Pogromcy Polaków pokonani! Hiszpania w finale EHF Euro 2016

Piłka ręczna

Reprezentacja Hiszpanii pokonała w Tauron Arenie Kraków Chorwację 33:29 i awansowała do finału mistrzostw Europy w piłce ręcznej. W pierwszym półfinale turnieju Niemcy wygrali po dogrywce z Norwegią 34:33.

W ostatnim meczu II fazy EHF Euro podopieczni Żeljko Babicia dokonali cudu. By awansować do najlepszej czwórki musieli pokonać gospodarzy turnieju różnicą minimum 11. bramek. Niemożliwe stało się faktem: Chorwaci rozbili Polskę 37:23 i zameldowali się w półfinałach. W tamtym spotkaniu Kowboje wykorzystali wyjątkowo słabą dyspozycję ekipy Michaela Bieglera, tak naprawdę dopiero starcie z Hiszpanią miało pokazać, jaką mocą dysponuje reprezentacja Chorwacji.

EHF Euro 2016: Niemcy w finale! Kapitalny mecz i dogrywka!

Hiszpanie drogę do najlepszej czwórki mistrzostw rozpoczęli od zwycięstwa 32:29 nad Niemcami. Rywalami ekipy z Półwyspu Iberyjskiego w grupie C, która rywalizowała we Wrocławiu, były jeszcze ekipy Słowenii i Szwecji. Drugi mecz to zaskakująco słaba postawa podopiecznych Manolo Cadenasa i zaledwie remis 24:24 ze Słoweńcami. Trzeci - wygrana 24:22 ze Szwedami. Drugą fazę turnieju Hiszpanie rozpoczęli od porażki 23:27 z Danią, ale to właśnie oni, a nie Duńczycy cieszyli się (wraz z Niemcami) z awansu z tej grupy do walczącej o medale czwórki. Pierwsze miejsce w grupie dały Hiszpanom zwycięstwa 31:29 nad Węgrami, 25:23 nad Rosją oraz zaskakująca porażka Duńczyków z Niemcami.

Chorwaci od 2004 roku, w siedmiu kolejnych turniejach o mistrzostwo Europy dochodzili do najlepszej czwórki, ale nigdy nie zdobyli złota i aż trzykrotnie kończyli te zawody na IV miejscu. Hiszpanie również nie mają w swej kolekcji złota mistrzostw Europy. Na poprzednim turnieju EHF Euro rozegranym w 2014 roku w Danii obie ekipy walczyły w meczu o III miejsce. Hiszpanie pokonali wówczas Chorwatów 29:28.

Hiszpanie walkę o finał rozpoczęli od falstartu. Po kontrach Marino Marića i Ivana Cupića przegrywali w 2. minucie 0:2; po trafieniu Domagoja Duvnjaka już 1:4. Hiszpanie gonili rywali, zdobyli kontaktową bramkę, ale Ivan Slisković i Ivan Cupić skutecznie kończąc akcję swej drużyny, znów pozwolili Chorwatom odskoczyć (7:10). Trener Manolo Cadenas wpuścił na plac rezerwowych i to oni, przede wszystkim Antonio Garcia i Cristian Ugalde odmienili grę Hiszpanów. Ekipa z Półwyspu Iberyjskiego najpierw wyrównała na 13:13, po trafieniu Antonio Garcii w 24. minucie. Gra Hiszpanów rozkręcała się z minuty na minutę, teraz to oni punktowali rywali kontratakami, a dwa z nich skończył trafieniami Cristian Ugalde. Chorwaci stanęli w miejscu, przez pięć minut nie byli w stanie zdobyć bramki. Pierwszą połowę zakończyło trafienie Julena Aguinagalde na 18:14.

Na początku drugiej połowy Hiszpanie utrzymywali przewagę (20:16, 23:19). Chorwaci nie rezygnowali. Na kwadrans przed końcem Luka Sebetić zdobył kontaktową bramkę (24:23). Kluczowe dla wyniku meczu były dwa skuteczne kontrataki Hiszpanów, które w 55. minucie zamienił na bramki Victor Tomas. W końcówce popis dał Hiszpański bramkarz Gonzalo Perez de Vargas, który obronił dwa rzuty karne. Hiszpania pokonała ostatecznie Chorwację 33:29 i zmierzy się z Niemcami w wielkim finale EHF Euro 2016. W starciu o brąz pogromcy biało-czerwonych - Chorwaci zagrają z Norwegią.

Hiszpania - Chorwacja 33:29 (18:14)

Hiszpania: Arpad Sterbik, Perez de Vargas - Antonio Jesus Garcia 6, Valero Rivera 6, Julen Aginagalde 5, Victor Tomas 5, Raul Entrerrios 4, Cristian Ugalde 3, Jorge Maqueda 2, Alex Dujshebaev 1, Gedeon Guardiola 1 oraz Joan Canellas, Viran Morros

Chorwacja:
Mirko Alilović, Ivan Stevanović - Ivan Slisković 6, Manuel Strlek 4, Marko Kopljar 4, Marino Marić 4, Zlatko Horvat 3, Igor Karacić 3, Luka Sebetić 2, Ivan Cupić 2, Domagoj Duvnjak 1 oraz Luka Cindrić, Jakov Gojun

Polecamy: Wszystkie mecze EHF EURO 2016 w kanałach: Polsat Sport, Polsat Sport Extra i Polsat Sport News oraz w IPLA TV. Sprawdź terminarz i dostęp do LIVE TUTAJ!

Przegapiłeś jakiś mecz? Nic straconego! Archiwum meczów oraz materiały extra znajdziesz TUTAJ!