26 lutego zaczynały się pierwsze przedsezonowe jazdy w Formule 1. W poniedziałek na tor Catalunya wyjechali dwaj kierowcy Williamsa: Rosjanin Siergiej Sirotkin i Kanadyjczyk Lance Stroll, zaś we wtorek nowy bolid Williams FW41 miał testować Robert Kubica. Polak na torze pod Barceloną ma pojawić się także w środę.
 
Sirotkin kończył najlepsze okrążenie z czasem 1:21.822, zaś Stroll nieco gorzej - 1:22.452. Kubica wyjechał na tor około godziny 15:00 we wtorek i z miejsca zaczęły się porównania uzyskanych przez niego czasów z kolegami z zespołu. Po dziesięciu okrążeniach Polak tracił do Sirotkina 0,8 sekundy, zaś po niespełna godzinie spędzonej na torze pobił Rosjanina z czasem 1:21.495.
 
 
Po 31 okrążeniach kierowca testowy Williamsa wrócił do alei serwisowej z najlepszym czasem wśród kierowców brytyjskiego zespołu. Polak wyjechał jeszcze z garażu, jednak wskutek pogorszenia warunków atmosferycznych szybko do niego powrócił. Padający deszcz oraz śnieg zmusił mechaników do zmiany opon Polaka na deszczowe, nie miał więc już szans poprawić swojego rezultatu w trudnych warunkach atmosferycznych. 33-latek wyjechał jeszcze na ostatnie minuty testów i przejechał łącznie aż 48 okrążeń (w poniedziałek Sirotkin przejechał o cztery więcej). Na zakończenie dnia Polak... trenował start z pole position toru.
 
Najlepszy był Sebastian Vettel, który z czasem 1:19.673 okazał się bezkonkurencyjny w całej stawce. Niemiec osiągnął także największą prędkość jadąc ponad 290 km/h. Dla porównania Kubica osiągnął swoim bolidem maksymalnie ponad 280 km/h. Drugi czas osiągnął kierowca Mercedesa, Valtteri Bottas (1:19.976).
 
Porównanie czasów kierowców Williamsa:
 
Robert Kubica - 1:21.485
Siergiej Sirotkin - 1:21.822
Lance Stroll - 1:22.452
 
 
komplet czasów (Autosport.com)
 
Kolejny etap jazd w środę. Sezon rozpocznie się 25 marca wyścigiem o GP Australii w Melbourne.
 
Kilka godzin temu dowiedzieliśmy się, że zespół Kubicy po sezonie 2018 straci sponsora głównego. Firma "Martini" pożegna się z Formułą 1.