PlusLiga: Trefl Gdańsk zgarnął trzy punkty

W spotkaniu 22. kolejki PlusLigi siatkarze Trefla Gdańsk wygrali z Cuprum Lubin 3:0. Mecz rozegrany w hali 100-lecia Sopotu nie miał wielkiej dramaturgii. Gospodarze wygrali pewnie, jedynie w trzeciej partii mieli przejściowe problemy z rywalami.

Premierowa odsłona miała początkowo wyrównany przebieg. Po dwóch skutecznych blokach goście odskoczyli nawet Treflowi na dwa oczka (10:12). Od stanu 14:14 zaczęli dominować gospodarze. Kluczowa dla losów seta była seria pięciu akcji wygranych przy dobrych zagrywkach Marcina Janusza (19:14). Po niej gospodarze spokojnie utrzymali dystans. Przestrzelona zagrywka Przemysława Smolińskiego zakończyła seta (25:20).

W drugiej partii siatkarze Trefla zaczęli budować przewagę już od początku (8:4, 11:5), a w ich szeregach brylował Piotr Nowakowski. Rywale zdołali jeszcze odpowiedzieć serią czterech wygranych piłek, ale w dalszej części seta znów inicjatywa należała do gdańszczan. Skuteczna gra Macieja Muzaja i Rubena Schotta poprowadziła ich do zwycięstwa, które mocnym atakiem przypieczętował Patryk Niemiec (25:17).

Set numer trzy to przebudzenie Cuprum, które nastąpiło przy słabszej dyspozycji gospodarzy (3:7, 9:13). Podopieczni trenera Andrei Anastasiego ruszyli do odrabiania strat. Sygnał dał Muzaj, posyłając na stronę rywali dwie punktowe zagrywki (12:13). Później oglądaliśmy kolejną w tym meczu punktową serię Trefla. Blok na Jakubie Wachniku dał wyrównanie, a w kolejnej akcji atak Muzaja dał gospodarzom prowadzenie (18:17). Wyrównana walka trwała do stanu 21:21, ale cztery ostatnie punkty zdobył Trefl. Atak i as serwisowy Nowakowskiego oraz dwa szczelne bloki zakończyły mecz (25:21).

Najwięcej punktów: Maciej Muzaj (17), Piotr Nowakowski (15) – Trefl; Jakub Ziobrowski (13), Igor Grobelny (10) – Cuprum. Gospodarze lepiej punktowali w każdym elemencie: atak (40–34), zagrywka (6–2), blok (11–8); popełnili też mniej błędów od rywali (14–18). MVP: Piotr Nowakowski.

Trefl Gdańsk – Cuprum Lubin 3:0 (25:20, 25:17, 25:21)

Trefl: Szymon Jakubiszak, Marcin Janusz, Maciej Muzaj, Patryk Niemiec, Piotr Nowakowski, Ruben Schott – Maciej Olenderek (libero) oraz Miłosz Hebda.
Cuprum: Damian Boruch, Maciej Gorzkiewicz, Igor Grobelny, Luke Smith, Przemysław Smoliński, Jakub Ziobrowski – Bartosz Makoś (libero) oraz Filip Biegun, Jędrzej Gruszczyński (libero), Mariusz Marcyniak, Adrian Patucha, Kert Toobal, Jakub Wachnik, Bartłomiej Zawalski.

Terminarz i plan transmisji pozostałych meczów 22. kolejki PlusLigi:

2019-02-23: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – ONICO Warszawa 1:3 (17:25, 25:23, 21:25, 23:25)
2019-02-24: PGE Skra Bełchatów – Aluron Virtu Warta Zawiercie (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-02-24: Indykpol AZS Olsztyn – Asseco Resovia (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-02-25: Chemik Bydgoszcz – Jastrzębski Węgiel (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-02-25: MKS Będzin – Cerrad Czarni Radom (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).

Pauzuje: GKS Katowice.