Tydzień temu okazało się, że po wakacyjnej przerwie, w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej zadebiutuje Miedź Legnica, która uwieńczyła kapitalny sezon rozbijając u siebie Chojniczankę Chojnice 5:1. Po dziesięciu latach nieobecności w Ekstraklasie do piłkarskiego raju wróci również Zagłębie Sosnowiec.

O wiele bardziej zagmatwana jest sytuacja u dołu tabeli, gdyż o pozostanie w Nice 1 Lidze nadal walczą trzy zespoły, a temperaturę podgrzewa dodatkowo fakt, że niepewna udziału w kolejnym sezonie jest drużyna z Bytowa, która utraciła głównego sponsora - firmę Drutex.

Z trójki, która nie jest jeszcze pewna utrzymania, w najlepszej sytuacji znajduje się Pogoń. Siedlczanie mają 37 punktów, o jeden więcej niż Stomil Olsztyn i o dwa niż Górnik Łęczna. Cały tercet zagra na wyjeździe - Pogoń w Częstochowie z Rakowem, Stomil w Głogowie z Chrobrym, a Górnik w Katowicach z GKS.

Bezpośredni spadek ekipie z Siedlec grozi tylko w przypadku jej porażki, przy jednoczesnych wygranych dwójki konkurentów. W najgorszej sytuacji jest zespół z Lubelszczyzny, który nie tylko ma najmniej punktów, ale i gorszy bilans spotkań ze Stomilem. Z kolei oba pojedynki z Pogonią zakończyły się rezultatem 1:1, co oznacza, że gdyby kwestia spadku miała się rozstrzygnąć między tymi ekipami (remis Pogoni i wygrana Górnika przy zwycięstwie Stomilu), to konieczny byłby dodatkowy mecz barażowy na neutralnym terenie.

Pewna utrzymania jest Drutex Bytovia, ale jej udział w kolejnych rozgrywkach na tym szczeblu stoi pod dużym znakiem zapytania. Ze względu na brak zabezpieczenia finansowego zespół nie otrzymał na razie licencji na występy w Nice 1 Lidze. W tym tygodniu odbyło się Walne Zgromadzenie członków pomorskiego klubu, na którym zdecydowano praktycznie tylko o tym, żeby z nazwy od 1 lipca usunąć słowo Drutex. Działacze mają w najbliższych dniach rozmawiać z lokalnymi przedsiębiorcami na temat wsparcia, ale na razie bliżej jest do scenariusza, że Bytovii zabraknie na zapleczu ekstraklasy, gdzie rywalizowała od 2014 roku.

Transmisja meczu Chrobry Głogów - Stomil Olsztyn na antenie Polsatu Sport Extra. Komentują Mariusz Hawryszczuk i Waldemar Prusik.