Można jeszcze do tej grupy dodać Andrzeja Wawrzyka, który w maju 2013 roku zmierzył się  z Aleksandrem Powietkinem o pas regularny WBA i szybko przegrał, ale warto pamiętać, że wtedy prawdziwym mistrzem tej organizacji był Władimir Kliczko. Wawrzyk i Powietkin będą w Barclays Center, będzie też Tomasz Adamek, który we wrześniu 2011 roku bił się o ten pas, który teraz jest w posiadaniu Wildera z ówczesnym mistrzem, starszym z ukraińskich braci, Witalijem. Adamek nie ma daleko na Brooklyn. Mieszka przecież na stałe w miejscowości Kearny (New Jersey), kilkanaście mil od miejsca, gdzie walczyć będą Szpilka z Wilderem.

 

Adamek: Życzę Szpilce zwycięstwa. To w końcu mój rodak

Adamek zna jednego i drugiego. Ze Szpilką przegrał na Polsat Boxing Night w listopadzie 2014 roku, a Wilder był jego sparingpartnerem przed walką z Witalijem Kliczką. I już wtedy „Góral” go chwalił twierdząc, że bije mocno i szybko. Artur Szpilka jest przekonany, że będzie pierwszym Polakiem, który zdobędzie tytuł mistrzowski, ale zadanie będzie miał piekielnie trudne. O ile jednak Adamek, Albert Sosnowski (będzie w studiu Polsatu podczas transmisji z Nowego Jorku) i Mariusz Wach nie mieli większych szans na sukces walcząc z braćmi Kliczko, to w jego przypadku wygląda to inaczej. Wilder jest mistrzem nie do końca sprawdzonym, wiadomo, że popełnia błędy i być może będzie okazja je wykorzystać. I na to właśnie liczą optymiści.

 

Najbliżej mistrzowskiego tytułu był do tej pory Andrzej Gołota. I to dwa razy. Najpierw w starciu z Chrisem Byrdem i kilka miesięcy później z Johnem Ruizem. Obie te walki rozegrano w nowojorskiej Madison Square Garden w Nowym Jorku, obie w 2004 roku. Z Byrdem w kwietniu (remis), z Ruizem w listopadzie (kontrowersyjna przegrana na punkty). Wcześniej, w 1997 roku przegrał przez nokaut w pierwszym starciu z Lennoxem Lewisem w Atlantic City. Były król wagi ciężkiej jest gościem honorowym tej gali. Gołota ostatni raz próbował zdobyć pas mistrzowski w maju 2005 roku w Chicago, ale Lamon Brewster brutalnie rozwiał nadzieje Polaków wygrywając z Gołotą już w pierwszej rundzie.

 

Sosnowski, Adamek, Wach walczyli dzielnie, ale byli bez szans z ukraińskimi braćmi. Sosnowskiego (maj, 2010) poddano w 10 rundzie, Adamka (wrzesień, 2011) rundę wcześniej. Obaj walczyli z Witalijem Kliczką na wypełnionych stadionach: Albert w Gelsenkirchen, a „Góral” we Wrocławiu. W listopadzie 2012 roku z młodszym Kliczką o jego pasy WBA, IBF, WBO walczył w Duesseldorfie Mariusz Wach i wytrzymał 12 rund, ale przegrał z kretesem. Na dodatek okazało się, że był na dopingu.

 

Artur Szpilka na razie ma czysto kartę, o pas mistrza świata bić się będzie po raz pierwszy. I ma nadzieję, że dokona tego, czego nie udało się wcześniej nikomu. Nie odbierajmy mu więc marzeń, ale rzeczywistość może być bolesna. Barclays Center już czeka na grzmoty.

 

Transmisja walki Artura Szpilki z Deontayem Wilderem w Polsacie i Polsacie Sport w nocy z soboty na niedzielę. Początek o godzinie 2:00.