PŚ w short tracku: Historyczne zwycięstwo Maliszewskiej

Natalia Maliszewska wygrała wyścig na 500 metrów w zawodach Pucharu Świata w short tracku na lodowisku w Calgary. To pierwsze zwycięstwo polskiego łyżwiarza w tym cyklu.

W finale Maliszewska uzyskała czas 43,142 i wyprzedziła Holenderkę Yarę van Kerkhof - 43,353 oraz Kanadyjkę Alyson Charles - 43,449. Czwarta uczestniczka finału, Rosjanka Zofia Proswirnowa nie została sklasyfikowana.

W marcu Maliszewska zapisała się w historii polskiego w short tracku jako pierwsza medalistka mistrzostw świata. W innym kanadyjskim mieście - Montrealu wywalczyła srebro również na 500 m.

Miesiąc wcześniej na igrzyskach w Pjongczangu zajęła w tej konkurencji 11. miejsce.

Natalia Maliszewska była jedyną reprezentantką Polski, która wystąpiła w sobotnich finałach zawodów Pucharu Świata w Calgary. Pozostali biało-czerwoni zajmowali odległe miejsca. W ćwierćfinale tej samej konkurencji odpadły Nikola Mazur i Patrycja Maliszewska (obie Juvenia Białystok), które zostały sklasyfikowane odpowiednia na 16. i 18. miejscu. Wśród mężczyzn na 500 m 28. był Rafał Anikiej, a 32. Łukasz Kuczyński (obaj Juvenia Białystok).

Na dystansie 1500 m kobiet Patrycja Markiewicz zajęła 25. miejsce, Karolina Miłkowska (obie Juvenia Białystok) 32., a Kamila Stormowska (Orzeł Elbląg) 37. W rywalizacji mężczyzn 36. był Karol Nieścier, 37. Paweł Adamski (wszyscy Juvenia Białystok), a 44. Mateusz Krzemiński (AZS KU Politechniki Opole).

Nie powiodło się polskim sztafetom. Zarówno mieszana, jak i na 1500 m oraz 3000 m mężczyzn, zajęły ostatnie miejsca w swoich pierwszych biegach i odpadły z rywalizacji.

Po inauguracyjnych zawodach PŚ w Calgary światowa czołówka przeniesie się na inny tor olimpijski - do Salt Lake City (9-11 listopada). W grudniu Puchar Świata zaplanowany jest w Ałmatach w Kazachstanie (7-9.12). W planach były też zmagania w Korei Południowej (14-16.12), ale ostatecznie z nich zrezygnowano.

Rok 2019 na krótkim torze rozpocznie się mistrzostwami Europy w Dordrechcie w terminie 11-13 stycznia. Kolejne zawody PŚ zaplanowano 1-3 lutego w Dreźnie i 8-10 lutego w Turynie. Główną imprezą sezonu poolimpijskiego będą mistrzostwa świata w Sofii, od 8 do 10 marca.