Polacy mistrzami świata w siatkówce!

Polscy siatkarze wygrali 3:1 z Brazylią i zostali mistrzami świata w siatkówce. To drugi w historii triumf biało-czerwonych, którzy powrócili na światowy tron po czterdziestu latach!

Obie drużyny spotkały się już ze sobą w polskim turnieju. W Atlas Arenie w walce o półfinał biało-czerwoni wygrali po tie-breaku. Brazylijczycy nie byli jednak wówczas dostatecznie zaznajomieni z łódzką halą, gdyż poza dwoma meczami III fazy grupowej wszystkie spotkania grali w... katowickim Spodku. Obie reprezentacje mają zdecydowanie najlepszy bilans spośród wszystkich finalistów: poniosły tylko po jednej porażce.

Polacy awansowali do finału po wczorajszej wygranej 3:1 (26:24, 28:26, 23:25, 25:21) nad reprezentacją Niemiec. We wcześniejszym półfinale Brazylia ograła Francję 3:2 (25:18, 23:25, 25:23, 22:25, 15:12). W finale FIVB Mistrzostw świata 2014 zobaczymy więc powtórkę sprzed ośmiu lat. W decydującej grze japońskiego mundialu Brazylijczycy ograli biało-czerwonych 3:0. Dziś nadszedł dzień rewanżu za tamtą porażkę. W finale rozegranym w Spodku podopieczni Stephana Antigi pokonali obrońców tytułu Brazylijczyków 3:1 (18:25, 25:22, 25:23, 25:22).

Znakomity turniej został zwieńczony ekscytującym meczem finałowym. W pierwszej partii Brazylijczycy dominowali na parkiecie od początku do końca. Przestrzelony serwis Michała Winiarskiego ustalił wynik tej odsłony na 25:18 i polskim kibicom stanął przed oczami finałowy pogrom sprzed ośmiu lat. W drugiej partii nastąpiło odrodzenie Orłów Antigi. Lepsze przyjęcie dało skuteczną grę w ataku. Polacy wreszcie zaczęli również grać blokiem, z kolei Brazylijczycy byli skuteczniejsi w kontratakach. Druga odsłona zakończyła się wynikiem 25:22 po skutecznej akcji Mateusza Miki, który znakomitą grą w finale zwieńczył udany występ w całym mundialu. Polacy w środkowej części tego seta roztrwonili znaczącą zaliczkę (Canarinhos ze stanu 11:17 wyrównali na 17:17), ale w końcówce potrafili przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Trzeci set był bardzo wyrównany. Wynik długo - jeszcze do stanu 23:23, oscylował wokół remisu, w wielu fragmentach seta obie ekipy walczyły punkt za punkt. Skuteczny atak Mateusza Miki dał Polakom piłkę setową. W kolejnej akcji Lucarelli zaatakował w aut ustalając wynik tej odsłony na 23:25. W czwartej partii Brazylijczycy byli bliscy doprowadzenia do tie-breaka. Prowadzili jeszcze przy stanie 21:19, później nastąpił imponujący finisz biało-czerwonych. Wynik czwartego seta i całego meczu finałowego ustalił najlepszy siatkarz turnieju Mariusz Wlazły!

W polskiej ekipie najlepiej punktował Mateusz Mika - 22 (19 atak + 1 blok + 2 zagrywka). Kolejni na liście byli Mariusz Wlazły - 14, Michał Winiarski - 13 oraz Piotr Nowakowski - 10. U Brazylijczyków po 18 oczek zdobyli Wallace i Lucarelli a 15 Lucas.

Brazylia - Polska 1:3 (25:18, 22:25, 23:25, 23:25)

Brazylia: Bruno Rezende, Sidao, Wallace De Souza, Ricardo Lucarelli, Lukas Saatkamp, Murilo Endres, Mario (libero) oraz Raphael Oliveira, Felipe Fonteles, Leandro Vissotto, Eder Carbonera.
Polska: Piotr Nowakowski, Michał Winiarski, Mateusz Mika, Karol Kłos, Fabian Drzyzga, Paweł Zatorski (libero) oraz Paweł Zagumny, Dawid Konarski, Michał Kubiak.