Euro 2016: Szewczenko dołączył do sztabu szkoleniowego Ukrainy

Piłka nożna
Euro 2016: Szewczenko dołączył do sztabu szkoleniowego Ukrainy
fot. Cyfrasport

Jeden z najbardziej znanych byłych ukraińskich piłkarzy Andrij Szewczenko dołączył do sztabu szkoleniowego reprezentacji, która przygotowuje się do rozpoczynających się 10 czerwca mistrzostw Europy we Francji. Jej grupowymi rywalami będą m.in. Polacy.

39-letni Szewczenko ma być asystentem trenera Mychajły Fomenki. "Po czterech latach wakacji wracam do wielkiego futbolu. Tym razem w roli szkoleniowca. Pracowałem w swojej karierze ze świetnymi trenerami, jak Walery Łobanowski, Carlo Ancelotti czy Jose Mourinho. Mam nadzieję, że się czegoś od nich nauczyłem i będę mógł to teraz dalej przekazać. Brałem udział też w wielu kursach i chcę rozwijać własną wizję futbolu" - powiedział.

 

Eliminacje EURO 2016 - podsumowanie: od A do Z

 

Szewczenko jest rekordzistą pod względem liczby występów (111) i strzelonych bramek (48) w reprezentacji Ukrainy. Występował na pozycji napastnika, a w 2004 roku, gdy grał w barwach AC Milan, zdobył Złotą Piłkę. Zakładał także koszulki Chelsea Londyn i Dynama Kijów. Karierę zakończył w 2012 roku po Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie.

 

Już w listopadzie 2012 roku dostał propozycję poprowadzenia reprezentacji, ale wówczas odmówił, tłumacząc, że nie czuje się na siłach i nie ma odpowiednich kwalifikacji. Postanowił pójść na kurs UEFA i zdobyć odpowiednią licencję.

 

Pierwszym poważnym sprawdzianem w roli asystenta selekcjonera będą dla niego mistrzostwa Europy. W fazie grupowej Ukraina zmierzy się z Polską, Niemcami i Irlandią Płn. Impreza odbędzie się w dniach 10 czerwca - 10 lipca we Francji.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie