Droga Rozwoju i Górnika do 1/8 finału Pucharu Polski wiodła przez mecze wyjazdowe. Już w pierwszej rundzie Rozwój miał jednak spore problemy w Koszalinie, gdzie po dogrywce pokonał 3:1 miejscowy Bałtyk. Jedną z bramek dla katowiczan zdobył wtedy Mateusz Wrzesień, który zapewnił również swojej ekipie triumf w kolejnej rundzie. Wtedy Rozwój pokonał na wyjeździe Wisłę Puławy 1:0 i awansował po raz pierwszy do najlepszej szesnastki. Górnik w tej fazie znalazł się po zwycięstwach z Unią Hrubieszów 9:0 i Legionovią 1:0.

 

Mało brakowało, by do rywalizacji Górnika i Rozwoju w ogóle by jednak nie doszło. W pierwszym losowaniu Maciej Sawicki wylosował bowiem dla katowiczan Jagiellonię Białystok, a Górnikowi przydzielił Wisłę Płock. Z powodu zawieruszenia się kulki z kartką „Miedź Legnica” losowanie trzeba było jednak powtórzyć. To wtedy los skojarzył ze sobą dwie drużyny z Górnego Śląska. Czwartkowe spotkanie zostanie rozegrane oczywiście na stadionie Rozwoju przy ulicy Zgody 28 w Katowicach. Już we wtorkowy ranek, nabywców znalazły ostatnie bilety na pucharowe derby. Wśród 999 kibiców, będzie 200 fanów zespołu z Zabrza.

 

Górnik ma w tym sezonie problemy w Ekstraklasie i balansuje na krawędzi strefy spadkowej. Marcin Brosz wciąż odważnie stawia jednak na młodzież, której nie brakuje również w Katowicach. Rozwój aktualnie jest drugi w drugoligowej klasyfikacji Pro Junior System, a przegrywa w tym aspekcie tylko z największym rywalem Górnika - Ruchem Chorzów. W przeszłości z Rozwoju do Górnika trafiali między innymi Arkadiusz Milik, Konrad Nowak czy Wojciech Pawłowski. Teraz także warto zwrócić uwagę na kilku zdolnych nastolatków, ale również fakt, że niektórzy piłkarze i członkowie sztabu szkoleniowego Rozwoju grę w klubie łączą z pracą w kopalni. Dlatego na czwartkowy mecz musieli wziąć... urlopy w pracy.

 

Spotkanie poprowadzi Artur Aluszyk ze Szczecina.

 

Transmisja meczu Rozwój Katowice - Górnik Zabrze od 12:00 w Polsacie Sport. Początek spotkania od 12:15. Komentują Tomasz Smokowski i Adam Matysek.