EHF Euro 2016: Macedonia pokonana po horrorze! Polacy w drugiej rundzie

Piłka ręczna

W spotkaniu grupy A mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych Polska wygrała w Krakowie z Macedonią 24:23. Podopieczni Michaela Bieglera w swym drugim meczu, po raz drugi pokonali rywali jedną bramką i zapewnili sobie awans do drugiej rundy grupowej turnieju.

Biało-czerwoni rozpoczęli turniej Euro 2016 od zwycięstwa nad Serbią 29:28, po niezwykle emocjonującym spotkaniu. Macedończycy przegrali z Francją 23:30, ale w starciu z faworyzowaną ekipą Trójkolorowych pozostawili po sobie dobre wrażenie, fragmentami tocząc zaciętą, wyrównaną walkę. Największą gwiazdą reprezentacji Macedonii jest Kirył Łazarow - na co dzień zawodnik Barcelony, który w starciu z Francuzami zdobył dziewięć bramek. Selekcjoner reprezentacji Macedonii Ivica Obrvan miał również do dyspozycji Borko Ristowskiego - doświadczonego bramkarza Rhein-Neckar Löwen oraz kilku klasowych graczy czołowych macedońskich klubów: Vardar i Metalurg, regularnie występujących w rozgrywkach Ligi Mistrzów.

EHF Euro 2016: Polska - Macedonia. Skrót meczu (WIDEO)

Polacy nie mieli dobrych wspomnień z konfrontacji z Macedonią. Trzy mecze - trzy porażki. Pierwsza - przed ponad dwudziestu laty w spotkaniu towarzyskim 23:27. Dwie kolejne już na imprezach mistrzowskich: mistrzostwach świata 2009 - 29:30 (15:16) oraz mistrzostwach Europy 2012 - 25:27 (po fatalnej pierwszej połowie 12:18).  Największe sukcesy Macedończyków to 5. miejsce ME 2012 oraz 9. lokata ubiegłorocznych MŚ w Katarze. Reprezentacja tego kraju po raz czwarty bierze udział w finałach mistrzostw Starego Kontynentu.

Początek spotkania miał chaotyczny przebieg. Obie drużyny popełniały błędy w ataku, w efekcie po dziesięciu minutach padło zaledwie pięć bramek i biało-czerwoni przegrywali 2:3. W kolejnych minutach Macedończycy odskoczyli Polakom (2:6), a biało-czerwoni przez ponad dziesięć minut nie potrafili znaleźć drogi do bramki rywali. Niemoc przełamał dopiero w 17. minucie Kamil Syprzak (3:6). To właśnie zawodnik Barcelony był motorem napędowym gospodarzy w tej części gry. Po jego trafieniu Polacy mieli bramkę kontaktową (8:9) w 22. minucie. W końcówce Macedończycy znów odskoczyli na dwie bramki i po trafieniu Filipa Łazarowa biało-czerwoni przegrywali do przerwy 11:13.

W drugiej połowie Polacy ruszyli do odrabiania strat. Udało się po trafieniu Michała Jureckiego w 36. minucie (15:15). Po wyrównanej walce biało-czerwoni uzyskali prowadzenie: trafienie Kamila Syprzaka, karny skutecznie egzekwowany przez Bartosza Jureckiego i w 48. minucie było 20:18. W 58. minucie, po bramce Michała Jureckiego, zaliczka wzrosła do czterech goli: było już 24:20 i wydawało się, że tym razem biało-czerwoni oszczędzą kibicom emocji w końcówce. Nic z tego! Trzy proste straty, trzy kontry Macedończyków i już tylko jedna bramka różnicy... 18 sekund do końca i piłka w posiadaniu rywali. Kirył Łazarow tym razem nie wykorzystał szansy i Polacy znów wygrali jedną bramką.

W pierwszym niedzielnym spotkaniu grupy A broniąca tytułu Francja pokonała 36:26 Serbię i podobnie jak Polska awansowała do kolejnej fazy turnieju. Obie ekipy zmierzą się w ostatnim meczu grupowym, a Macedonia i Serbia powalczą o trzecią, również gwarantującą awans, pozycję w tabeli.

Polska - Macedonia 24:23 (11:13)

Polska: Sławomir Szmal – Kamil Syprzak 6, Michał Jurecki 5, Bartosz Jurecki 4, Krzysztof Lijewski 4, Karol Bielecki 2, Adam Wiśniewski 2, Jakub Łucak 1, Piotr Chrapkowski 0, Michał Daszek 0, Rafał Gliński 0, Piotr Grabarczyk 0, Przemysław Krajewski 0, Michał Szyba 0.

Macedonia: Borko Ristovski – Kiril Lazarov 8, Filip Mirkulovski 5, Nemanja Pribak 3, Goce Georgievski 2, Vlatko Mitkov 2, Filip Lazarov 1, Dejan Manaskov 1, Stojanche Stoilov 1, Ace Jonovski 0, Velko Markoski 0, Naumche Mojsovski 0, Nikola Markoski 0.

Polecamy: Wszystkie mecze EHF EURO 2016 w kanałach: Polsat Sport, Polsat Sport Extra i Polsat Sport News oraz w IPLA TV. Sprawdź terminarz i dostęp do LIVE TUTAJ!

Przegapiłeś jakiś mecz? Nic straconego! Archiwum meczów znajdziesz TUTAJ!