Drugą rakietą ekipy gospodarzy jest 110. w rankingu ATP Blaz Kavcic, ale z udziału w meczu z Polakami wyeliminowały go kłopoty zdrowotne i został zastąpiony przez 195. w tym zestawieniu Rolę. Odniesienie zwycięstwa nad tym rywalem zajęło 213. na światowej liście Majchrzakowi 68 minut.

W pierwszym secie obaj zawodnicy przeważnie dobrze pilnowali swojego podania i nie było zbyt wielu szans na przełamanie. Pojawiły się one tylko przy stanie 2:2 i 22-letni Polak wykorzystał drugą taką okazję. W kolejnej partii obaj zawodnicy mieli "break pointy", ale skorzystał z nich tylko gracz z Piotrkowa Trybunalskiego. W drugiej partii nieraz dawał wyraz emocjom - mobilizował się po wygranych akcjach, a złościł na siebie po błędach. Po zakończeniu spotkania, dzięki któremu doprowadził do remisu w całym meczu, podziękował za doping grupie rodaków zasiadającej na trybunach.

Ze starszym o sześć lat Rolą zmierzył się po raz pierwszy w karierze.

Na rozpoczęcie zmagań w Mariborze Hubert Hurkacz (224. ATP) przegrał z Aljazem Bedene (52.) 4:6, 5:7.

Rywalizacja w Mariborze odbywa się w nowym formacie, obowiązującym na niższych poziomach Pucharu Davisa. W planie na niedzielę są pojedynek deblowy i rewanże w grze pojedynczej. W każdym rywalizacja toczy się do dwóch wygranych setów. W Grupie Światowej obowiązuje dotychczasowa formuła - trzy dni zmagań i pojedynki do trzech wygranych partii.

Obok Marcina Matkowskiego - pod nieobecność kontuzjowanego Łukasza Kubota - w deblu wystąpi Mateusz Kowalczyk. Poszerzony zgodnie z nowymi przepisami do pięciu zawodników skład uzupełnia Michał Przysiężny.

Rola i Bedene zgłoszeni zostali również do gry podwójnej. Kapitan Słoweńców ma jeszcze do dyspozycji zajmujących bardzo odległe miejsca w rankingu: Mike Urbaniję, Nika Razborseka i Toma Kocevara-Desmana.

To czwarta konfrontacja tych ekip. Słoweńcy wygrali raz - 3:2 osiemnaście lat temu w Szczecinie. W 2004 roku w Portorożu, jak i dziewięć lat później we Wrocławiu, Polacy zwyciężyli 3:2.

Biało-czerwoni poprzednio występowali w Grupie II w 2012 roku. Teraz spadli na trzeci poziom rozgrywek po wrześniowej porażce w barażu w Bratysławie ze Słowakami 1:4. Słoweńcy drugi rok z rzędu grają na tym szczeblu.

Wynik:

Słowenia – Polska 1:1

Aljaz Bedene – Hubert Hurkacz 6:4, 7:5
Blaz Rola – Kamil Majchrzak 4:6, 2:6.