Nazwiska finalistów plebiscytu podała w poniedziałek Afrykańska Konfederacja Piłkarska (CAF). Ceremonia ogłoszenia zwycięzcy nastąpi 4 stycznia w stolicy Ghany - Akrze.

Aubameyang - triumfator tego plebiscytu za 2015 rok - to król strzelców minionego sezonu niemieckiej ekstraklasy. Wówczas o jedną bramkę wyprzedził Roberta Lewandowskiego z Bayernu Monachium. W tym sezonie Polak prowadzi, a Gabończyk z BVB zajmuje drugie miejsce.

Salah jest obecnie liderem klasyfikacji strzelców angielskiej ekstraklasy, ponadto awansował z reprezentacją Egiptu do mistrzostw świata w Rosji.

Na mundialu wystąpi również reprezentacja Senegalu, w której ważną rolę odgrywa Mane, na co dzień klubowy kolega Salaha. Senegalczycy będą grupowymi rywalami Polaków. Mecz obu drużyn odbędzie się 19 czerwca w Moskwie, w pierwszej kolejce grupy H.

Na finałowej liście brakuje nazwiska ubiegłorocznego triumfatora, Algierczyka Riyada Mahreza z Leicester City. Wówczas był nominowany razem z Mane i Aubameyangiem.

O wyniku zdecydują głosy trenerów (lub dyrektorów technicznych) narodowych reprezentacji z Afryki, członków komisji CAF oraz dziennikarzy.

Wśród trzech reprezentacji nominowanych w plebiscycie Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej do tytułu drużyny narodowej roku zabrakło Senegalu. O to miano będą ubiegać się Kamerun, Egipt i Nigeria.