Dookoła Andaluzji: Majka trzeci na królewskim etapie, triumf Valverde

Rafał Majka (Tinkoff) zajął trzecie miejsce na ostatnim, królewskim etapie wyścigu kolarskiego Dookoła Andaluzji, a w klasyfikacji generalnej uplasował się na piątej pozycji. Podwójne zwycięstwo odniósł w niedzielę Hiszpan Alejandro Valverde (Movistar).

Losy wyścigu rozstrzygnęły się na 14-kilometrowym podjeździe do mety na Alto de Penas Blancas. W połowie trudnej wspinaczki z coraz mniejszej czołowej grupy zaatakował Valverde. 35-letni Hiszpan wypracował sobie bezpieczną przewagę, samotnie minął "kreskę" i mógł świętować czwarty triumf w tej imprezie.

Valverde wyprzedził o 35 sekund Holendra Bauke Mollemę (Trek) oraz o 41 sekund Majkę. Czwarte miejsce zajął jadący w koszulce lidera Amerykanin Tejay van Garderen (BMC), tracąc do zwycięzcy 48 sekund.

W klasyfikacji generalnej Valverde uzyskał 26 sekund przewagi nad van Garderenem. Na trzecim stopniu podium stanął Mollema - 52 sekundy straty, czwarty był kolejny Holender Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo) - 56 sekund, a piąty Majka - 1.11 min.

W Dookoła Andaluzji, zwanym też Ruta del Sol, Valverde triumfował poprzednio w 2012, 2013 i 2014 roku. Hiszpan jest pierwszym kolarzem, który wygrał ten wyścig czterokrotnie.

Miejsca pozostałych Polaków w klasyfikacji generalnej: 28. Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice) - strata 7.08; 37. Sylwester Szmyd (CCC) - 10.22; 44. Tomasz Marczyński (Lotto-Soudal) - 13.16; 66. Leszek Pluciński (CCC) - 29.38.