Liga Europy: Kosmiczny gol Aduriza, Valencia zrobiła prezent Neville'owi

Hiszpańskie kluby nie zawiodły swoich fanów i wygrały mecze w 1/16 finału Ligi Europy. Do Sevilli i Villarreal, które triumfowały wcześniej, dołączyli także piłkarze Valencii i Athletiku Bilbao. Ci pierwsi zrobili kapitalny prezent urodzinowy trenerowi Gary'emu Neville'owi, wygrywając aż 6:0. Bohaterem meczu Basków był oczywiście Aritz Aduriz.

Największym zaskoczeniem meczów Ligi Europy jest zdecydowanie postawa Valencii. Nie chodzi oczywiście o zwycięstwo, bo mimo wszystko mozna się było go spodziewać, ale raczej o rozmiary i styl. Gary Neville odniósł kilka dni temu swoją pierwszą ligową wygraną i jak widać to natchnęło jego piłkarzy do kolejnego pozytywnego akcentu. Co ciekawe Anglik obchodził w czwartek 41 urodziny, więc lepszego prezentu nie mógł sobie wymarzyć.

Valencia po 35. minutach prowadziła już... 5:0 z Rapidem Wiedeń! To był koncert Santiego Miny, który do dwóch goli dołożył trzy asysty. W drugiej połowie już takiego strzelania nie było, ale i tak hiszpański zespółraz trafił do siatki. W końcówce spotkania zrobił to Rodrigo - tego dnia rezerwowy. Takiej przewagi w rewanżu nie można roztrwonić.

W pozostałych meczach aż tyle bramek nie padło, ale skoro była mowa o Hiszpanii, to warto jeszcze zatrzymać się przy tym, co zrobił Aritz Aduriz w meczu Olympique Marseille - Athletic Bilbao. Najlepsze obecnie strzelec Ligi Europy, siedem goli, popisał się nieprawdopodobnym strzałem, który zapewnił zwycięstwo jego drużynie. Jest także szóstym piłkarzem w historii rozgrywek mającym ponad 35 lat, który zapisał się na liście strzelców w fazie pucharowej. Ci wcześniejsi to Scott Chipperfield, Sergei Semak, William Gallas, Seydou Keita i Miroslav Klose. Patrząc na momentami kiepską formę snajperów reprezentacji Hiszpanii wydaje się, że snajper Athletiku powinien pojechać na Euro 2016...

90 minut frustracji przeżyli kibice Liverpoolu, gdyż ich drużyna nie potrafiła zdobyć bramki w meczu z Augsburgiem. Powrót Juergena Kloppa nie poszedł więc do końca po jego myśli. Co ciekawe niemiecki trener dopiero po raz pierwszy za czasów panowania w klubie wystawił dokładnie taki sam skład jak w poprzednim starciu. Nie pomógł jednak nawet Daniel Sturridge, który od długiego czasu rozegrał dwa mecze z rzędu.

Wyniki:

Augsburg - Liverpool 0:0
Galatasaray - Lazio 1:1 (Sarioglu 12 - Milinkovic-Savic 21)
Olympique Marseille - Athletic Bilbao 0:1 (Aduriz 54)
Shakhtar - Schalke 0:0
Sion - Braga 1:2 (Konate 53 - Stojiljkovic 13, Silva 61)
Sparta Praga - FK Krasnodar 1:0 (Julis 64)
Sporting Lizbona - Bayer Leverkusen 0:1 (Bellarabi 26)
Valencia - Rapid Wiedeń 6:0 (Mina 4, 25, Parejo 10, Negredo 29, Gomes 35, Rodrigo 89)