Puchar Świata w kolarstwie torowym: Zieliński triumfuje w sprincie

Damian Zieliński wywalczył Puchar Świata w kolarstwie torowym w najbardziej prestiżowej konkurencji sprintu. W ostatnich zawodach cyklu, rozegranych w Hongkongu, uplasował się na dziewiątej pozycji, ale zdobyte punkty wystarczyły do sięgnięcia po trofeum.

W niedzielę triumfował Australijczyk Patrick Constable, pokonując w finale Chińczyka Xu Chao 2:0. Trzecie miejsce zajął mistrz olimpijski z Londynu Brytyjczyk Jason Kenny.

Rafał Majka rozpoczyna sezon w Argentynie

Dobrze zaprezentował się Kamil Kuczyński, zajmując piątą lokatę. Dzień wcześniej w sprincie drużynowym Kuczyński był drugi, startując z Maciejem Bieleckim i Mateuszem Lipą.

Zieliński jest najbardziej doświadczonym zawodnikiem polskiej kadry. 34-letni torowiec ze Szczecina po raz drugi w karierze zdobył Puchar Świata w sprincie. Poprzednio triumfował w 2004 roku.

W kwalifikacjach sprintu - 200 metrów ze startu lotnego - Zieliński uzyskał najlepszy czas - 9,919 s (Kuczyński był dziesiąty - 10,097) i w 1/16 finału pewnie pokonał Niemca Erica Englera. W wyścigu 1/8 finału przegrał jednak z Constablem, a w repesażu z Xu Chao i Francuzem Quentinem Lafarge.

W wieloboju (omnium) kobiet Małgorzata Wojtyra uplasowała się na wysokiej, czwartej pozycji. Zawody wygrała mistrzyni olimpijska Brytyjka Laura Trott.

W omnium mężczyzn Adrian Tekliński nie ukończył rywalizacji. Triumfował mistrz świata z 2014 roku Francuz Thomas Boudat, a słynny Brytyjczyk Mark Cavendish, który wystartował w zawodach torowych tej rangi po raz pierwszy od 2009 roku, uplasował się na czwartej pozycji.

W drugim dniu rywalizacji wielobojowej Cavendish był 11. na 1 km ze startu zatrzymanego, czwarty na 250 metrów ze startu lotnego oraz czwarty w wyścigu punktowym.

Zwycięzca 26 etapów Tour de France walczył w Hongkongu o kwalifikację olimpijską, ale nie wiadomo, czy przekonał do siebie trenera kadry Heiko Salzwedela. Brytyjczycy będą mogli wystawić w Rio de Janeiro tylko jednego zawodnika w omnium, a do tego miejsca pretendują także brązowy medalista olimpijski z Londynu Ed Clancy oraz wicemistrz Europy Jon Dibben.

O Puchar Świata torowcy rywalizowali w tym sezonie w trzech zawodach: w kolumbijskim Cali, nowozelandzkim Cambridge oraz w Hongkongu.