– W poprzednim sezonie i dwa lata temu byliśmy najmłodszą drużyną w lidze. Inwestowaliśmy w młodzież, która w większości bardzo dobrze się rozwija. Zgodnie zresztą z naszymi oczekiwaniami. Budując drużynę w tym roku chciałem jednak, by mieli większe wsparcie w doświadczonych graczach – powiedział trener zespołu Robert Prygiel.

 

I tak do młodych: Norberta Hubera, Tomasza Fornala, Kacpra Wasilewskiego, Jakuba Rybickiego czy Michała Filipa, którzy mieli sporo okazji, by zaprezentować się na boisku, dołączyli m.in. Ruciak, który będzie występował na libero, czy słoweński środkowy Pajenk, który powinien dobrze rozumieć się z odpowiadającym za rozegraniem swoim rodakiem Dejanem Vincicem.

 

– Jeśli decydujemy się na transfer zagraniczny, to chcemy, żeby był to zawodnik lepszy od Polaka albo co najmniej tak samo dobry, a nie żeby obcokrajowiec blokował miejsce i uzupełniał tylko skład – zaznaczył trener, który jest zadowolony z letnich transferów.

 

– Udało się stworzyć skład optymalny na miarę możliwości finansowych – klubu  ocenił.

 

W tym sezonie do radomskiej drużyny dołączył m.in. 27-letni Reto Giger, pierwszy rozgrywający reprezentacji Szwajcarii. Zastąpił Kamila

 

Droszyńskiego, który odszedł do PGE Skry Bełchatów. Zdaniem Prygla Giger to zawodnik, który może bardzo dużo wnieść do drużyny. – Ma ciekawą zagrywkę, ciekawe odbicie palcami, jest bardzo lubiany w zespole – tłumaczył szkoleniowiec.

 

Z kolei 35-letni Ruciak, który w ostatnich dwóch sezonach występował w Szczecinie, to - według trenera - bardzo doświadczony gracz, z dużym autorytetem i sukcesami. W Radomiu od początku widziano go na pozycji libero.

 

– Michał trochę się łamał, wolał grać na ataku. Jednak chyba uznał, że gra na nowej pozycji jest dla niego nową szansą – podkreślił Prygiel.

 

Do drużyny dołączył też mistrz Europy z 2017 roku Żygałow.

 

– Jest to chyba najdroższy transfer naszego klubu, więc i oczekiwania w stosunku do niego muszą być duże – powiedział o Rosjaninie trener, który uważa go za zawodnika pracowitego, wszechstronnego, który poza dobrym atakiem z lewej ręki potrafi bardzo mocno zagrywać, dobrze blokuje i nieźle broni.

 

Na pozycji środkowego, obok Norberta Hubera i Michała Ostrowskiego, zagra w tym sezonie Pajenk. 31-letni Słoweniec był uważany za jednego z najlepszych środkowych minionego sezonu we włoskiej ekstraklasie.

 

– Chcieliśmy na tej pozycji doświadczonego zawodnika, żeby nasi młodzi Polacy mieli się od kogo uczyć – zaznaczył Prygiel.

 

Jak podkreślił, w klubie wszyscy liczą, że drużyna włączy się do walki o miejsce w "szóstce".

 

– Zdajmy sobie jednak sprawę, że to będzie zadanie bardzo trudne – powiedział szkoleniowiec, który w tej chwili widzi w PlusLidze co najmniej pięć bardzo mocnych drużyn, m.in. broniącą tytułu PGE Skrę Bełchatów, Stocznię Szczecin, Zaksę Kędzierzyn-Koźle, Asseco Resovię Rzeszów czy Jastrzębski Węgiel. Kluby te - jak zaznaczył - dysponują budżetami parokrotnie wyższymi od Cerrad Czarnych oraz doświadczonymi, znanymi w siatkarskim świecie zawodnikami.

 

– Myślę, że mało ekspertów stawiałoby nas stawiało w roli drużyny, która może awansować do czołowej szóstki. Aczkolwiek o marzenia trzeba walczyć i my będziemy starali się wypaść jak najlepiej – podsumował Prygiel.

 

Cerrad Czarni Radom 2018/19:

 

[1] Alen Pajenk (Słowenia, 1986 – środkowy)
[2] Michał Ostrowski (Polska, 1990 – środkowy)
[3] Reto Giger (Szwajcaria, 1991 – rozgrywający)
[6] Wojciech Żaliński (Polska, 1988 – przyjmujący)
[8] Kacper Wasilewski (Polska, 1998 – libero)
[9] Dejan Vinčić (Słowenia, 1986 – rozgrywający)
[10] Michał Filip (Polska, 1994 – atakujący)
[11] Michał Ruciak (Polska, 1983 – libero)
[14] Jakub Rybicki (Polska, 1998 – przyjmujący)
[15] Norbert Huber (Polska, 1998 – środkowy)
[17] Maksim Żygałow (Rosja, 1989 – atakujący)
[19] Tomasz Fornal (Polska, 1997 – przyjmujący)
[20] Kamil Kwasowski (Polska, 1990 – przyjmujący).

 

Trener: Robert Prygiel (Polska), drugi trener: Wojciech Stępień (Polska).

 

Terminarz i plan transmisji meczów 1. kolejki PlusLigi:

 

2018-10-12: Cerrad Czarni Radom – Jastrzębski Węgiel (piątek, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport Extra)
2018-10-12: ONICO Warszawa – Cuprum Lubin (piątek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport News, Polsatsport.pl) 
2018-10-13: Aluron Virtu Warta Zawiercie – Asseco Resovia (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2018-10-13: MKS Będzin – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsatsport.pl) 
2018-10-14: Stocznia Szczecin – Trefl Gdańsk (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport, Polsatsport.pl)
2018-10-14: GKS Katowice – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport News) 
2018-10-15: Chemik Bydgoszcz – PGE Skra Bełchatów (poniedziałek, godzina 18.00; transmisja – transmisja – Polsat Sport Extra).