Aleksander Emelianenko we wrześniu 2017 roku po ponadtrzyletniej przerwie spowodowanej jego pobytem w więzieniu, wrócił do uprawiania MMA. Przymusowa pauza młodszego z braci Emelianenko nie wpłynęła jednak na jego formę, bowiem 36-latek błyskawicznie w pierwszej rundzie zasypał gradem ciosów Geronimo dos Santosa i zapisał w swoim rekordzie 24. zawodowe zwycięstwo. Już trzy miesiące później Aleksander stoczył kolejną walkę, w której w bardzo podobny sposób znokautował Virgila Zwickera.

Kolejnym rywalem Rosjanina będzie znany z KSW oraz Rizin Szymon Bajor, dla którego będzie to debiut w World Fighting Championship Akhmat. Polak zna jednak smak walki na rosyjskiej ziemi, bowiem w swoim ostatnim pojedynku pokonał w Soczi przez techniczny nokaut Aleksandra Stolyarova. Od sierpnia 2017 roku nie stoczył jednak żadnej walki. W przeszłości Bajor mierzył się między innymi z Marcinem Tyburą, Kamilem Walusiem czy Michałem Włodarkiem.

Do walki Polaka z Emelianenką dojdzie podczas gali WFCA" "Bitwa o Wołgę", która odbędzie się 4 marca 2018 roku w Samarze. W przeszłości Emelianenko mógł się bić z dwoma innymi Polakami, ale do pojedynków z Rafałem Dąbrowskim oraz Mariuszem Pudzianowskim ostatecznie nie doszło. Rosjanin ma jednak na rozkładzie Pawła Nastulę, którego poddał na gali Pride w 2005 roku.