Euro 2016: Kapitan Szwedów nie zagra z tęczową opaską

Piłka ręczna
Euro 2016: Kapitan Szwedów nie zagra z tęczową opaską
fot. PAP

Kapitan reprezentacji Szwecji piłkarzy ręcznych Tobias Karlsson nie będzie mógł grać w mistrzostwach Europy w Polsce z tęczową opaską, znakiem solidarności z mniejszościami seksualnymi. Nie zgodziła się na to europejska federacja (EHF)

Karlsson występował z taką opaską w kilku meczach towarzyskich drużyny "Trzech Koron" oraz w Lidze Mistrzów, ale nie otrzymał zgody na jej zakładanie podczas Euro 2016.

 

Euro 2016: Jak zagramy z Serbią? Analiza eksperta!

 

"Opaska kapitana to część stroju reprezentacji i w związku z tym powinna być do niego dostosowana. Powinna być albo w jednym kolorze, albo w barwach narodowych" - przypomniała EHF w komunikacie.

 

Karlsson był zawiedziony decyzją federacji.

 

"Szkoda, że EHF zabrania nam okazywania tego, że bronimy tolerancji, człowieczeństwa i równości wszystkich ludzi" - oświadczył Karlsson, cytowany na stronie internetowej szwedzkiej federacji.

 

Podobne stanowisko zajął trener reprezentacji Szwecji Lasse Tjernberg.

 

"To oczywiste, że popieramy Tobiasa. Szwedzka Federacja Piłki Ręcznej uważa, że wszystkie istoty ludzkie są równe bez względu na płeć, pochodzenie, orientację seksualną czy religię" - powiedział szkoleniowiec.

 

W wywiadzie dla szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter" Karlsson podkreślił, że w żadnym wypadku nie chodziło mu o protest przeciwko obowiązującemu w Polsce zakazowi zawierania związków cywilnych przez osoby tej samej płci.

 

"To nie ma nic wspólnego ani z Polską, ani z jej władzami. To milcząca manifestacja na rzecz równości nas wszystkich. Fakt, że gramy w Polsce, jest tylko zbiegiem okoliczności" - powiedział wicemistrz olimpijski z Londynu, grający na co dzień w niemieckim Flensburgu.

 

W ubiegłym roku Karlsson był ambasadorem igrzysk środowisk LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne oraz transgenderyczne) - Euro Games w Sztokholmie.

 

W sobotę Szwedzi rozegrają pierwszy mecz w mistrzostwach Europy - ze Słowenią we Wrocławiu.

 

Polecamy: Wszystkie mecze EHF EURO 2016 w kanałach: Polsat Sport, Polsat Sport Extra i Polsat Sport News oraz w IPLA TV. Sprawdź terminarz i dostęp do LIVE TUTAJ!

 

Przegapiłeś jakiś mecz? Nic straconego! Archiwum meczów znajdziesz TUTAJ!

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze