w ostatnich zawodach sezonu Grand Prix Walencji i wywalczył mistrzostwo świata w motocyklowej klasie MotoGP. Hiszpan nie tylko obronił tytuł, ale też triumfował po raz czwarty w ciągu ostatnich pięciu lat.

Jedynym zawodnikiem, który mógł popsuć plany Marqueza na drugi z rzędu sukces w klasyfikacji generalnej, był Andrea Dovizioso (Ducati). Włoch jednak nie tylko musiał wygrać niedzielne zmagania, ale i liczyć, że Hiszpan zajmie co najwyżej 12. lokatę. Startujący z pole position motocyklista z Półwyspu Iberyjskiego w pewnym momencie był bliski przewrócenia się, ale zdołał się wybronić. Chwilę później sztuka ta nie udała się Dovizioso, który stracił panowanie nad motocyklem na sześć okrążeń przed końcem rywalizacji.

Marquez dojechał spokojnie do mety na trzeciej pozycji. Wygrał Hiszpan Dani Pedrosa (Honda), a drugi był Francuz Johann Zarco(Yamaha).

24-letni Marquez wcześniej wywalczył tytuł w MotoGP w latach 2013-14 i 2016. Jest najmłodszym czterokrotnym mistrzem świata w najwyższej klasie rywalizacji. Wcześniej dwukrotnie triumfował dwa razy w niższych klasach.

Triumfatorzy tegorocznych zmagań w Moto2 i Moto3 wyłonieni zostali już wcześniej. Zostali nimi - odpowiednio - Portugalczyk Miguel Oliveira (KTM) i Hiszpan Joan Mir (Honda).