Przybecki nowym selekcjonerem reprezentacji Polski? "Nie mówię nie"

Piłka ręczna

Piotr Przybecki to dziś jeden z najpoważniejszych kandydatów do zastąpienia Michaela Bieglera na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych. Z trenerem Śląska Wrocław spotkał się Tomasz Włodarczyk. Wyjątkowy wywiad zobaczycie tylko na Polsatsport.pl!

Tomasz Włodarczyk: Szukamy nowego trenera reprezentacji. Pojawiają się informacje, że jesteś głównym kandydatem. Pytanie zasadnicze, czy weźmiesz udział w konkursie?

 

Piotr Przybecki: Myślę, że to wszystko dzieje się na gorąco. W naszym związku musi dojść do spotkania ludzi, którzy są kompetentni i to oni zadecydują, kto będzie nowym trenerem reprezentacji. Ja się nie chce wypowiadać, ponieważ leży to w gestii ludzi działających w związku, którzy muszą podjąć decyzję po odejściu obecnego selekcjonera.

 

Holandia rywalem Polaków w barażu el. MŚ 2017

 

Rozumiem twoją ostrożną postawę, ale nie mówisz "nie", prawda? Ofertę można złożyć?

 

Oczywiście, bo jest to najważniejsza pozycja w polskiej piłce ręcznej, poza tym kadra ma przed sobą cel, czyli awans na igrzyska olimpijskie przez turniej kwalifikacyjny. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość. Jak mówię, to są spekulacje medialne, a związek zastanawia się w jaki sposób i z kim tę kadrę prowadzić.

 

Trener reprezentacji Niemiec Dagur Sigurdsson mówi, że najważniejsza jest zamiana generacji. Moim zdaniem, aby zmienić generację, to trzeba mieć następną. Czy my mamy tę generację?

 

Tu mamy problem. Nie możemy czerpać jak w tym przypadku Niemcy. Pierwsza rzecz to trener Sigurdsson. On zmienił bardzo dużo rzeczy w myśleniu związku niemieckiego. Postawił na młodych zawodników. Dał im pewność. Nie byli to zawodnicy "no name". Oni grają od kilku lat na wysokim poziomie w Bundeslidze, co tydzień grają mecze pod presją. Tutaj tak samo, przyjechali nowi i zachowywali się tak samo jak doświadczeni zawodnicy. My nie mamy czegoś takiego. Bazujemy od kilku lat na tej samej grupie zawodników. Czasami jakieś pojedyncze przypadki dochodzą do zespołu, ale nie na kluczowych pozycjach.

 

Naszą gwiazdą jest Michał Jurecki, a potem długo, długo nic. Jego jakość mentalna oraz sportowa nie podlegają dyskusji. Idealnie nadaje się na lidera. Myślisz, że nowy trener może budować nowy zespół na jego osobie?

 

Na pewno, ale nie można wszystkiego składać na jego barkach. To tylko człowiek i nie pociągnie drużyny na turnieju sam. Mamy kilku innych inteligentnych graczy i takich, którzy jeszcze do drużyny dołączą, jak na przykład Mariusz Jurkiewicz. Na pewno Michał Jurecki jest dobrym duchem drużyny, ale nie można opierać kadry tylko na nim.

 

Jak opisałbyś to, co się stało na tych mistrzostwach Europy? Tak z perspektywy trenera. Jak one  wyglądają, czy są nowocześniejsze, czy to jest zupełnie inna piłka ręczna niż dotychczas?

 

Na pewno nie jest tak, że piłka ręczna została na nowo odkryta. Mistrzostwa sportowo i organizacyjnie stały na wysokim poziomie. Są detale, które się zmieniają. Przykładowo gra z lotnym bramkarzem, ale to też nie jest jakaś wielka nowość.

 

Polecamy: Wszystkie mecze EHF EURO 2016 w kanałach: Polsat Sport, Polsat Sport Extra i Polsat Sport News oraz w IPLA TV. Sprawdź terminarz i dostęp do LIVE TUTAJ!

 

Przegapiłeś jakiś mecz? Nic straconego! Archiwum meczów oraz materiały extra znajdziesz TUTAJ!

Tomasz Włodarczyk, IM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie