Żyła w składzie na konkurs w Vikersund!

Zimowe
Żyła w składzie na konkurs w Vikersund!
fot. PAP

Sześciu Polaków: Kamil Stoch, Stefan Hula, Maciej Kot, Andrzej Stękała, Dawid Kubacki i Piotr Żyła wystąpi w nadchodzący weekend w trzech konkursach Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamucie w norweskim Vikersund.

Do zespołu wrócił Żyła, który zastąpi Bartłomieja Kłuska, wyznaczonego do startu w Pucharze Kontynentalnym w Zakopanem. Dla Żyły Skocznia "Vikersundbakken" w Vikersund jest szczęśliwa, to właśnie na niej cztery lata temu ustanowił on swój rekord życiowy - 232,5 m.

 

Pindera: Tego się nie da skleić

 

W Vikersund odbędą się trzy, a nie jak planowano na początku sezonu, dwa konkursy. Dodatkowy, zaplanowany na piątek, będzie rozegrany w zastępstwie za niedzielne zawody w Oslo, które zostały odwołane z powodu bardzo złych warunków atmosferycznych. W piątek nie będzie kwalifikacji, po dwóch seriach treningowych, w pierwszej konkursowej wystąpią wszyscy zgłoszeni zawodnicy.

 

Vikersund jest jedną z pięciu istniejących mamucich skoczni obok słoweńskiej Planicy, czeskiego Harrachova, niemieckiego Oberstdorfu i austriackiego Bad Mittendorf. Na Vikersundbakken w 2015 roku ustanowiono rekord świata długości skoku. Jako pierwszy na 250 m wylądował Słoweniec Peter Prevc, a następnego dnia Norweg Anders Fannemel uzyskał 251,5 m. Jeszcze dłuższą próbę - 254 m miał Rosjanin Dmitrij Wasiliew, ale skoku nie ustał i jego rezultat nie został uznany.

 

W sezonie 2015 na Vikersund odbyły się dwa konkursy. Pierwszy wygrał Prevc skacząc 250 m. Najlepszy z Polaków Piotr Żyła zajął 12. miejsce. Drugi był Fannemel, a trzeci Japończyk Noriaki Kasai. Nie skakał Kamil Stoch, który w Szczyrku trenował przed mistrzostwami świata w Falun. W drugim konkursie Żyła był 15. Zwyciężył Niemiec Severin Freund, drugi był Fannemel, który w 1. serii ustanowił rekord świata, skacząc 251,5 m. Na najniższym stopniu podium znalazł się kolejny Norweg - Johann Andre Forfang.

 

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata sezonu 2015/16 zdecydowanym liderem jest Prevc, który zgromadził już 1324 pkt. Słoweniec w środę wygrał w Trondheim dziewiąty konkurs w sezonie. Drugi jest Niemiec Severin Freund - 881 pkt. a trzeci Norweg Kenneth Gangnes - 770 pkt. Z Polaków najwyżej - na 20. pozycji jest sklasyfikowany Stoch - 175 pkt. Hula jest 24. - 126 pkt, a 25. Kot - 115 pkt. Andrzej Stękała, który w Trondheim zajął szóste miejsce, w PŚ awansował na 33. lokatę - 71 pkt.

 

seb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie